Stymulacja elektryczna (elektrostymulacja) EMS w rehabilitacji po udarze mózgu: jak to działa i wspiera powrót do zdrowia.

Stymulacja elektryczna EMS w rehabilitacji po udarze daje szeroki zakres korzyści. Od poprawy zdolności motorycznych po zapobieganie atrofii, stymulacja elektryczna (elektrostymulacja) może pomóc w przezwyciężeniu wielu wtórnych skutków udaru mózgu.

Jeśli twój fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy zalecił stymulację elektryczną, możesz się zastanawiać, jak to działa. Ten artykuł wiele Ci wyjaśni.
Zanim zaczniesz, ważne jest, aby pamiętać, że należy pamiętać o kilku rzeczach i przeciwwskazaniach do stosowania stymulacji elektrycznej, które są następujące:

 1. Osoby z rozrusznikiem serca lub innym wszczepionym urządzeniem elektrycznym nigdy nie powinny stosować stymulacji elektrycznej
 2. Każdy, kto ma drętwienie/osłabienie czucia, powinien używać elektrostymulatora z najwyższą ostrożnością i pod bezpośrednim nadzorem terapeuty lub innego pracownika służby zdrowia
 3. Stymulacja elektryczna nigdy nie powinien być stosowany na rany lub tkankę „złośliwą” 
 4. Kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na padaczkę przed zastosowaniem elektrostymulacji powinny skonsultować się z lekarzem

Co najważniejsze, zawsze skonsultuj się ze swoim terapeutą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu elektrostymulacji.
Zatem omówmy mechanizmy i zalety elektrostymulacji w rekonwalescencji po udarze mózgu.

Jak działa elektryczna stymulacja pacjentów po udarze mózgu?

Aby zrozumieć, jak działa stymulacja elektryczna, warto zrozumieć, w jaki sposób udar wpływa na mięśnie. Mózg używa sygnałów chemicznych i elektrycznych, aby powiedzieć mięśniom, kiedy mają się poruszać. Kiedy dochodzi do udaru, uszkodzone części mózgu nie mogą już prawidłowo wysyłać tych sygnałów. W rezultacie poruszanie dotkniętymi mięśniami może stać się trudne, jeśli nie niemożliwe. Tutaj może pomóc stymulacja elektryczna.
Stymulacja elektryczna polega na umieszczeniu na skórze nieinwazyjnych elektrod. Po aktywacji elektrody te wysyłają łagodne impulsy elektryczne do mięśni, powodując ich skurcz.
Stymulacja elektryczna pacjentów po udarze mózgu może pomóc w aktywacji uszkodzonych części mózgu poprzez zapewnienie intensywnej stymulacji. Z kolei ta stymulacja angażuje  neuroplastyczność , proces, którego mózg używa do ponownego przetorowania połączeń i leczenia urazów, takich jak udar.
Neuroplastyczność pozwala zdrowym obszarom mózgu przejąć funkcje uszkodzonych. Czyni to poprzez tworzenie nowych ścieżek neuronowych w odpowiedzi na stymulację. Dlatego elektrostymulacja, zapewniając dodatkową stymulację, może zwiększyć neuroplastyczność i potencjalnie przyspieszyć powrót do zdrowia po udarze.

Jak uzyskać największe korzyści z elektrostymulacji w rehabilitacji po udarze

stymulacja EMS

Według badań przeprowadzonych przez American Heart Association, połączenie stymulacji elektrycznej z fizjoterapią jest skuteczniejsze dla pacjentów po udarze mózgu niż same ćwiczenia.
Podczas gdy niektóre formy stymulacji elektrycznej są pasywne (bez udziału w Twoim imieniu), elektrostymulacja pacjentów po udarze mózgu powinna być aktywna . Oznacza to, że powinieneś spróbować zaangażować swoje mięśnie, gdy poczujesz aktywację prądu elektrycznego.
Kiedy pacjenci są zaangażowani w ćwiczenia terapeutyczne podczas elektrostymulacji, pomaga to w dalszym zaangażowaniu połączenia mózg-mięśnie. To z kolei zwiększy zakres kontroli motorycznej, którą możesz odzyskać.
Ćwiczenia bez stymulacji elektrycznej mogą nadal aktywować neuroplastyczność i pomóc pacjentom po udarze odzyskać ruch. Nauka jednak jasno mówi, aby uzyskać maksymalne korzyści: najlepszym sposobem jest połączenie elektrostymulacji z ćwiczeniami.
Rozpoczynając od stymulacji elektrycznej, ważne jest, aby współpracować z terapeutą. Fizjoterapeuci często używają elektrostymulacji do rehabilitacji kończyn dolnych, podczas gdy terapeuci zajęciowi używają jej do ramion. Specjaliści ci wiedzą, gdzie najlepiej umieścić elektrody i jakie ćwiczenia są najbardziej pomocne. Jeśli elektrostymulacja działa dobrze dla ciebie, poproś swojego terapeutę, aby polecił domowe urządzenie elektrostymulacji wraz z ćwiczeniami, które możesz ćwiczyć w domu.
elektrostymulacja jest czasami niewygodna, ale nigdy nie powinna być bolesna. Jeśli odczuwasz ból, poproś terapeutę o dostosowanie ustawień.

Rodzaje stymulacji elektrycznej

Istnieje wiele rodzajów stymulacji elektrycznej dostępnych do stosowania w rehabilitacji poudarowej.
Oto najczęstsze rodzaje elektrostymulacji stosowane przez terapeutów:

 1. Elektryczna stymulacja nerwowo-mięśniowa (NMES)/EMS. Służy do wzmocnienia mięśni i regeneracji motorycznej sparaliżowanych lub osłabionych kończyn. ELEKTROSTYMULATOR - DO PORAŻONYCH I SPASTYCZNYCH MIĘŚNI
 2. Funkcjonalna stymulacja elektryczna (FES). Jest to rodzaj NMES, który jest powszechnie stosowany w rehabilitacji poudarowej. Pomaga pacjentom odzyskać funkcjonalne wykorzystanie mięśni, na przykład poprawiając siłę ręki do chwytania przyborów. ELEKTROSTYMULATOR KENTRO PRO
 3. Przezskórna elektryczna stymulacja nerwowo-mięśniowa (TENS). Ten typ jest często stosowany w leczeniu i leczeniu bólu poudarowego. Zamiast wysyłać impulsy do mięśni, TENS wysyła je po powierzchni skóry. Zapobiega to przedostawaniu się sygnałów bólowych do mózgu
 4. Prąd interferencyjny. Elektrody są używane w układzie krzyżowym, aby „przeszkadzać” sobie nawzajem, pozwalając na większą intensywność. Ten typ jest zwykle stosowany u pacjentów ze spastycznością.

Łącząc te rodzaje elektrostymulacji, terapeuci mogą leczyć szeroki zakres objawów udaru.

Korzyści ze stymulacji elektrycznej dla pacjentów po udarze mózgu

Elektrostymulacja ma wiele zastosowań oprócz wzmacniania mięśni. Poniżej znajdują się główne skutki udaru, w których elektrostymulacja okazała się pomocna:

1. Hemiplegia (porażenie poudarowe) i osłabienie mięśni.

rehabilitacja po udarze EMS
Stymulacja elektryczna może pomóc wprowadzić ruch do sparaliżowanych mięśni po udarze (hemiplegia). Kiedy stymulacja elektryczna aktywuje sparaliżowane mięśnie, możesz wykorzystać okazję i ćwiczyć  ćwiczenia przywracające równowagę,  aby pomóc przeprogramować mózg.
Idealnie, poprzez masową praktykę , może to pomóc pacjentom po udarze z porażeniem powoli odzyskać ruch. Regularna stymulacja mięśni pomoże również zapobiegać atrofii mięśni , częstemu efektowi ubocznemu porażenia udarowego.
Jeśli zmagasz się z osłabieniem po udarze, ale nie z paraliżem, stymulacja elektryczna też może pomóc. Jak omówiono powyżej, łącząc stymulację elektryczną z ćwiczeniami fizycznymi i/lub terapią zajęciową, możesz zmaksymalizować swoje korzyści.

2. Spastyczność i chód (chodzenie)

Ponadto wykazano, że elektrostymulacja pomaga zmniejszyć spastyczność u pacjentów z udarem, nawet po rozległym udarze. Działa poprzez przywrócenie komunikacji między mózgiem a mięśniami spastycznymi, co pomaga rozluźnić i wydłużyć mięśnie.
Pacjenci po udarze mózgu, którzy chcą poprawić równowagę i chód, mogą również skorzystać ze stymulacji elektrycznej. Najpierw elektrody należy przyłożyć do kończyn dolnych z udziałem fizjoterapeuty. Następnie, ćwicząc odpowiednie techniki chodu, można zwiększyć neuroplastyczność i odzyskać prawidłowy ruch.
Niektórzy terapeuci mogą również łączyć stymulację elektryczną ze specjalistycznym sprzętem, takim jak bieżnia wspomagająca. Ta bieżnia jest wyposażona w uprząż, która utrzymuje Cię w pozycji stojącej. Następnie zespół terapeutów pomoże ci poruszać stopami w ruchu chodzenia podczas biegu bieżni.

3. Podwichnięcie barku.


podwichnięcie barku terapia EMS
Niektórzy pacjenci po udarze zmagają się z problemem barku zwanym podwichnięciem barku, w którym ramię zostaje zwichnięte z panewki barkowej. Ten stan jest często bolesny.
Badania wykazały, że funkcjonalna stymulacja elektryczna może pomóc zmniejszyć nasilenie podwichnięcia i bólu barku. Może również pomóc poprawić funkcję ramienia.

4. Obrzęk (opuchnięte kończyny)

Oprócz problemów sensorycznych, stymulacja elektryczna może pomóc zmniejszyć obrzęk po udarze . Obrzęk odnosi się do gromadzenia się nadmiaru płynu w jamach tkanek i jest szczególnie powszechny u pacjentów po udarze mózgu z upośledzeniem ruchowym.
Kiedy mięśnie są nieaktywne przez zbyt długi czas, nie mogą przemieszczać płynu przez układ limfatyczny. W rezultacie płyn może gromadzić się w kończynach, powodując ból i sztywność.
Stymulacja elektryczna, poprzez kurczenie mięśni, pomaga przemieszczać płyn przez ciało. Zapobiega to powstawaniu obrzęków i przywraca bardziej funkcjonalne ruchy kończyn.

5. Problemy z połykaniem (dysfagia)

Wreszcie, z pomocą wysoko wykwalifikowanego terapeuty, możesz użyć stymulacji elektrycznej , aby poprawić problemy z połykaniem po udarze.
Bardzo ważna jest tutaj praca z terapeutą. Nie próbuj tego robić samodzielnie , ponieważ elektrostymulacja szyi może być niebezpieczna. Tylko wykwalifikowany terapeuta wie, gdzie bezpiecznie umieścić elektrody.

⚠  Ryzyko stymulacji elektrycznej  ⚠

Ems w rehabilitacji po udarze

Chociaż stymulacja elektryczna oferuje wiele korzyści, nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów po udarze mózgu. Na przykład jest to niebezpieczne dla pacjentów z wszczepionymi urządzeniami elektrycznymi, takimi jak rozrusznik serca lub defibrylator.
Współpracuj z zespołem medycznym, aby upewnić się, że elektrostymulacja jest dla Ciebie bezpieczną opcją. Mogą zdecydować, czy powinieneś pracować razem z terapeutą, czy też możesz nauczyć się go używać samodzielnie w domu. Ponadto niektóre z potencjalnych zagrożeń związanych z elektrostymulacją obejmują naderwania mięśni oraz podrażnienia i oparzenia skóry. Jeśli intensywność jest zbyt wysoka, mogą wystąpić te niepożądane skutki.
Wreszcie, unikaj umieszczania elektrod w nieodpowiednich miejscach, takich jak w okolicach:

 1. Oczu
 2. Serca
 3. Narządów rozrodczych
 4. Odsłonięty metal, taki jak kolczyki, itp.

W zależności od części ciała, nad którą pracujesz, wyszkolony fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy może pomóc w umieszczeniu elektrod podczas terapii lub przeszkolić Cię w samodzielnym zakładaniu ich w zatwierdzonych miejscach.
Jak widać, praca z wyszkolonym terapeutą ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza na początku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

 1. Udar mózgu

 2. Rehabilitacja do udarze

 3. Rehabilitacja ręki po udarze

 4. Rehabilitacja chodu

 5. Rehabilitacja logopedyczna

 6. Rehabilitacja wzroku

 7. Emocje po udarze

 8. Dieta i witaminy po udarze

 9. Życie po udarze

 10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Podejmowanie decyzji

Stymulacja elektryczna oferuje obiecujące korzyści, takie jak lepsza mobilność, lepsze czucie i zmniejszony ból. Zwiększa również neuroplastyczność mózgu, co może potencjalnie skrócić czas powrotu do zdrowia po udarze.
Ponadto połączenie stymulacji elektrycznej z ćwiczeniami terapeutycznymi ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia maksymalnych rezultatów.
Wreszcie, niezwykle ważna jest współpraca z terapeutą, który może kontrolować leczenie lub przeszkolić Cię w zakresie bezpiecznego korzystania z elektrostymulacji w domu. Zapobiegnie to przypadkowym obrażeniom, które mogą wystąpić w przypadku niewłaściwego użytkowania.
Wierzymy, że nasz artykuł/przewodnik po elektrostymulacji pomoże Ci w rehabilitacji -  drodze do wzmocnienia się i wyzdrowienia.

A teraz pora na ćwiczenie lub sesję rehabilitacji z FitMi lub przez stymulacja elektryczna EMS.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Rehabilitacja...
paź 27, 2022