Terapia lustrzana w rehabilitacji (neurologicznej) po udarze mózgu pomaga w rehabilitacji nawet w poważnym niedowładzie nogi, ręki, dłoni...

Wspaniałe narzędzie do domowej terapii po udarze. Terapia neurologiczna z lustrem. Prosta i skuteczna terapia.

Poniżej dowiesz się, jak zorganizować samodzielnie terapię lustrzaną w kilku prostych krokach, wraz z przydatnymi uwagami do ćwiczeń terapii lustrzanej. Na koniec podzielimy się historią pewnego sukcesu, w jaki sposób terapia lustrzana pomaga pacjentom z udarem w powrocie do zdrowia w poudarowym porażeniu rąk i dłoni!
Zaczynamy opowieść.

Jak działa terapia lustrzana w rehabilitacji skutków udaru mózgu.

niedowład ręki po udarze, Terapia lustrzana

Terapia taka (nieoficjalnie/nieformalnie zwana terapią lustrzaną) polega na wykorzystaniu lustra do rehabilitacji po udarze - najczęściej dla ręki albo dłoni. Lustro służy do stworzenia iluzji - lustrzanego odbicia sprawnego ramienia lub dłoni w miejscu gdzie mózg widzi naszymi oczami dotkniętą niedowładem stronę podczas terapii.
Podczas terapii lustrzanej wykonujemy różne ćwiczenia rehabilitacyjne po tej stronie, na którą udar nie miał wpływu. Odbicie lustrzane tworzy w mózgu iluzję, że twoje niesprawne ramię porusza się jak twoje sprawne ramię. Chociaż umysł wie, że to tylko odbicie, taka iluzja pomaga mózgowi przetorować się poprzez zjawisko zwane neuroplastycznością.

Główną rolę odgrywają tutaj tzw. neurony lustrzane, ale do tego powrócimy za niedługo.

Jak przygotować terapię lustrzaną.

Terapia lustrzana

Mamy 3 rzeczy do przygotowania terapii lustrzanej:
1. Umieść swoje lustro przed niesprawną dłonią stroną z lustrem skierowanym w stronę sprawnego ramienia i dłoni.
2. Ustaw lustro tak, aby wyglądało na to, że oczy widzą odbicie strony sprawnej, które dla mózgu zajmuje miejsce niesprawnej strony.
3. W tej pozycji ćwicz min.30 minut dowolne różne ruchy ręki, nadgarstka lub palca.
Podczas wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych w normalny sposób lustro pomoże mózgowi samodzielnie się przetorować l poprawić zdolności ruchowe.
Uwaga! zjawisko to dotyczy neuroplastyczności, a część powodzenia można więc przypisać tzw. neuronom lustrzanym w mózgu.
Potem omówimy różnicę między neuronami ruchowymi a neuronami lustrzanymi, a następnie przejdziemy do tego, w jaki sposób to wszystko wspomaga w odzyskiwaniu sprawności uszkodzonego udarem mózgu.

Neurony lustrzane powodują, że terapia lustrzana jest wskazana i skuteczna w rehabillitacji po udarze mózgu.

mirror therapy for stroke recovery

Kiedy się poruszasz, to dlatego, że neurony ruchowe zareagowały w twoim mózgu, co kazało twoim mięśniom się poruszyć.

Lustrzane neurony jednak reagują gdy WIDZISZ ruch.

MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem

Kiedy patrzysz, jak ktoś się porusza, twoje neurony lustrzane reagują. Kiedy wykonujesz ruch sam, neurony ruchowe również reagują. Terapia lustrzana uruchamia neurony lustrzane, gdy zobaczysz iluzję dotkniętej
strony poruszającej się w lustrze. Mimo, że jest to tylko odbicie twojej sprawnej ręki, badania wykazały, że twój mózg nadal postrzega ją jako dotknięte chorobą ramię i twoja mobilność może się poprawić.
Aby pomóc Ci poprawić mobilność po Twojej stronie dotkniętej chorobą, podzielimy się kilkoma ćwiczeniami terapii lustrzanej i historią pewnego sukcesu.

Ćwiczenia lustrzane do wypróbowania w domowej terapii po udarze.

Terapia lustrzana w rehabilitacji po udarze mózgu pomaga nawet w poważnym niedowładzie ręki.

Jeśli nadal chodzisz na rehabilitację stacjonarną lub ambulatoryjną, poproś fizjoterapeutę o kilka dobrych ćwiczeń z użyciem terapii lustrzanej. Jeśli rehabilitujesz się samodzielnie, mamy kilka świetnych przewodników ćwiczeń, które możesz wypróbować – wrócimy do nich w kolejnych artykułach:

 Ćwiczenia rąk dla pacjentów po udarze
 Ćwiczenia ramion dla pacjentów po udarze
 Ćwiczenia ruchowe dla pacjentów po udarze
Spróbuj wybrać ćwiczenia, które możesz efektywnie wykonać za pomocą lustra. Zwykle najlepiej sprawdzają się mniejsze/prostsze ruchy. Oto jak Małgorzata, która przeszła udar, przezwyciężyła niedowład ręki, stosując terapię lustrzaną połączoną z ćwiczeniami dłoni:

Terapia lustrzana – była pomysłowym sukcesem Małgorzaty.

Terapia lustrzana w rehabilitacji po udarze mózgu pomaga na niedowład ręki po udarze

Małgorzata, która przeszła udar, postanowiła pomóc mężowi odzyskać ruch/sprawność - niedowład dłoni po udarze.
Chociaż jego fizjoterapeuta bez powodzenia próbował terapii lustrzanej, Margaret wykazała się kreatywnością: połączyła terapię po udarze (lustrzaną) z terapią ręki z  zestawem MusicGlove.
Pomysłowo umieściła MusicGlove (urządzenie do rehabilitacji po udarze -  dłoni) na sprawnej ręce męża, a następnie odzwierciedlała jego ruchy ręką niesprawną.
Pomogło mu to odzyskać ruch w sparaliżowanej dłoni. 

Pamiętaj: nigdy się nie poddawaj.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał poważny udar 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony. Dzięki FitMi od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że zakupiliśmy dla niego ten zestaw FitMi, aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które przeczytaliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten zestaw i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program.

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

Neuroplastyczność...
gru 1, 2019