Klonus po udarze powoduje niekontrolowane, rytmiczne drżenie podobne do trzęsienia kończyną. 

Aby pomóc Ci zrozumieć klonus po udarze, za chwilę poznasz przyczyny, objawy i leczenie. 

Zacznijmy.
Przyczyna klonusa po udarze
Klonus to stan neurologiczny, który powoduje niezamierzone, pulsujące skurcze mięśni.
W szczególności po udarze klonus może wystąpić, jeśli udar uszkodził neurony ruchowe w mózgu. Te neurony są odpowiedzialne za przekazywanie informacji z mózgu do mięśni.
Klonus po udarze najczęściej występuje w kostkach i kolanach, ale może również wystąpić w innych obszarach.
Jest często mylony z drżeniem po udarze, ponieważ oba obejmują niezamierzone drżenie lub rytmiczne ruchy. Jednak klonus może zostać wywołany przez rozciągnięcie dotkniętych mięśni, podczas gdy drżenie nie jest.
Klonus może wystąpić wraz ze spastycznością, która jest częstym wtórnym skutkiem udaru, który obejmuje napięte, sztywne mięśnie, które są w stanie nadmiernego skurczu. Ale znowu warunki są inne.
Spastyczność skutkuje naprężeniem mięśnia zależnym od prędkości, co oznacza, że ​​im szybciej mięsień jest rozciągany, tym klonus jest mocniejszy. Z drugiej strony, klonus powoduje mimowolne, pulsujące skurcze mięśni, ale może być również wywołane przez odruch rozciągania podobny do spastyczności.
Niewielkie różnice między klonusem, a innymi schorzeniami neurologicznymi, takimi jak drżenie po udarze, sprawiają, że niezwykle ważna jest współpraca z lekarzem w celu właściwej diagnozy.

Objawy klonusa po udarze

Osoby z klonusem po udarze mogą odczuwać następujące objawy:
• Rytmiczne potrząsanie stymulowane odruchem rozciągania
• Spastyczność jako stan współwystępujący
• Usztywnione stawy jako współwystępujący stan (znany również jako przykurcze)
• Zwiększone napięcie mięśni
• Mimowolne skrzyżowanie nóg
• Zmęczenie mięśni spowodowane pulsowaniem mięśni przez dłuższy czas
• Kłopoty ze snem z powodu ciągłego ruchu kończyn
Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z tych objawów, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą pomóc zdiagnozować twój stan i zapewnić leczenie, które może obejmować niektóre lub wszystkie z poniższych:

FitMi, jest to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu. 
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.

Leczenie klonusa po udarze
Oto najczęstsze opcje leczenia klonusa po udarze:
1. Ćwiczenia rehabilitacyjne (także domowa)
Rehabilitacja domowa po udarze koncentruje się na ćwiczeniu określonych ruchów, aby pomóc przeprogramować mózg poprzez neuroplastyczność.
Kiedy kora ruchowa została uszkodzona w wyniku udaru, neuroplastyczność pozwala zdrowym częściom mózgu „zarządzić luz”. Gdy mózg na nowo uczy się, jak komunikować się z mięśniami, klonus może ustąpić.
Powtarzanie ćwiczeń jest kluczowe (tj. „ Masowa praktyka ”). Za każdym razem, gdy wykonujesz ćwiczenie, uruchamiasz określone neurony w mózgu. Im więcej tych neuronów razem odpala, tym silniejsze staje się ich połączenie.
Ćwiczenia rehabilitacyjne to bezpieczne, nieinwazyjne leczenie klonusa po udarze. Porozmawiaj ze swoim terapeutą, aby uzyskać ćwiczenia rehabilitacyjne, które możesz bezpiecznie ćwiczyć w domu.
2. Leki
Przebudowa mózgu poprzez ćwiczenia rehabilitacyjne zajmuje trochę czasu. Inną opcją leczenia do rozważenia w międzyczasie są leki na klonus po udarze.
Leki, takie jak środki zwiotczające mięśnie (takie jak baklofen i tyzanidyna) i środki uspokajające (takie jak klonazepam i diazepam), mogą pomóc tymczasowo zmniejszyć objawy klonusa i spastyczność, aby przynieść ulgę.
Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy leki są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
3. Botox
Zastrzyki z botoksu mogą pomóc rozluźnić mięśnie, służąc jako tymczasowa blokada nerwów w celu złagodzenia objawów klonusa po udarze.
Podczas gdy klonus jest tymczasowo „blokowany”, daje pacjentom możliwość ćwiczenia – rehabilitacji po udarze w celu przetorowania mózgu i długotrwałej poprawy klonusa.

MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem

4. Techniki kompensacyjne
Techniki kompensacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami klonusa w celu poprawy jakości życia, chociaż nie zajmą się pierwotną przyczyną problemu. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z klonusem po udarze:
• Użyj zimnych okładów, aby złagodzić obolałe mięśnie
• Zastosuj okłady termiczne, aby złagodzić ból
• Wypróbuj suplementy magnezu lub kąpiele w soli magnezowej, aby rozluźnić mięśnie
Jak zawsze, przed wypróbowaniem magnezu lub innych suplementów koniecznie  porozmawiaj z lekarzem, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami.
5. Chirurgia
Jeśli klonus wpływa na jakość życia i żadna z powyższych metod leczenia nie pomaga, lekarz może zalecić operację. To jest ostateczność.

Radzenie sobie z klonusem po udarze
Klonus jest wynikiem uszkodzenia neuronów ruchowych w mózgu i jest nadzieja na wyzdrowienie, ponieważ mózg jest zdolny do zmiany okablowania.
Pracuj ze Twoim lekarzem, aby opracować plan leczenia. Metody, które zachęcają mózg do samodzielnego przeprogramowania, takie jak ćwiczenia rehabilitacyjne, powinny być faworyzowane ze względu na ich nieinwazyjny charakter.
Dzięki pomocy zespołu medycznego i Twojej ciężkiej pracy – rehabilitacji po udarze - klonus może ustąpić. 

Powodzenia!

Zainspiruj się historią przetrwania po udarze

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI