7 pomysłów na terapię zajęciową dla pacjentów po udarze mózgu

Kiedy dochodzisz do siebie po udarze, po drodze napotkasz wielu różnych pracowników służby zdrowia, którzy są gotowi pomóc Ci wrócić do normalnego życia.  
Terapeuci zajęciowi są kluczową częścią Twojego zespołu opieki zdrowotnej i są szkoleni w zakresie opracowywania unikalnych i spersonalizowanych pomysłów na leczenie pacjentów po udarze, aby pomóc im odzyskać niezależność.

W tym artykule dowiesz się więcej o terapii zajęciowej i niektórych pomysłach terapii zajęciowej, z których możesz skorzystać.
Zacznijmy!
Co to jest terapia zajęciowa? 
Terapia zajęciowa koncentruje się na przywróceniu funkcji, abyś mógł brać udział w zadaniach i czynnościach, które są dla Ciebie ważne i znaczące. Umożliwia Ci powrót do robienia wszystkich rzeczy, których potrzebujesz i chcesz robić w ciągu dnia!
Zadania te zwykle dzielą się na 3 szerokie kategorie:
• Samoopieka, taka jak czynności codzienne (np. kąpiel, pielęgnacja itp.)
• Produktywność, na przykład powrót do pracy lub szkoły
• Wypoczynek, taki jak wznawianie zajęć rozrywkowych (np. gra w gry ruchowe) i przywracanie uczestnictwa społecznego.
Terapeuci zajęciowi pomagają rozwinąć większą niezależność w tych kategoriach i współpracują z Tobą w celu opracowania spersonalizowanych planów leczenia dostosowanych do Twoich potrzeb i celów.
Stosują holistyczne podejście, biorąc pod uwagę osobę, zawód (który w tym przypadku oznacza wszystko, co robisz w życiu codziennym) i środowisko, i starannie opracowują sposób leczenia, aby zapewnić Ci najlepszą opiekę!

Przydatne pomysły na terapię zajęciową dla pacjentów po udarze

Wraz z ćwiczeniami, które sugeruje lokalny terapeuta zajęciowy, rozważ dodanie następujących pomysłów do swojego schematu w domu:
1. Noś rękawice kuchenne, aby leczyć osłabienie dłoni
Noś rękawice kuchenne
Być może słyszałeś o terapii ruchowej wywołanej ograniczeniami (CIMT). CIMT polega na przymusowym użyciu kończyny dotkniętej chorobą, ograniczając kończynę zdrową.
To podejście terapeutyczne koncentruje się na poprawie funkcji motorycznych kończyny dotkniętej udarem.
Chodzi o to, że zwiększone wykorzystanie chorej kończyny w połączeniu z ćwiczeniami na doprowadzi do przetorowania nerwowego, które z czasem przywróci funkcję chorej kończyny.
Możesz wypróbować to w domu, zakładając rękawicę kuchenną lub skarpetę na zdrową kończynę przez kilka godzin każdego dnia, jednocześnie wykorzystując dotkniętą chorobą rękę do wykonywania różnych zadań.

FitMi, jest to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu. 
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.

2. Zagraj w „Szpieguję!”, aby wyleczyć z niedowierzania
Zaniedbanie przestrzenne jest częstym zaburzeniem występującym po udarze, który utrudnia jednostkom orientację, zgłaszanie lub reagowanie na bodźce znajdujące się po przeciwnej stronie udaru.
Na przykład, jeśli ktoś miał udar prawej półkuli mózgu, może zaniedbać lewą stronę.
Szkolenie ze skanowania wizualnego zachęca osoby do zwracania uwagi na zaniedbaną stronę poprzez wykonywanie różnych czynności. Z praktyką można mieć nadzieję, że mózg przełączy się i ponownie zacznie zajmować się zaniedbaną stroną.
Aby pomóc w walce z niedomaganiem, istnieje terapia zajęciowa, o której być może już wiesz: „Szpieguję!” Twój partner powie: „Widzę coś niebieskiego po lewej”.
Następnie polujesz na coś niebieskiego po lewej stronie, aż będziesz mógł odpowiedzieć na przykład „Ten niebieski samochód!” Pomaga to wytrenować mózg, aby zwracał uwagę na zaniedbaną stronę.

3. Próbuj jogi i medytacji w celu zwiększenia energii   
Joga
Zajęcia z terapii zajęciowej mają na celu poprawę Twojej niezależności, a nie możesz być niezależny bez energii!
Aby oszczędzać energię, możesz planować z wyprzedzeniem i ustalać priorytety swojej pracy. Możesz także robić zaplanowane przerwy w ciągu dnia, aby pozwolić sobie na regenerację.
Robiąc przerwy fizyczne i psychiczne w ciągu dnia, możesz ćwiczyć uważność, która może pomóc w rehabilitacji po udarze.
Uważność jest kluczowym elementem terapii zajęciowej, ponieważ pozwala rozwinąć większą samoświadomość i pozwala być obecnym w danej chwili, a tym samym lepiej realizować swoje cele.
Możesz spróbować głębokiego oddychania, jogi lub medytacji, aby zrelaksować się i oszczędzić energię przez cały dzień!

MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem

4. Zacznij gotować, aby być lepszym w kuchni!
Chcesz wrócić do gotowania posiłków? Cóż,  ćwiczenia rąk w terapii zajęciowej pomogą, ale gotowanie też może pomóc!
Jest to  szkolenie specyficzne dla zadania w terapii zajęciowej, które pozwala pracować nad umiejętnością poprzez bezpośrednie ćwiczenie tej umiejętności. Po prostu upewnij się, że jesteś bezpieczny (unikaj używania noży, jeśli zmagasz się z  drżeniem dłoni).

5. Przeprowadź szkolenie specyficzne dla zadania, aby poprawić niezależność 
Trening zadaniowy nie ogranicza się tylko do gotowania, ale może dotyczyć szerokiego zakresu czynności! 
Zasadniczo twoim celem powinno być wszystko, w czym chcesz być lepszy.
Na przykład, może Twoim celem jest ponowne rozpoczęcie pisania. Zacznij od podzielenia go na etapy.
Poćwicz trzymanie ołówka, a następnie spróbuj ustawić go na kartce papieru i zacznij ćwiczyć po jednej literze. Zanim się zorientujesz, będziesz mógł napisać swoje imię i więcej!

6. „Śnij, uwierz, osiągnij” 
Praktyka mentalna
Praktyka mentalna za pomocą obrazów motorycznych pozwala wyobrazić sobie siebie wykonującego zadanie, które chcesz wykonać.
Wyobraź sobie, że używasz dotkniętej chorobą ręki do napisania listu lub podniesienia filiżanki kawy.
Praktyka psychiczna i obrazowanie motoryczne rekrutują obszary mózgu, które były pierwotnie odpowiedzialne za wykonanie tego zadania.
Nawet jeśli może to być osłabione po udarze, kiedy wyobrażasz sobie, że wykonujesz bardzo specyficzne zadanie i ćwiczysz raz po raz, ciągłe wysyłanie sygnałów mózgowych może prowadzić do przetorowania mózgu.
W ten sposób neuroplastyczność pomaga naszemu mózgowi leczyć!
Możesz znaleźć wiele skryptów ćwiczeń umysłowych w  Internecie  lub nawet stworzyć własny!

7. Dostosuj dom tak, jak sugeruje twój terapeuta zajęciowy
Ważne jest, aby upewnić się, że Twój dom jest bezpiecznym miejscem na przebywanie po udarze. Pamiętaj, aby wysłuchać wszystkich zaleceń dotyczących modyfikacji domu, które podaje Twój terapeuta zajęciowy.
Możesz zacząć od uporządkowania sypialni i salonu! Usuń wszystkie niebezpieczeństwa np. związane z ryzykiem potknięcia się wokół łóżka i sof.
Rozważ również zainstalowanie uchwytów w wannie i poręczy przy schodach, aby pomóc Ci bezpiecznie poruszać się po domu. A może dodatkowe oświetlenie LED z czujnikami ruchu

8. Znajdź sposób na powrót do pracy 
Powrót do pracy
Jedną z najważniejszych form terapii zajęciowej dla pacjentów po udarze jest pomoc w powrocie do pracy, jeśli jest to Twój cel. Porozmawiaj z pracodawcą o tym, co może zrobić, aby ułatwić Ci powrót do pracy. Wiele udogodnień jest prostych i łatwych do wdrożenia!
Na przykład udogodnienia w miejscu pracy mogą obejmować:
• Kalendarze ścienne i alternatywne oświetlenie ułatwiające koncentrację
• Instalowanie poręczy w toaletach biurowych, aby pomóc w utrzymaniu równowagi
• Ergonomiczne wyposażenie i elastyczne planowanie, aby pomóc w zwiększonym zmęczeniu
Jest mnóstwo opcji, które Ty i Twój pracodawca możecie omówić, aby znaleźć to, które będzie najlepsze dla Was obojga! 
Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź Sieć (www).

Znajdowanie unikalnych pomysłów na terapię zajęciową  
Terapia zajęciowa wykorzystuje szerokie, holistyczne i kreatywne podejście, aby przywrócić Cię do wykonywania zadań i czynności, które są dla Ciebie najbardziej wartościowe i ważne!
Podobnie jak w przypadku każdej terapii, najlepiej współpracować z terapeutą zajęciowym, aby zobaczyć, jaki pomysł leczenia będzie najbardziej skuteczny, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.
Mamy nadzieję, że te pomysły na terapię zajęciową dostarczyły Ci interesujących opcji, z których możesz skorzystać. 
Baw się dobrze!
I ĆWICZ, I ĆWICZ, I ĆWICZ!!!

Zainspiruj się historią przetrwania po udarze

Córka po udarze5

FitMi wspaniale nadaje się do rehabilitacji

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Kupiłam FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu  doznała poważnego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiliśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Przeszły

Jak zmniejszyć...
Mar 21, 2021