Najlepszym leczeniem hemiplegii są ćwiczenia — ale jak ćwiczyć, gdy połowa ciała jest sparaliżowana?

Dlaczego ćwiczenia są najlepszym sposobem leczenia hemiplegii (i jak to robić strategicznie)

Nie pozwól, aby brak mobilności Cię powstrzymał, ponieważ możesz dostosować ćwiczenia rehabilitacyjne, aby dostosować się do hemiplegii. To jest klucz do wyzdrowienia.

Aby Ci pomóc, ten artykuł nauczy Cię, jak stworzyć schemat ćwiczeń w leczeniu hemiplegii. Na koniec podzielimy się również historią sukcesu, abyś mógł zobaczyć, jak inni to zrobili.
• Leczenie hemiplegii zaczyna się od mózgu
• Jak powtarzanie leczy mózg i leczy porażenie połowicze?
• Ćwiczenia pasywne to najlepszy punkt wyjścia
• Inne sposoby leczenia hemiplegii
• Historia sukcesu: przezwyciężenie hemiplegii za pomocą ćwiczeń biernych

Leczenie hemiplegii zaczyna się od mózgu

Hemiplegia obejmuje paraliż po jednej stronie ciała. Najczęściej występuje po udarze lub urazie mózgu, co wpływa na zdolność mózgu do prawidłowego wysyłania sygnałów do dotkniętych mięśni.
Strona sparaliżowana jest zwykle po przeciwnej stronie mózgu, która została uszkodzona. Na przykład udar lewej półkuli może skutkować  porażeniem połowiczym po prawej stronie , ponieważ każda połowa mózgu kontroluje przeciwną stronę ciała.
Należy jednak pamiętać, że problem nie wynika z Twoich mięśni. Główny problem leży w upośledzonej zdolności mózgu do wysyłania sygnałów, aby poruszać mięśniami.
Dlatego leczenie hemiplegii polega na przywróceniu komunikacji „umysł-mięśnie”. Jest to możliwe dzięki  neuroplastyczności , wrodzonej zdolności mózgu do samoleczenia i przebudowy.
Neuroplastyczność umożliwia zdrowym częściom mózgu przejęcie obszarów, które mogły zostać uszkodzone w wyniku udaru lub urazu mózgu. To świetna wiadomość dla pacjentów z porażeniem połowiczym, którzy chcą odzyskać ruch po sparaliżowanej stronie.
Jednak neuroplastyczność nie dzieje się tak po prostu — potrzebuje twojej pomocy, aby zacząć.

Jak powtarzanie leczy mózg i leczy porażenie połowicze?

udar mózgu rehabilitacja FitMi

Neuroplastyczność jest aktywowana przez powtarzanie. 

Twój mózg lubi być wydajny, więc wzmocni sieci neuronowe do zadań, które wykonujesz regularnie. Z biegiem czasu wykonanie tych zadań będzie wymagało mniej wysiłku i ponownie staną się „automatyczne”.
Pacjenci z porażeniem połowiczym nie mogą poruszać porażoną stroną, ponieważ mózg utracił komunikację z tymi mięśniami. Ale jeśli zaczniesz często poruszać tymi mięśniami, twój mózg będzie wiedział, że poruszanie tymi mięśniami jest ważne.
Im bardziej poruszasz chorą stroną, tym bardziej stymulujesz neuroplastyczność, gdy mózg próbuje ponownie poruszać tymi mięśniami.
Neuroplastyczność wymaga czasu, ale przy konsekwentnej praktyce ćwiczenia mogą pomóc w ponownym połączeniu umysłu z mięśniami.
Ale ćwiczenie bez celu nie jest zbyt pomocne. Musisz podejść do tego strategicznie, a my pokażemy Ci, co to oznacza dalej.
Ćwiczenia bierne to najlepszy punkt wyjścia do leczenia hemiplegii
Najlepszą strategią na poprawę hemiplegii jest rozpoczęcie od ćwiczeń biernych . Oznacza to pomoc chorym kończynom poprzez ruchy.
Podczas fizjoterapii Twój terapeuta może Ci w tym pomóc. Jeśli prowadzisz fizjoterapię w domu , możesz poprosić opiekuna o pomoc lub skorzystać z pomocy strony nie dotkniętej chorobą.
Jakkolwiek to robisz, ćwiczenia pasywne mogą pomóc w pobudzeniu neuroplastyczności poprzez stymulowanie mózgu ruchem. Chociaż nie „robisz tego sam”, ruch wystarczy, aby rozpocząć proces przetorowania czyli ponownego przetorowania/„okablowania” mózgu.
Ćwiczenia bierne to Twój pierwszy krok w kierunku powrotu do zdrowia hemiplegii.

Inne sposoby leczenia hemiplegii

Oprócz ćwiczeń biernych istnieje kilka innych metod leczenia, których można spróbować w leczeniu hemiplegii.

Oto 5 innych metod przezwyciężenia hemiplegii:

1. Stymulacja elektryczna

Zestaw do rehabilitacji po udarze FitMi

Podczas  stymulacji elektrycznej na dotknięte mięśnie umieszczane są elektrody, które będą przewodzić prąd elektryczny, aby pomóc w wywołaniu ruchu w mięśniach.
Stymulacja elektryczna jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów leczenia hemiplegii, ponieważ pomaga w ruchu mięśni, jednocześnie stymulując świadomość w mózgu.
Badania  wykazały, że połączenie stymulacji elektrycznej z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi daje lepsze wyniki niż same ćwiczenia.

2. Praktyka mentalna

Praktyka umysłowa  polega na wizualizowaniu siebie wykonującego ruchy, w których chcesz być lepszy. Zawodowi sportowcy są znani z tego, że wykorzystują trening mentalny, aby poprawić swój sport. Podobnie pacjenci z hemiplegią mogą korzystać z praktyki umysłowej wraz z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.
Postaraj się poświęcić 5 minut każdego dnia na wizualizację siebie wykonującego ćwiczenia rehabilitacyjne. Następnie spróbuj wykonać te same ćwiczenia zaraz po zakończeniu.
Łącząc praktykę umysłową z praktyką fizyczną, możesz jeszcze bardziej pobudzić neuroplastyczność.

3. Terapia lustrzana

lustro do terapii lustrzanej , terapia lustrzana

Większość pacjentów z porażeniem połowiczym cierpi na paraliż ręki nawet po tym, jak zaczynają odzyskiwać ruch ręki lub nogi. Na szczęście istnieje wiele terapii, które mogą pomóc w paraliżu dłoni. Jedna wyróżniająca się terapia nazywa się  terapią lustrzaną , która może pomóc poprawić ruchomość ręki, nawet jeśli w ogóle nie możesz jej poruszyć. Jeśli zmagasz się z drobnymi zdolnościami motorycznymi, warto spróbować.

4. Terapia ruchowa wywołana ograniczeniem

Terapia ruchowa wywołana uciskiem  jest agresywną formą rehabilitacji hemiplegii. Polega na unieruchomieniu zdrowej kończyny, aby zachęcić do używania chorej kończyny.
Chociaż jest to  skuteczna  metoda leczenia hemiplegii, może być również frustrująca dla pacjenta. Najlepiej spróbować z pomocą wyszkolonego terapeuty, który może pomóc Ci przez to przejść.

5. Terapia domowa FitMi

Zestaw do terapii neurologicznej FitMi

Kolejnym świetnym sposobem leczenia hemiplegii jest system terapii domowej FitMi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Nawet jeśli nie poruszasz się po chorej stronie, to interaktywne narzędzie do rehabilitacji może pomóc Ci zachęcić się do ćwiczeń.
FitMi to wyróżniająca się metoda leczenia hemiplegii, ponieważ zachęca pacjentów do wykonywania setek powtórzeń na sesję, co agresywnie aktywuje neuroplastyczność. Wielu pacjentów z porażeniem połowiczym odzyskało sprawność ruchową dzięki codziennemu stosowaniu FitMi. Oto jedna historia sukcesu , która ilustruje, jak to działa.

FitMi pomaga osiągnąć te cele, utrzymując zaangażowanie za pomocą interaktywnego narzędzia. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze metody leczenia hemiplegii obejmują powtarzalne, pasywne ćwiczenia rehabilitacyjne. Powtarzalne poruszanie zaatakowanymi mięśniami wysyła sygnały do ​​mózgu i wywołuje neuroplastyczność. Możesz także użyć stymulacji elektrycznej, praktyki umysłowej i narzędzi, takich jak terapia domowa FitMi, aby zwiększyć neuroplastyczność. W miarę jak twój mózg się przebudowuje, powoli zobaczysz, jak ruch powraca do sparaliżowanych mięśni. Jeśli będziesz konsekwentny, możesz powoli odzyskać mobilność i przezwyciężyć hemiplegię. 

Powodzenia!


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

Historia SUKCESU!

Robert, po udarze, korzysta z terapii domowej FitMi
„Mój mąż doznał udaru niedokrwiennego pod koniec zeszłego roku. Stracił 40% lewej półkuli mózgu, co spowodowało paraliż prawej strony. Jego mowa była nieco upośledzona, ale na szczęście doktorzy uważają, że jest rzadką leworęczną osobą z mową zlokalizowaną w prawej półkuli mózgu!
Robert był na OIOM przez tydzień, a następnie przez pięć tygodni w zwykłym oddziale rehabilitacyjnym szpitala. Wrócił do domu i od tego czasu trzy razy w tygodniu odbywa terapię dzienną w Ośrodku.
Jakieś trzy tygodnie temu zamówiłem FitMi , a w zeszłym tygodniu po raz pierwszy poruszył ramieniem!!! On i ja uważamy, że powtarzające się ruchy ramienia dały jego mózgowi sygnał, że jest tam i jest gotowy do ruchu!!! Będzie kontynuował zarówno FitMi , jak i inne terapie tak długo, jak długo zajmie powrót do zdrowia!!!”

Irena z Pabianic (21.11.2021)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Rehabilitacja: Jak...
mar 18, 2022