Jak przezwyciężyć wiotkość po udarze mózgu i odzyskać ruch?

Wiotkość po udarze mózgu często występuje  na początku rehabilitacji po udarze mózgu , ale w skrajnych przypadkach może się utrzymywać.

Odnosi się do całkowitego braku dobrowolnego ruchu spowodowanego uszkodzeniem ścieżek nerwowych w mózgu. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć ten  efekt udaru mózgu, poznasz przyczyny i sposoby leczenia porażenia wiotkiego. Zaczynajmy.

Co to jest zwiotczenie po udarze?

Wiotkość (znana również jako porażenie wiotkie) po udarze odpowiada pierwszemu etapowi  leczenia udaru Brunnstroma. W przypadku niektórych osób po udarze jest to początkowy okres bezpośrednio po udarze mózgu.
Jednak nie wszystkie osoby po udarze wykazują całkowitą wiotkość nawet bezpośrednio po udarze. Wręcz przeciwnie, niektórzy będą mieli wiotkość, która trwa dłużej niż początkowy okres po udarze mózgu, ponieważ każdy udar jest inny.
Po udarze połączenia nerwowe między mózgiem a mięśniami mogą zostać naruszone. W ciężkich przypadkach wiadomości, które mózg normalnie wysyła do mięśni, nie mogą się już przedostać, co powoduje, że mięśnie są skutecznie sparaliżowane.
Kiedy dana osoba ma paraliż wiotki, nie może inicjować żadnego dobrowolnego ruchu po swojej dotkniętej stronie.
Jeśli wiotkość trwa zbyt długo bez leczenia, mięśnie mogą zacząć zanikać. Wiotkość jest często związana z niskim napięciem mięśni (hipotonia) po udarze.

Hipotonia i wiotkość

Pacjentka ćwiczy z terapeutą

Hipotonia odnosi się do niskiego napięcia mięśniowego, które może wystąpić z powodu uszkodzenia mózgu, takiego jak udar (między innymi). Normalne mięśnie będą miały niewielki skurcz, nawet gdy są rozluźnione, jednak nie występuje to w przypadku hipotonii.
Niskie napięcie mięśniowe często współistnieje z osłabieniem i drętwieniem mięśni, a także może zwiększać ryzyko urazu dotkniętych części ciała. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie pomogli rozpocząć proces rehabilitacji pacjenta, zanim hipotonia stanie się zbyt ciężka.
Na szczęście jest na to wiele sposobów, które omówimy za chwilę.

Jak długo trwa wiotkość po udarze?

Ponieważ każdy udar jest inny , nie można przewidzieć, jak długo utrzyma się wiotkość u danego pacjenta.
U niektórych osób ich wiotkość zniknie po kilku dniach, gdy ich mózg zacznie się leczyć. W przypadku innych paraliż może trwać kilka miesięcy, zanim zauważą poprawę.
Ale ze względu na naturalną zdolność mózgu do samoprzełączania się (zwaną  neuroplastycznością ) możliwe jest zachęcenie mózgu do ponownego nawiązania połączenia z mięśniami i przezwyciężenia wiotkości po udarze.
Leczenie paraliżu wiotkiego
Neuroplastyczność odnosi się do zdolności mózgu do przekształcania ścieżek neuronowych. Te nowe ścieżki umożliwiają nieuszkodzonym częściom mózgu przejęcie kontroli nad funkcjami uszkodzonych obszarów.
Zwykle najskuteczniejszym sposobem aktywacji neuroplastyczności są intensywne ćwiczenia rehabilitacyjne.
Jednak z oczywistych względów nie jest to możliwe w przypadku porażenia wiotkiego. Ale na szczęście wciąż istnieją sposoby na angażowanie neuroplastyczności, nawet jeśli nie możesz poruszać mięśniami.
Poniżej przedstawiono kilka skutecznych sposobów na przebudzenie mięśni w celu zminimalizowania ich wiotkości.


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
leczenia udaru Brunnstroma
1. Pasywny zakres ruchu

Ćwiczenia pasywne mogą pomóc w utrzymaniu zakresu ruchu i odzyskaniu kontroli nad mięśniami. Podczas ćwiczeń biernych terapeuta porusza za Ciebie mięśniami lub sam poruszasz nie dotkniętym ramieniem.
Upewnij się, że unikasz przesuwania ramienia w bolesną pozycję. Ponieważ możesz mieć utratę czucia wraz z wiotką, możesz nie być w stanie stwierdzić, czy źle naciągasz mięsień. Poproś swojego fizjoterapeutę lub terapeutę zajęciowego o przedstawienie prawidłowych ruchów przed wypróbowaniem ich w domu.
Nawet jeśli technicznie nie aktywujesz mięśni, wystarczy, że ktoś inny wykona ruch, aby stymulować mózg i ponownie uaktywnić sieci neuronowe, które pomagają Ci się poruszać. Dodatkowo ćwiczenia te pomogą utrzymać ruchomość stawów, gdy ramię jest w stanie wiotkim.

2. Terapia lustrzana

Pacjent ćwiczy z lustrem - terapia lustrzana

Terapia lustrzana wykorzystuje lustro, aby stworzyć odbicie ramienia lub dłoni pacjenta.
Aby praktykować tę terapię, umieść zdrową kończynę przed lustrem, a zwiotczałą rękę za lustrem. Następnie zacznij wykonywać ćwiczenia terapii ręki niesparaliżowaną ręką, skupiając wzrok na odbiciu w lustrze.
Kiedy spojrzysz na pudełko, zobaczysz, że twoja zdrowa ręka porusza się w miejscu, w którym powinna znajdować się twoja zwiotczała ręka. To symulowane wizualne sprzężenie zwrotne aktywuje neurony lustrzane w korze przedruchowej, części mózgu kontrolującej ruch.
Innymi słowy, terapia lustrzana zasadniczo oszukuje mózg, by myślał, że porusza twoją zwiotczałą ręką, co z kolei aktywuje neuroplastyczność.

3. Stymulacja elektryczna

Stymulacja elektryczna to kolejny doskonały sposób na ponowne połączenie mięśni z mózgiem. Działa poprzez wysyłanie impulsu elektrycznego bezpośrednio do dotkniętych chorobą mięśni, powodując ich skurcz.
Badania wykazały, że e-stymulacja może faktycznie przygotować korę ruchową i zwiększyć skuteczność neuroplastyczności.
Połącz stymulację elektryczną z ćwiczeniami pasywnymi, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Im bardziej stymulujesz swój mózg w ten sposób, tym lepsze będzie jego połączenie z mięśniami.
Inne skuteczne sposoby na stymulację mięśni obejmują stukanie w mięśnie, które chcesz aktywować i szybkie rozciąganie. Niech Twój terapeuta pokaże Ci, jak angażować się w e-stymulację, napinanie mięśni i szybkie rozciąganie, aby upewnić się, że używasz tych technik bezpiecznie i prawidłowo.

4. Praktyka umysłowa

Pacjentka medytuje

Wraz z ćwiczeniami pasywnymi, mentalna wizualizacja siebie poruszającego wiotkimi mięśniami może również aktywować plastyczność neuronalną.
Terapeuci nazywają tę praktykę umysłową , a kilka badań wykazało, że angażuje ona te same obszary mózgu, co ruch fizyczny.
To sprawia, że ​​praktyka umysłowa jest świetnym sposobem na ponowne połączenie umysłu z mięśniami i przezwyciężenie wiotkości po udarze. Jest to coś, co możesz z łatwością ćwiczyć samodzielnie w domu.
Jeszcze raz, aby uzyskać najlepsze rezultaty, połącz praktykę umysłową z pasywnym zakresem ćwiczeń ruchowych.
Podczas gdy terapeuta lub opiekun porusza ramieniem, obserwuj ruch ramienia i wyobraź sobie, że sam nim poruszasz. Może to zwiększyć neuroplastyczność i szybciej odzyskać pełny ruch.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
5. Aktywne ćwiczenia

Im częściej korzystasz z terapii sugerowanych powyżej, tym silniejsze będzie połączenie między Twoim mózgiem a mięśniami. W końcu powinieneś odzyskać minimalny ruch w chorej kończynie. Na przykład możesz zacząć widzieć drgania w ramieniu lub dłoni. Kiedy tak się stanie, będziesz chciał natychmiast skorzystać.
Dlatego, nawet jeśli możesz poruszać się tylko o kilka centymetrów na raz, musisz zacząć ćwiczyć powtarzalne, aktywne ćwiczenia, aby wzmocnić połączenia nerwowe.
Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie wysokiej powtarzalności ćwiczeń rehabilitacyjnych jest zastosowanie terapii domowej z Zestawem FitMi. To urządzenie pomaga pacjentom angażować w rehabilitację całe ciało, w tym ręce, ramiona i tułów jako podstawę do rehabilitacji kończyn.
FitMi jest powodem, dla którego jeden pacjent z kończyną wiotką po udarze był w stanie poruszyć ręką po raz pierwszy po zaledwie trzech tygodniach ćwiczeń. 
Ale pamiętajmy - KAŻDY UDAR JEST INNY.

Pokonywanie wiotkości po udarze

Wiotkość po udarze może być trudnym okresem. Jednak dla większości ludzi ten etap nie trwa długo. Z czasem powinieneś wejść w drugą fazę powrotu do zdrowia po udarze, gdzie zachodzą wzorce synergii zgięcia.
Ale aby w międzyczasie zminimalizować atrofię mięśni, możesz przyspieszyć ćwiczenia opisane w tym artykule.
Im bardziej stymulujesz mięśnie, tym bardziej możesz wzmocnić komunikację między umysłem a mięśniami i odzyskać funkcjonalny ruch.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

COVID-19 i udar u...
mar 14, 2022