Jak naturalnie rehabilitować opadającą stopę (terapia po udarze) - rehabilitacja neurologiczna.

Jeśli chcesz naturalnego sposobu na usprawnienie opadającej stopy po udarze, przeczytaj do końca.

Dzisiaj nauczysz się, jak leczyć opadającą stopę i niekoniecznie będzie to wymagało ortezy stopy. 

Omówimy, dlaczego aparaty ortopedyczne mogą być złym pomysłem i jak bezpiecznie z nich korzystać.
Zanim się zagłębimy, warto zrozumieć, co to jest opadająca stopa.

Naturalnie utrwalone po udarze opadanie stopy w celu przywrócenia zgięcia grzbietowego. 

Opadanie stopy występuje, gdy masz trudności z podniesieniem przedniej części stopy za pomocą ruchu zwanego zgięciem grzbietowym.

opadająca stopa
Mięśnie kontrolujące zgięcie grzbietowe to piszczel przedni, prostownik hallus longus i prostownik digitorum longus.
Gdy udar uszkodzi korę ruchową, mózg może stracić kontrolę nad tymi mięśniami, co powoduje opadanie stopy.
Przetorowanie mózgu w celu kontrolowania zginaczy grzbietowych jest kluczem do wyzdrowienia. Jak możesz to zrobić - szczególnie w zaciszu własnego domu?


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
Najlepsze naturalne lekarstwo na opadanie stopy: ćwiczenie! 

Bez wątpienia najlepszym domowym lekarstwem na upuszczenie stopy jest ćwiczenie rehabilitacyjne.
Ćwiczenia rehabilitacyjne polegają na powtarzalnym wykonywaniu terapeutycznych ruchów zgięcia grzbietowego. Powtarzanie pomaga mózgowi samodzielnie się połączyć i poprawić kontrolę stopy i kostki. Więc jeśli chcesz wyleczyć swoją stopę, musisz ponownie przeszkolić mózg.

Dlaczego musisz myśleć wstecz, aby wyleczyć opadanie stopy.
Powtarzanie pomaga mózgowi przetorować się poprzez zjawisko zwane neuroplastycznością. Podczas tego procesu mózg tworzy nowe ścieżki neuronowe i wzmacnia je proporcjonalnie do częstotliwości ćwiczeń. Kiedy ćwiczysz stopę, zaczynasz aktywować neuroplastyczność i w mózgu zaczynają się tworzyć nowe ścieżki neuronowe.

mózg
Im więcej ćwiczysz i powtarzasz ruchy, tym silniejsze stają się te ścieżki, dlatego zalecamy ćwiczenia codziennie, a przynajmniej co drugi dzień. 
Dzięki konsekwencji i powtarzalności mózg odzyska kontrolę nad zginaczami grzbietowymi, a opadanie stopy powoli zniknie.
Jest to najlepszy sposób na opadanie stopy.

Jeśli masz słabe lub sparaliżowane mięśnie grzbietowe
Jeśli przeżyłeś udar i teraz masz opadającą stopę, możesz mieć resztkowy ruch w stopie lub możesz go wcale nie mieć. Jeśli masz ruch resztkowy, możesz wykonywać aktywne ćwiczenia, w których każde ćwiczenie wykonujesz samodzielnie.
Jeśli nie masz ruchu, musisz zacząć od ćwiczeń pasywnych, w których pomagasz stronie dotkniętej chorobą za pomocą kończyny nie dotkniętej chorobą.
Na przykład jedno ćwiczenie pasywnego upuszczania stopy nosi nazwę "Wspomaganie palców stóp"

Wspomaganie palców stóp, opadająca stopa rys.1 Wspomaganie palców stóp, opadająca stopa rys.2
Podczas tego ruchu używasz nie porażonej stopy, aby podnieść tą z niedowładem. Chociaż nie „robisz tego sam”, terapia ta pomaga aktywować neuroplastyczność i ponownie przetorować mózg. Przy wystarczającej liczbie powtórzeń ćwiczeń pasywnych możesz odzyskać wystarczającą ilość ruchu w stopie, aby rozpocząć aktywne ćwiczenia.

Korzystanie z ortez: czy jest to naturalne rozwiązanie? 
Podczas gdy ćwiczenia rehabilitacyjne są najlepszym domowym lekarstwem na opadanie stopy, możesz potrzebować ortezy stopy,aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas poruszania się.
Orteza stopy znana jest również jako orteza stopy kostki lub AFO. AFO pomaga podeprzeć stopę, aby nie ciągnęła się podczas chodzenia.

Jeśli Twoi terapeuci zalecają taki zabieg, upewnij się, że postępujesz zgodnie z jego wskazówkami. AFO to doskonały sposób na poprawę twojego bezpieczeństwa.
Nie należy ich jednak używać do zastąpienia ćwiczeń polegających na poruszaniu/podnoszeniu stopy.
AFO nie pomagają w ponownym okablowaniu mózgu. W rzeczywistości działają przeciwnie: może dojść do wyuczonego nieużywania słabych ruchów stopy.

Unikanie wyuczonego nieużywania przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa

Wyuczone nieużywanie występuje, gdy całkowicie zaniedbujesz dotknięte mięśnie. W rezultacie mózg zupełnie zapomina, jak korzystać z tych mięśni. Chociaż AFO zachęcają do wyuczonego nieużywania, nadal powinieneś ich używać, aby poprawić swoje bezpieczeństwo, szczególnie jeśli twój terapeuta je zalecił.

Zalecamy zarówno używanie AFO, dla bezpieczeństwa, jak i wykonywanie codziennych ćwiczeń z opuszczaniem stóp, aby uzyskać najlepszą regenerację.
Ponieważ chcesz się upewnić, że rozwiązałeś problem pierwotny, przetorowując mózg ćwiczeniami.

Podsumowanie: Jak leczyć naturalnie opadanie stopy

Oto jak:
Codzienne ćwiczenia polegające na poruszaniu stóp to najlepszy sposób, aby naturalnie zregenerować mózg i jego połączenia przy opadającej stopie. Pomaga przetorować mózg i poprawić kontrolę zgięcia grzbietowego.
Jeśli opadanie stopy zagraża Twojemu bezpieczeństwu, zaleca się skorzystanie z pomocy AFO, aby podeprzeć stopę podczas codziennych czynności.
Ale nie uzależniaj się zbytnio od AFO, ponieważ nie rozwiązuje to problemu - mogą to zrobić tylko ćwiczenia rehabilitacyjne stóp.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz po udarze5

Bardzo dobra terapia „grahabilitacja”

Miałem udar 9 lat temu i wypróbowałem już wiele różnych terapii. Bardzo podoba mi się grywalizacja, którą zapewnia MusicGlove. Używam tego Zestawu dopiero od miesiąca, a widzę pewien postęp. Bardzo mi to pomaga w utrzymaniu motywacji. To naprawdę niesamowite...
Tak więc ogólnie mówiąc - bardzo podoba mi się MusicGlove.

Tomasz S. (04.03.2020)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE

Poprzedni

Udar mózgu zatrzymanie...
mar 2, 2020