Rehabilitacja neurologiczna w domu - po udarze mózgu, wylewie.


Nasz Blog jest dedykowany dostarczaniu osobom z deficytami neurologicznymi wiedzy o aspektach rehabilitacji neurologicznej – szczególnie w warunkach domowych.

Chyba nie musimy tutaj jakoś specjalnie podkreślać znaczenia aktywności rehabilitacyjnej poza kilkoma godzinami w tygodniu umówionymi czy wykupionymi w ośrodku rehabilitacyjnym. Nie musimy też chyba nikogo przekonywać, że tylko aktywna rehabilitacja w możliwie dużej (akceptowalnej dla danego organizmu dawce) może zapewnić odpowiednią ilość powtórzeń ćwiczeń niezbędnych dla efektywnej stymulacji neuroplastyczności mózgu z deficytami neurologicznymi.
Tylko takie podejście może dać szansę na odzyskiwanie sprawności.

Niedawno poznaliśmy super „gości” i nawiązaliśmy współpracę z firmą Neurorehabilitacja oraz Fizjoterapeutą Dawidem Nadratowskim. Efektem naszej współpracy stała się do tej pory seria filmów o samodzielnej rehabilitacji w warunkach domowych. 
Oczywiście pamiętajmy, że KAŻDY UDAR JEST INNY, więc pokazywane ćwiczenia należy traktować raczej jako inspirację do samodzielnego ćwiczenia, także POZA ZAJĘCIAMI REHABILITACYJNYMI ze swoim terapeutą.

W tej serii krótkich filmów pokażemy przykładowe ćwiczenia które można wykonać korzystając z różnych elementów wyposażenia domu/mieszkania. Jednym z założeń było pokazanie, że aktywność rehabilitacyjna może i powinna wędrować z nami niezależnie od tego gdzie jesteśmy i co robimy. Zawsze można stymulować nasz organizm i mózg – czekając na kogoś lub podróżując do miejsca docelowego – przypominajmy sobie wtedy o ćwiczeniach które wykonywaliśmy „na zajęciach” lub które były na blogu Udar Rehab. 

Przykłady:

Czekając na stojąco – ćwiczmy balans tułowia wzmacniając poczucie równowagi i mięśnie nogi.
Czekając na siedząco – można stymulować mięśnie do korygowania efektu „opadającej stopy” – np. poprzez wybijanie przodem stopy rytmu ulubionego lub właśnie słuchanego utworu.
W czasie różnych aktywności w domu - np. wyjmując naczynia ze zmywarki w kuchni – stymulujmy podpór mniej sprawnej kończyny. 

I   t a k   d a l e j...

Zapraszamy do oglądania i ćwiczenia razem z nami w drodze do odzyskiwania maksymalnej możliwej sprawności. 
Jeśli macie pytania to prosimy napiszcie do nas na adres info@udarrehab.pl lub komentujcie pod postami lub publikacjami jeśli jest taka możliwość.

cdn ...

Poprzedni

Rehabilitacja po...
paź 5, 2022