7 ratujących życie sposobów zapobiegania upadkom po udarze

Podejmowanie środków ostrożności, aby zapobiec upadkom po udarze, może pomóc ocalić zdrowie a nawet życie. Upadek jest główną przyczyną przypadkowych zgonów w domu i jest główną przyczyną 40% przyjęć do domów opieki.
Co więcej, do 37% pacjentów upada w ciągu pierwszych 6 miesięcy po udarze; a do 73% upadło rok po udarze. Oznacza to, że jeśli nie zostaną podjęte kroki, aby zapobiec upadkowi po udarze, prawdopodobnie tak się stanie.
Jak mówią, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć działania zapobiegawcze, aby uniknąć upadku po udarze.

Jak zapobiegać upadkom po udarze?

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak pomóc osobom, które przeżyły udar, uniknąć upadku w domu. Jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji któregokolwiek z tych kroków, poproś o pomoc opiekuna lub terapeutę. Nie zwlekaj z tymi krokami, ponieważ ich szybkie wykonanie może uratować życie lub zapobiec urazom.

Oto kilka doskonałych kroków, które pomogą uniknąć upadku po udarze:

1. Popraw ruchomość i mobilność nóg

udar mózgu rehabilitacja z FitMi

Hemiplegia i niedowład połowiczy (porażenie/osłabienie lewej lub prawej strony) dotyczą tylko jednej strony ciała. Może to powodować problemy z równowagą, zwłaszcza jeśli dotyczy to nóg.
Jeśli zmagasz się z mobilnością nóg, spróbuj uczestniczyć w codziennej rehabilitacji w domu, która obejmuje  ćwiczenia nóg . Może to pomóc poprawić siłę i koordynację mięśni nóg, co poprawi równowagę.

2. Popraw równowagę i siłę tułowia

Terapeuci zajęciowi traktują priorytetowo pomoc pacjentom w zapobieganiu upadkom po udarze. Rozumieją, że codzienne czynności (takie jak ubieranie się i jedzenie) wymagają poruszania się po domu. Często dobrym pomysłem jest poproszenie terapeuty zajęciowego o zalecenia dotyczące zapobiegania upadkom po udarze.
Mogą zalecić ćwiczenia równowagi i ćwiczenia podstawowe . Stabilny tułów jest niezbędny do poprawy równowagi, ponieważ mięśnie tułowia pomagają ustabilizować całe ciało. Dlatego ćwiczenia skoncentrowane na równowadze i tułowiu są świetnymi sposobami na zmniejszenie ryzyka upadku podczas codziennego życia.

3. Pracuj nad opadaniem stopy - np. zestawem FitMi.

udar opadająca stopa ćwiczenia

Możliwy wtórny efekt udaru zwany  opadaniem stopy  może powodować trudności w podnoszeniu przedniej części stopy. To znacznie zwiększa ryzyko potknięcia się i upadku po udarze.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z opadaniem stopy jest orteza na stopę, która może być usztywniaczem, który utrzymuje stopę we właściwym miejscu. Może to zwiększyć bezpieczeństwo podczas chodzenia i zmniejszyć ryzyko upadku.
Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Większość ortez to  technika kompensacyjna,  która nie pomaga odzyskać ruchu w stopie.
Lepsze leczenie polega na dodaniu   do schematu ćwiczeń opadania stóp. Pomoże to przeszkolić mózg i poprawić ruch stopy w dłuższej perspektywie.
Często najlepiej jest zastosować połączenie podejścia polegającego na używaniu ortezy za każdym razem, gdy jesteś w ruchu; a także codziennie wykonywać ćwiczenia opadania stóp, aby pomóc rozwiązać przyczynę problemu. Twój fizjoterapeuta powinien udzielić Ci wskazówek, jak odpowiednio leczyć opadającą stopę, aby zmaksymalizować powrót do zdrowia i zwiększyć bezpieczeństwo.

4. Wypróbuj zatwierdzony przez terapeutów sprzęt do rehabilitacji w domu - Zestaw FitMi.

FitMi rehabilitacja po udarze

Większość osób po udarze uczestniczy w terapii ambulatoryjnej, gdzie ćwiczą razem z terapeutą, zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Większość terapeutów zachęca pacjentów do ćwiczeń w domu pomiędzy wizytami w celu podtrzymania powrotu do zdrowia.
Świetnym sposobem na utrzymanie motywacji w domu jest wypróbowanie sprzętu do terapii domowej, takiego jak terapia domowa FitMi. Zestaw FitMi pomaga pracować nad nogą, stopą i tułowiem, co pomaga poprawić równowagę i zmniejszyć ryzyko upadku.
Czytając recenzje FitMi , przekonasz się, że pacjenci po udarze cieszą się, że można z niego korzystać w zaciszu domu, i dzięki temu widzą niesamowite rezultaty.

5. Upewnij się, że Twoje pole widzenia jest wystarczające

Czasami udar ma wpływ na widzenie. W takich przypadkach możesz mieć stan znany jako ubytki w polu widzenia, w którym nie możesz zobaczyć części swojego środowiska. Zwiększa to ryzyko upadku, ponieważ nie możesz prawidłowo widzieć swojego otoczenia. Istnieje wiele innych wad wzroku, które mogą wystąpić również po paleniu, jednak ubytki pola widzenia należą do najczęstszych.
Istnieje również stan zwany połowiczym, w którym pacjenci po udarze nie zauważają rzeczy po dotkniętej stronie. Nie dlatego, że nie widzą, ale nie mają świadomości w tym obszarze. Może to również sprawić, że poruszanie się po domu będzie niebezpieczne i zwiększy ryzyko upadku.
Patolodzy mowy, terapeuci zajęciowi, neuropsychologowie, optometryści i neurolodzy są świetnymi zasobami dla tego typu problemów.

6. Dokonaj wszelkich niezbędnych modyfikacji domowych

Domowa rehabilitacja po udarze

Kiedy wrócisz do domu po udarze, Twój terapeuta zajęciowy wyśle ​​Cię do domu z pomysłami/strategiami, aby zmodyfikować Twój dom pod kątem bezpieczeństwa. Czasami mogą nawet przyjść do twojego domu i zalecić sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa i zapobieganie upadkom.
Typowe zalecenia dotyczące  modyfikacji domowych  obejmują:

• Dodanie do wanny mat antypoślizgowych i poręczy
• Dodanie ławki transferowej do wanny i/lub krzesła prysznicowego do prysznica
• Oczyszczanie chodników z przeszkód
• Podnoszenie wysokości desek sedesowych
• Zakrywanie przewodów, aby uniknąć potknięcia
• Usuwanie dywaników lub innych mat podłogowych, które stwarzają ryzyko potknięcia

Łazienka jest jednym z najczęstszych miejsc, w których zdarzają się upadki. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa w tym obszarze. Niewielkie inwestycje w maty antypoślizgowe mogą zajść daleko.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
7. Nie bój się prosić o pomoc

Powrót do zdrowia po udarze często przebiega powoli, ponieważ osoby, które przeżyły udar, ciężko pracują, aby przezwyciężyć pewne skutki uboczne, takie jak upośledzona mobilność.
Chociaż powolne tempo może być frustrujące, utrzymanie stałego tempa może pomóc w zapobieganiu upadkom spowodowanym pośpiechem. Jeśli jest coś, co musisz osiągnąć, ale nie masz pewności, czy możesz to zrobić sam (np. sięgnąć po coś wysoko w kuchni), najlepiej poproś o pomoc.
Jeśli nie lubisz prosić o pomoc, ponieważ uważasz, że Twoi opiekunowie nie rozumieją Twojej sytuacji, poproś ich o przeczytanie naszego artykułu o 13 rzeczach, które chciałby poznać każda osoba po udarze .

Unikanie upadków po udarze

Osoby po udarze, opiekunowie i członkowie rodziny powinni poważnie traktować zapobieganie upadkom. Zachęcamy wszystkich do wspólnej pracy w celu poprawy bezpieczeństwa w domu, aby zmniejszyć ryzyko upadku.
Najlepszym lekarstwem jest rehabilitacja i zapobieganie. Podjęcie wysiłku teraz może pomóc uniknąć wypadku. Nigdy nie wahaj się zwolnić ani poprosić o pomoc.
Postępując zgodnie z tymi 7 krokami, aby zapobiec upadkom po udarze, możesz znacznie poprawić swoje bezpieczeństwo i samopoczucie.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz po udarze5

Bardzo dobra terapia „grahabilitacja”

Miałem udar 9 lat temu i wypróbowałem już wiele różnych terapii. Bardzo podoba mi się grywalizacja, którą zapewnia MusicGlove. Używam tego Zestawu dopiero od miesiąca, a widzę pewien postęp. Bardzo mi to pomaga w utrzymaniu motywacji. To naprawdę niesamowite...
Tak więc ogólnie mówiąc - bardzo podoba mi się MusicGlove.

Tomasz S. (04.03.2020)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE

Poprzedni

Jak zapobiegać...
mar 28, 2022