Neuropatia po udarze: zrozumienie i leczenie bólu

Neuropatia po udarze mózgu może być trudna do zdiagnozowania, ale na szczęście istnieją sposoby jej leczenia.

Zanim rozważysz leczenie, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje neuropatii po udarze. Ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy udar mózgu może powodować neuropatię?
Wiele osób zastanawia się, czy udar mózgu może powodować neuropatię, a odpowiedź brzmi tak i nie, w zależności od rodzaju neuropatii.
Jeśli to neuropatia obwodowa - pierwszy rodzaj neuropatii - to raczej nie została spowodowana udarem. Zamiast tego jest to współwystępujący stan, który wynika z zlokalizowanego uszkodzenia nerwów.
Jeśli masz neuropatię centralną, drugi rodzaj bólu neuropatycznego, mógł to spowodować udar mózgu. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj neuropatii wynika z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu.
Ponieważ udar jest również znany jako „zawał mózgu”, możesz zobaczyć, jak te dwa stany mogą być powiązane.

Przyczyny neuropatii po udarze

Przyczyna neuropatii po udarze zależy (znowu) od rodzaju neuropatii.
Spójrzmy więc na oba typy.
Neuropatia obwodowa
Neuropatia obwodowa jest odczuwana jako ból lub drętwienie w jednym obszarze ciała, zwykle w dłoniach i stopach, chociaż może wystąpić w innym miejscu. Ten stan jest spowodowany uszkodzeniem nerwów i zakończeń nerwowych.
Uszkodzenie nerwów, które powoduje neuropatię obwodową, jest często spowodowane miejscowym uszkodzeniem (czyli uszkodzeniem tego konkretnego obszaru), powtarzającym się stresem, chorobą autoimmunologiczną, cukrzycą, infekcjami lub toksynami środowiskowymi.
Neuropatia ośrodkowa 
neuropatia po udarze
©iStock.com/Pornpak Khunatorn
Neuropatia ośrodkowa to uczucie pieczenia, uczucie mrowienia, intensywne odczucia kłucia lub pieczenia.
Może zwiększyć wrażliwość na stymulację dotykową. Na przykład delikatny powiew na skórze może przypominać rozdzieranie skóry przez żyletki. Ten rodzaj bólu ma charakter przewlekły.
Neuropatia ośrodkowa ma miejsce, gdy ośrodkowy układ nerwowy (tj. mózg i kręgosłup) zostają uszkodzone w wyniku tragicznego zdarzenia, takiego jak udar mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Neuropatia ośrodkowa po udarze jest również znana jako ból poudarowy i występuje u około 8-10% osób, które przeżyły udar mózgu. Uważa się, że centralny ból po udarze występuje częściej po udarze w tzw. wzgórzu, który jest częścią mózgu przetwarzającą informacje czuciowe.

FitMi, jest to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu. 
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.

Diagnozowanie neuropatii ośrodkowej po udarze mózgu
Neuropatia ośrodkowa po udarze może być trudna do zdiagnozowania przez lekarza, ponieważ często rozwija się kilka miesięcy, a nawet lat po udarze.
Jeśli Twój lekarz nie jest dobrze zorientowany w leczeniu udaru mózgu, ten opóźniony początek może spowodować błędną diagnozę.
Dlatego dobrym pomysłem jest przechowywanie notatek o swoim zdrowieniu i historii swojej choroby po udarze w jednym dzienniku lub folderze i zabieranie go ze sobą na każdą wizytę u lekarza. Jeśli możesz dostarczyć pisemny zapis swoich objawów i zapis historii/plan postępów rehabilitacji do zdrowia po udarze, pomoże to zilustrować problem w celu dokładniejszej diagnozy. Po zdiagnozowaniu stanu możesz rozpocząć leczenie.

Leczenie neuropatii po udarze
Neuropatia obwodowa i neuropatia ośrodkowa po udarze są leczone odmiennie, ponieważ są spowodowane różnymi zdarzeniami.
Najpierw omówimy leczenie neuropatii obwodowej, a następnie przejdziemy do leczenia neuropatii ośrodkowej.
Leczenie neuropatii obwodowej
W przypadku neuropatii obwodowej po udarze, gdzie ból jest zlokalizowany w jednym obszarze ciała i spowodowany uszkodzeniem nerwów, lekarz może rozważyć następujące metody leczenia :
• Lek przeciwbólowy. Leki dostępne bez recepty mogą pomóc w łagodnych objawach.
• Leki przeciwbólowe. Jeśli ból jest silniejszy, lekarze mogą przepisać środki przeciwbólowe.
• Leki przeciwdrgawkowe. Są stosowane w leczeniu napadów padaczkowych i mogą być również stosowane do łagodzenia bólu nerwów. Mogą jednak powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak zawroty głowy i brak koordynacji.
• Miejscowe środki przeciwbólowe. Plastry z lidokainą nałożone na skórę mogą pomóc tymczasowo znieczulić obszar, aby złagodzić ból.
• Antydepresanty. W niektórych przypadkach stwierdzono, że pewne trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne pomagają złagodzić ból neuropatyczny.
Leczenie neuropatii ośrodkowej
neuropatia po udarze
Neuropatia ośrodkowa jest często leczona coraz bardziej agresywnymi metodami leczenia.
Oto kilka metod leczenia neuropatii ośrodkowej / centralnego bólu poudarowego:
• Leki przeciwdrgawkowe. Leki stosowane w leczeniu napadów mogą pomóc w neuropatii ośrodkowej po udarze.
• Antydepresanty. Jednak wysoka dawka nie jest powszechnie tolerowana u pacjentów z udarem.
• Kortykosteroidy. Niektóre kortykosteroidy mogą pomóc złagodzić ból po udarze. Można go również łączyć z lekami przeciwdrgawkowymi, aby zwiększyć ulgę w bólu.
• Ćwiczenie. Ćwiczenia fizjoterapeutyczne po udarze nie tylko poprawiają mobilność po udarze. W jednym badaniu 89,9% pacjentów z bólem po udarze zauważyło znaczną ulgę w bólu po udziale w 4 tygodniach ćwiczeń aerobowych kończyn górnych.
• Elektroakupunktura. Stwierdzono , że stymulacja elektryczna wprowadzanych do ciała igieł do akupunktury (elektroakupunktura) pomaga złagodzić centralną neuropatię po udarze.
• Głęboka stymulacja mózgu. Jest to inwazyjne, agresywne leczenie, które polega na umieszczeniu małych elektrod głęboko w mózgu, aby stymulować centralny układ nerwowy. Jedno z badań nazwało to doskonałą opcją leczenia centralnego bólu po udarze, chociaż prawdopodobnie byłaby to ostateczność.
• Powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. To najnowocześniejsze leczenie może pomóc w neuropatii ośrodkowej, szczególnie gdy uszkodzenie wzgórza jest źródłem bólu neuropatycznego.

Radzenie sobie z psychologicznymi skutkami neuropatii po udarze 
neuropatia po udarze
Kiedy będziesz badać opcje leczenia, staraj się być wspierany. Ból przewlekły jest stanem wymagającym i pomoże zbudować system wsparcia w tym czasie.
Zadzwoń do przyjaciół i rodziny, aby podnieść się na duchu i rozważ dołączenie do grup wsparcia, takich jak nasza grupa wsparcia udarów na Facebooku.
Oprócz psychologicznych skutków, jakie może mieć neuropatia, może również powodować inne obawy. Ponieważ neuropatia może zmienić czucie w dotkniętych obszarach, możesz być bardziej narażony na utratę równowagi (jeśli występuje w stopach) i bardziej podatny na kontuzje. Dlatego ważne jest, aby zająć się tymi problemami również ze swoim lekarzem lub terapeutami.

Kolejne kroki w leczeniu bólu
Jeśli cierpisz na neuropatię po udarze, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych opcjach.
Pamiętaj, aby wspomnieć, że neuropatia centralna zwykle objawia się miesiące, a nawet lata po udarze, dzięki czemu możesz, miejmy nadzieję, uniknąć błędnej diagnozy.
Zacznij skromnie i przejdź do bardziej agresywnych metod leczenia, takich jak głęboka stymulacja mózgu, jeśli nie reagujesz na inne metody leczenia neuropatii po udarze.
W międzyczasie bądź w kontakcie, bądź zmotywowany i szukaj rozwiązań. 
Nigdy nie trać nadziei. NIGDY!!!

Zainspiruj się historią przetrwania po udarze


5

Rehabilitacja w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał poważny udar 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony. Dzięki FitMi od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że zakupiliśmy dla niego ten zestaw FitMi, aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które przeczytaliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten zestaw i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program.

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Przeszły

Klonus po udarze: Jak...
cze 7, 2021