Jak odróżnić uszkodzenie pola widzenia oka od zaniedbania pola widzenia?

Niektórzy pacjenci myślą, że mają wycięte pole widzenia przeważnie lewego oka, podczas gdy w rzeczywistości cierpią na zaniedbanie lewostronne. 

Chociaż oba stany są podobne, mają zupełnie inne przyczyny, a co za tym idzie różne sposoby leczenia.
Aby znaleźć odpowiednie leczenie, ważne jest, aby znać różnicę między cięciami lewego pola widzenia a zaniedbaniem. Za chwilę poznasz różnice, a także odpowiednie sposoby podejścia do leczenia i rehabilitacji.

Zrozumienie obcięcia pola widzenia lewego oka.

Cięcia pola widzenia są dokładnie tym, co sugeruje ich nazwa: pole widzenia zostało „odcięte”, a w połowie pola widzenia występuje ślepota lub osłabienie widzenia. Inną nazwą tego schorzenia jest hemianopsja .
Najczęściej dotyczy to lewej strony, co nazywa się obcięciem lewego pola widzenia.
Oto przykład tego, co może zobaczyć osoba z lewym polem widzenia:

zaniedbanie lewostronne pola widzenia

Należy pamiętać, że przecięcia lewej strony pola widzenia nie oznaczają, że oko jest „uszkodzone” po lewej stronie. Mózg ma raczej problem z przetwarzaniem informacji z lewej strony pola widzenia.
Każda połowa mózgu przetwarza informacje wizualne z przeciwnej strony ciała. Uszkodzenie prawej półkuli w wyniku udaru lub urazu mózgu może osłabić zdolność mózgu do przetwarzania informacji z lewej strony, powodując przecięcie lewego pola widzenia.
Jak to się różni od lewego zaniedbania?

Zrozumienie, czym różni się zaniedbanie od cięć pola widzenia.

Zaniedbanie połowicze  to zaburzenie uwagi, w którym pacjent nie zauważa swojego otoczenia, przedmiotów lub bodźców z jednej strony. Zwykle występuje po lewej stronie, co lekarze i rehabilitanci nazywają zaniedbaniem lewostronnym . Inne nazwy tego stanu to: jednostronne zaniedbanie lub np. nieuwaga hemispatial.
W przeciwieństwie do cięć lewego pola, które wiążą się z problemami z przetwarzaniem wizualnym, zaniedbanie lewe wiąże się z problemami z uwagą . Często jest to spowodowane udarem w prawym płacie ciemieniowym .
Na przykład, jeśli podejdziesz do kogoś, kto cierpi na takie zaniedbanie i staniesz po jego lewej stronie, może cię nie zauważyć. Nie są niegrzeczni ani zdystansowani — po prostu nie poświęcają wystarczająco dużo uwagi swojej lewej stronie.
Aby zilustrować ten problem, oto, co np. narysowałby ktoś z zaniedbaniem, gdyby został poproszony o wpisanie cyfr na zegarze:

Lewostronne zaniedbanie widzenia rysunek pacjenta

Leczenie lewego pola widzenia i lewego zaniedbania.

Leczenie znacznie różni się w przypadku zaburzeń w polu widzenia i heminetapów. Uzyskaj formalną diagnozę od swojego lekarza, aby móc skutecznie kontynuować leczenie.
Poniżej zobaczysz różne metody leczenia i rehabilitacji dostępne dla cięć lewego pola widzenia i pozostawionych zaniedbań.
Rehabilitacja przy cięciu w lewym polu widzenia
Aby leczyć cięcia w lewym polu widzenia, rehabilitacja skupia się na pomaganiu mózgowi w ponownym przetwarzaniu informacji wizualnych.


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
Oto kilka metod stosowanych do poprawy cięć w lewym polu widzenia:

• Ćwiczenia okoruchowe. Ćwiczenia te uczą pacjentów poruszania oczami w celu przeszukiwania lewego pola. Idealnie, pomaga to przetorować mózg, aby skanował lewą stronę pola widzenia i zaczął przetwarzać informacje z tej części obrazu.
• Ekspandery i pryzmaty. Strategia kompensacji obejmuje użycie pryzmatów i innego sprzętu, który może pomóc w przeniesieniu obrazów z pola niewidomego. Nie rozwiązuje to podstawowego problemu, ale może pomóc pacjentom widzieć w codziennym życiu.
• Terapia przywracania wzroku. Obejmuje to ćwiczenia, takie jak odpowiednie ruchy gałek oczu, aby stworzyć stymulację wzdłuż granicy brakującego pola widzenia. Dobrym przykładem jest NovaVision.
W zależności od stopnia problemu, pacjenci z hemianopią mogą doświadczyć  samoistnego powrotu do zdrowia  , gdy same nacięcia pola widzenia poprawiają się, przynajmniej częściowo, samoczynnie.

Rehabilitacja zaniedbania lewostronnego.

Leczenie zaniedbań lewostronnych koncentruje się na pomocy pacjentowi w poprawie uwagi i świadomości po lewej stronie.
Może się to odbywać w trakcie normalnej rehabilitacji po udarze.

Oto kilka metod rehabilitacji stosowanych w przypadku zaniedbań lewostronnych:

• Szkolenie ze skanowania wizualnego . Pacjent odwraca głowę, aby zeskanować optycznie otoczenie po lewej stronie pacjenta.. Pomaga to wytrenować mózg, aby zwracał uwagę na lewe środowisko i może zmniejszyć zaniedbanie w lewo.
• Zabieg aktywujący kończyny. Poruszając lewą ręką i nogą w zaniedbanym środowisku, pacjenci mogą poprawić swoją świadomość lewego pola. Wykazano, że pomaga w przypadku połowicznego zaniedbania ze względu na związek między uwagą wzrokową a funkcją motoryczną.
Większość technik rehabilitacji opiera się na zjawisku neuroplastyczności , które pomaga mózgowi przebudować się i poprawić jego funkcjonowanie.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
Cięcie pola widzenia a zaniedbanie 

Chociaż cięcia w polu i zaniechania połowiczne manifestują się w podobny sposób, są to różne sytuacje i uwarunkowania.
Cięcia w terenie obejmują częściową ślepotę, w której pacjent nie widzi dotkniętej strony. To problem z przetwarzaniem informacji wizualnych w mózgu, a nie problem z oczami.
Zaniedbanie połowicze wiąże się z nieuwagą po stronie dotkniętej chorobą. To problem ze świadomością.
Pacjenci z nacięciami w terenie mogą skorzystać z terapii przywracającej wzrok, podczas gdy pacjenci z zaniedbywaniem połowiczym mogą skorzystać z terapii aktywacyjnej kończyn.
Przydatną techniką kompensacji obu stanów jest skanowanie, które polega na zwróceniu się w stronę dotkniętej chorobą, aby przetworzyć to, co tam jest.
Mam nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci zidentyfikować różnicę między cięciami w terenie a hemineglet, a także leczeniem, które należy rozważyć z zespołem medycznym.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał poważny udar 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony. Dzięki FitMi od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że zakupiliśmy dla niego ten zestaw FitMi, aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które przeczytaliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten zestaw i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program.

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

Dlaczego ćwiczenia są...
mar 21, 2022