5 skutecznych metod odzyskania równowagi po udarze mózgu.

Równowaga to złożona funkcja. Wymaga koordynacji nóg, stóp i tułowia.

Nawet ramiona odgrywają rolę w utrzymaniu równowagi, gdy poruszają się po bokach podczas chodzenia.

Dlatego odzyskanie równowagi po udarze nie jest łatwym zadaniem. Jest to jednak możliwe dzięki odpowiednim metodom rehabilitacji.
Aby pomóc Ci znaleźć najlepszy sposób na poprawę równowagi po udarze, zebraliśmy najlepsze metody leczenia oparte na danych. Mamy nadzieję, że pomogą Ci stanąć na nogi.
Po pierwsze, pomaga zrozumieć przyczynę problemów z równowagą po udarze, aby można było je skutecznie leczyć.

Co powoduje problemy z równowagą po udarze?

Każda półkula mózgu kontroluje przeciwną stronę ciała. Udary zwykle dotykają lewą lub prawą półkulę, pozostawiając drugą stronę nieuszkodzoną. Uszkodzenie tylko jednej strony mózgu powoduje trudności ruchowe po przeciwnej stronie ciała, takie jak porażenie połowicze (porażenie połowy ciała) lub niedowład połowiczy (osłabienie połowy ciała).
Równowaga wymaga koordynacji z obu stron ciała. Kiedy pacjenci po udarze doświadczają skutków ubocznych, takich jak porażenie połowicze lub niedowład połowiczy, równowaga może łatwo zostać zaburzona. Dodatkowo, zmiany widzenia, czucia i/lub propriocepcji (zmysłu, który mówi nam o pozycji naszego ciała w przestrzeni) po udarze, mogą również wpływać na zaburzenia równowagi.
Słaba równowaga naraża pacjentów po udarze na większe ryzyko upadku. Z tego powodu wielu terapeutów priorytetowo traktuje terapię równowagi podczas rehabilitacji stacjonarnej i ambulatoryjnej.

Jak praktyka powtarzania ćwiczeń pomaga osobom, które przeszły udar, odzyskać równowagę po udarze?

szczęśliwy po udarze pacjent pracujący nad odzyskaniem równowagi po udarze
Trudności w poruszaniu się po udarze spowodowane są błędną komunikacją między mózgiem a mięśniami.

Kiedy udar uszkodził zdolność mózgu do prawidłowego wysyłania sygnałów do dotkniętych mięśni, poruszanie staje się trudne (lub niemożliwe).
Na szczęście można przeprogramować mózg i zachęcić zdrową tkankę mózgową do przejęcia tych funkcji. Proces ten znany jest jako neuroplastyczność i w ten sposób można odzyskać równowagę po udarze.
Neuroplastyczność jest aktywowana przez powtarzanie ćwiczeń. Za każdym razem, gdy coś ćwiczysz, wzmacniasz ścieżki neuronowe w mózgu odpowiedzialne za to zadanie. Im więcej ćwiczysz, tym bardziej się poprawiasz.
Jeśli chcesz odzyskać równowagę po udarze, musisz powtarzać ćwiczenia równowagi (które znajdziesz dalej). Pomoże to przetorować mózg i pewnie stanąć na nogi.

Najlepsze metody na odzyskanie równowagi po udarze.

Aby odzyskać równowagę po udarze, istnieją określone grupy mięśni, które należy ćwiczyć, aby poprawić koordynację całego ciała.

Ponadto, ponieważ każdy udar jest inny, każdy pacjent skorzysta z innych metod. Często warto poeksperymentować z różnymi metodami, aż znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie najlepsza.
Oto niektóre z najlepszych sposobów na odzyskanie równowagi po udarze:

1. Konsekwentne ćwiczenia rehabilitacyjne 

Ta metoda terapii równowagi jest najbardziej przydatna dla:
osób z niedowładem połowiczym lub porażeniem połowiczym.

terapeuta wykonujący ćwiczenia deski na macie do jogi

Znaczącą przyczyną złej równowagi po udarze jest upośledzona koordynacja mięśni nóg i tułowia. Jeśli możesz przeprogramować mózg i poprawić koordynację w tych grupach mięśniowych, poprawi się również twoja równowaga.
Poproś swojego fizjoterapeutę o kilka ćwiczeń nóg i tułowia, które możesz wykonywać w domu. Możesz również zapoznać się FitMi
Ważne jest, aby codziennie powtarzać ćwiczenia rehabilitacyjne lub przynajmniej co drugi dzień. Potrzebujesz konsekwentnej stymulacji, aby pomóc Twojemu mózgowi jak najskuteczniej przeprogramować się.
Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI

2. Ćwiczenia opadania stóp.

Ta metoda terapii równowagi jest najbardziej przydatna dla:
Osób, które zmagają się ze zgięciem grzbietowym (opadająca stopa).

kobieta trzyma stopę w górze

Opadanie stopy to stan, który upośledza zdolność do podnoszenia przedniej części stopy, co może powodować ciągnięcie jej po podłodze podczas chodzenia.
Jest to niebezpieczny efekt udaru, ponieważ upośledza równowagę i zwiększa prawdopodobieństwo upadku.
Aby uzyskać krótkoterminową naprawę, możesz założyć ortezę o nazwie AFO (orteza na kostkę stopy). To może pomóc poprawić równowagę podczas pracy na rehabilitacji.
W międzyczasie ważne jest, aby zająć się pierwotną przyczyną opadania stopy, co możesz zrobić, ćwicząc ćwiczenia opadania stopy.
Spróbuj:
ORTEZĘ FLEX AFO
Spróbuj:
ORTEZA KORYGUJĄCA OPADANIE STOPY

3. Terapia deprywacji wzroku.

Ta metoda terapii równowagi jest najbardziej przydatna dla osób, które mogą ćwiczyć pod nadzorem opiekuna lub terapeuty.

terapia wzroku może pomóc w odzyskaniu równowagi po udarze

Aby odzyskać optymalną równowagę, musisz również przetwarzać bodźce wzrokowe, aby odpowiednio dostosować swoje ruchy do otoczenia.

Co zaskakujące, jednym ze sposobów na poprawę równowagi jest terapia deprywacji wzroku.
W tym badaniu pacjenci po udarze, którzy byli pozbawieni wskazówek wizualnych, poprawili swoją równowagę bardziej niż grupa kontrolna. Sugeruje to, że nadużywanie wskazówek wizualnych może być strategią kompensacyjną radzenia sobie z problemami z równowagą po udarze.
Jeśli czujesz się komfortowo, spróbuj poprosić opiekuna o zasłonięcie Ci oczu, gdy siedzisz i np. ćwiczysz kilka ćwiczeń nóg. Poproś swojego opiekuna o ustną informację zwrotną, aby poinformować Cię, czy robisz to dobrze.
Gdy poczujesz się gotowy, możesz spróbować bardziej złożonych ćwiczeń, ale tylko wtedy, gdy będziesz gotowy. Próba poruszania się bez patrzenia, dokąd idziesz, może być bardzo niebezpieczna. Pamiętaj, aby spróbować tego tylko pod ścisłym nadzorem terapeuty lub opiekuna.

4. Ćwiczenia treningu poznawczego.

Ta metoda terapii równowagi jest przydatna dla: osób, które zmagają się z zaburzeniami koncentracji

mózg z falami elektromagnetycznymi

Niektóre problemy z równowagą są pogarszane przez problemy poznawcze, takie jak zaburzenia koncentracji i jednostronne zaniedbanie (niezauważenie środowiska po dotkniętej stronie).

Kiedy udar mózgu wpływa na zdolność koncentracji lub zauważania otoczenia, może powodować słabą równowagę. Na przykład, możesz poślizgnąć się na stopniu nie dlatego, że twoje nogi są słabe, ale dlatego, że po prostu "nie zauważyłeś" stopnia.
Dlatego poprawa uwagi może pomóc w odzyskaniu równowagi po udarze. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, są ćwiczenia poznawcze, które koncentrują się na świadomości przestrzennej.
Tak jak możesz przeprogramować mózg, aby poprawić koordynację nóg, możesz również poprawić funkcje poznawcze. Chodzi o powtarzalną praktykę.

5. Zmodyfikowana terapia jogą.

Ta metoda terapii równowagi jest przydatna dla: każdego zainteresowanego zmodyfikowanym programem jogi.

certyfikowany nauczyciel jogi pomagający pacjentowi po udarze modyfikować pozycję jogi

Jeśli lubisz jogę, z przyjemnością dowiesz się, że zmodyfikowana joga pomaga poprawić równowagę po udarze.
Po uprawianiu jogi dwa razy w tygodniu, przez 8 tygodni, stan pacjentów po udarze poprawił się w następujących obszarach związanych z równowagą:
- Poprawiona pewność równowagi w zależności od aktywności
- Zmniejszony strach przed upadkiem
- Poprawa jakości życia
Spróbuj uczestniczyć w zmodyfikowanych sesjach jogi dwa razy w tygodniu z przeszkolonym terapeutą. Ważne jest, aby pracować z terapeutą zaznajomionym z udarem, aby mógł poprawnie zmodyfikować każdą pozę.
Możesz także wyszukać zmodyfikowane sekwencje jogi na YouTube.

Oto wideo przedstawiające przebieg jogi na krześle dla osób po udarze:

Teraz rozumiesz najlepsze metody przywracania równowagi po udarze.
Pewnie się zastanawiasz, ile czasu zajmie Ci uzyskanie wyników.

Jak długo trwa odzyskanie równowagi po udarze?

lekarz omawia, ile czasu zajmuje odzyskanie równowagi po udarze

Zgodnie z naszą wiedzą (opartą na danych) - wiele osób po udarze poprawia swoją równowagę po około 6 miesiącach dzięki konsekwentnej i rygorystycznej terapii.

Sześć miesięcy to mniej więcej tyle czasu, ile potrzeba, aby poprawić chód (sposób chodzenia) i inne skutki uboczne udaru
Czas regeneracji może być krótszy lub dłuższy, w zależności od rozmiaru i miejsca udaru. Każdy udar jest inne; dlatego każdy powrót do zdrowia zajmuje inny okres czasu.
Czasami skupienie się na tym, jak długo może potrwać powrót do zdrowia po udarze, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego warto zwrócić uwagę na kroki, które możesz podjąć, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli konsekwentnie uczestniczysz w rehabilitacji, Twoja równowaga będzie się NA PEWNO poprawiać.
Nawet, jeśli zrobiłeś sobie przerwę przez wiele lat, możesz wrócić do miejsca, w którym przerwałeś i kontynuować rehabilitację.
Chociaż zdarza się to w różnym tempie u każdego, możesz nadal odzyskiwać równowagę po udarze dzięki konsekwentnej rehabilitacji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Podsumowanie:
Odzyskiwanie równowagi po udarze.

Problemy z równowagą po udarze są wynikiem różnych efektów udaru, takich jak porażenie połowicze, niedowład połowiczy i opadanie stopy.
Najlepsze zabiegi polegają na powtarzaniu ćwiczeń.
Powtarzając ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze, można przetorować mózg i poprawić swoją równowagę po udarze.
Uzupełniające zabiegi, takie jak zmodyfikowana joga i terapia deprywacji wzroku, mogą okazać się przydatne, gdy są praktykowane pod nadzorem wyszkolonego profesjonalisty.
Ogólnie rzecz biorąc, możesz być pewna/pewien, że problemy z równowagą ulegną poprawie, o ile będziesz regularnie uczestniczyć w terapii.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Rehabilitacja: 6...
lip 30, 2021