Ten, kto przeszedł udar mózgu, powinien wiedzieć, czym jest pojęcie "neuroplastyczność mózgu"

Neuroplastyczność to nieomal cudowne zjawisko w rehabilitacji po udarze mózgu / terapii neurologicznej.

Neuroplastyczność to cudowne zjawisko, dzięki któremu mózg po udarze zdrowieje a rehabilitacja po udarze mminializuje skutki uboczne i powraca sprawność. Przeczytaj ten artykuł by zrozumieći dowiedzieć się więcej, na czym polega ta wspaniała zdolność ludzkiego mózgu oraz co robić, by maksymalnie wzmocnić proces powrotu do zdrowia i sprawności po udarze mózgu lub przy innych deficytach neurologicznych. I to jest główny cel w trakcie rehabilitacji neurologicznej /rehabilitacji po udarze.

Czym jest właściwie to zjawisko neuroplastyczności mózgu po udarze / po wylewie krwi ?

Pojęcie neuropastyczność powstało z połączenia dwóch terminów: neuron oraz plastyczność. Neurony to komórki-nerwowe w każdym mózgu, natomiast plastyczność, jak wiadomo, jest to zdolność do kształtowania się i przekształcania. Jednym słowem neuroplastyczność to nic innego niż przeorganizowania się neuronów w każdym mózgu. Dzięki temu tkanka mózgowa, której fragmenty zostały uszkodzone zniszczone przez udar mózgu, odnawia swoje dawne funkcje.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
Dzięki neuroplastyczności uszkodzony przez udar mózg odzyskuje swoje funkcje  dzięki rehabilitacji neurologicznej / rehabilitacji po udarze.

Udar wywołuje niedokrwienie uszkodzenie losowo umiejscowionych obszarów mózgu. Od jego rodzaju zależy, które obszary zostaną porażone. Jeśli porażona zostanie część kontrolująca za kontrolę motoryki, wywoła to problemy z poruszaniem się. Wtedy neuroplastyczność i pozwala przetorować mózg, czyli wytyczyć nowe połączenia nerwowe w nieuszkodzonej zdrowej, nienaruszonej przez udar tkance. Zdrowe obszary tkanki przejmują "pałeczkę" i od nowa niejako „uczy się” kontrolować funkcje obszarów uszkodzonych. Dlatego tak kluczowe jest, by ten, kto przebył udar mózgu orientował się możliwie dobrze, czym jest zjawisko neuroplastyczności. I żeby chory wiedział jak można najszybciej uruchomić ten chyba najważniejszy proces. 

neuroplasticity and stroke recovery
Jednym z najskuteczniejszym sposobem jest ciągłe - jak najczęstsze wręcz - zmasowane ćwiczenia rehabilitacyjne (czyli z dużą liczbą powtórzeń). Dzięki nim neuroplastyczność zaczyna działać i stymulować. Im więcej powtórzeń wykonamy, tym szybciej przetoruje się mózg pacjenta. Wyobraź sobie, że dzięki tym mozolnym/ciągłym powtórkom budują się w mózgu nowe drogi połączeń. Gdy położymy asfalt prosto na nieutwardzone podłoże, droga zaraz będzie się nadawała do powtórnego remontu. Jeśli jednak solidnie podejdziemy do budowy, trzeba zrobić kilka trwałych warstw, zbudujesz porządną ulicę, która przetrzyma długie lata w dobrym stanie. Neuroplastyczność nie przyniesie efektów bez porządnej motywacji i sumienności.Jak można uruchomić neuroplastyczność i jak najszybciej dzięki temu odzyskać sprawność?

analogy for neuroplasticity and stroke recovery
Im więcej ćwiczeń, tym lepsze można wywołać efekty w terapii neurologicznej po udarze mózgu.

Zjawisko Neuroplastyczność i daje szansę-na odzyskanie sprawności w rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Neuroplastyczność to taka główna postać wśród wszystkich czynników, które pomaga ją odzyskać sprawność, ponieważ właśnie ta cecha najlepiej znosi skutki udaru mózgu.

Oto kilka punktów, jak dzięki neuroplastyczności można z złagodzić skutki uboczne udaru:

 
  • deficyt pamięci zredukujesz jak najczęściej grając w przerróżne_gry pamięciowe
  • deficyt ruchowy zredukujesz jak najczęściej wykonując np. ćwiczenia domowe z zakresu rehabilitacji neurologicznej
  • deficyt mowy zredukujesz jak najczęściej wykonując ćwiczenia neurologopedyczne

Jeśli którekolwiek z tych ćwiczeń będziesz powtarzał "w nieskończoność", twój mózg będzie się usprawniał i coraz lepiej pracował.
Dzięki neuroplastyczności masz większą szansę odzyskać sprawność bliską lub prawie równą tej sprzed udaru.
Wielokrotne i wytrwałe powtarzanie - efektywna i ciągła rehabilitacja neurologiczna to najlepszy środek regeneracyjny w terapii po udarze dla każdego mózgu po udarze.

hope for neuroplasticity after stroke
Rehabilitację neurologiczną po udarze rozpocznij lub wznów już dziś! Nie jutro - dzisiaj. To może być również domowa rehabilitacja po udarze.
Zacznij już dziś! WALCZ!!! Tutaj znajdziesz ćwiczenia po udarze.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI