Badania pokazują, że mózg po udarze posiada niezwykłą zdolność samoleczenia się po udarze.

Czy po udarze mózgu może on sam się wyleczyć?

Tak, ale potrzebuje twojej pomocy.

Ta zdolność, znana jako neuroplastyczność, jest powodem, dla którego wiele osób po udarze dochodzi do zdumiewająco dobrego zdrowia.
Jednak ten proces gojenia nie może nastąpić sam. Aktywacja go wymaga Twojej pomocy.
Aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak aktywować naturalny proces gojenia się mózgu po udarze, ten artykuł zawiera podstawy tego, co musisz wiedzieć o neuroplastyczności po udarze mózgu / po wylewie krwi do mózgu.

Co to jest udar mózgu / wylew krwi do mózgu?

Udar mózgu występuje, gdy dopływ krwi do mózgu zostaje odcięty przez zatkaną tętnicę (udar mózgu niedokrwienny) lub pęknięcie tętnicy (udar mózgu krwotoczny).
Kiedy dopływ krwi jest niemożliwy, pozbawia to komórki mózgowe tlenu i glukozy, co prowadzi do poważnych uszkodzeń. Leczenie udaru mózgu obejmuje leki rozbijające skrzepy, a czasami zabieg chirurgiczny, w zależności od rodzaju i lokalizacji udaru.
Jednak nawet jeśli leczenie jest rozpoczynane szybko, uszkodzenie mózgu po udarze może nadal powodować wtórne skutki udaru, takie jak:

    • Osłabienie lub paraliż mięśni po jednej stronie
    • Drętwienie lub mrowienie
    • Trudności w mowie
    • Trudności w połykaniu (dysfagia)
    • Problemy poznawcze

Na szczęście mózg po udarze może w pewnym stopniu odzyskać te funkcje dzięki zjawisku neuroplastyczności.

Jak leczy się mózg po udarze / po wylewie?

Neuroplastyczność odnosi się do zdolności mózgu po udarze do reorganizacji neuronów w odpowiedzi na uczenie się lub powtarzane ćwiczenia.
Twój mózg składa się z ponad 100 bilionów połączeń nerwowych . Te połączenia to ścieżki w mózgu, które pobierają i przechowują informacje.
Kiedy dochodzi do udaru mózgu / wylewu krwi do mózgu, część mózgu zostaje uszkodzona, a wiele z tych połączeń ulega zniszczeniu. Dlatego wielu pacjentów zmaga się z poruszaniem się po udarze mózgu  np.; ponieważ połączenia nerwowe, które kontrolują ruch, zostały uszkodzone.
Jednak dzięki neuroplastyczności mózg po udarze może tworzyć nowe ścieżki neuronowe. Może nawet przenosić funkcje, które kiedyś były przechowywane w uszkodzonych częściach mózgu, do nowych, zdrowych obszarów.
Proces ten pozwala odzyskać ruch i inne umiejętności po udarze mózgu / po wylewie krwi do mózgu. Ale to wymaga twojej pomocy.

Aktywacja neuroplastyczności poprzez powtarzanie

rehabilitacja po udarze mózguW przeszłości naukowcy uważali, że mózg dorosłego człowieka jest statyczny. Oznaczało to, że wierzyli, że po pewnym momencie rozwoju mózg nie mógł już przystosować się do zmian.
Dziś jednak badania pokazują , że nawet mózg po udarze jest zawsze w stanie „elastycznym”, nawet w starszym wieku. Ten „elastyczny” stan nazywa się plastycznością / neuroplastycznością.
Badania wykazały również, że powtarzalne działania angażują neuroplastyczność i powodują zmiany w mózgu. Dlatego kluczowym aspektem powrotu do zdrowia po udarze mózgu jest masowa praktyka: ćwiczenia z dużą liczbą powtórzeń. Ćwiczenia rehabilitacyjne powtarzaj nie tylko w ośrodku rehabilitacyjnym, ale i w domu.
Kiedy wykonujesz ćwiczenie, twój mózg tworzy nowe ścieżki neuronowe w odpowiedzi na twój ruch. Te ścieżki ułatwiają mózgowi przechowywanie i pobieranie informacji. Im więcej powtarzasz to działanie, tym bardziej wzmacniasz te ścieżki nerwowe i tym łatwiejsza staje się ta aktywność.
To wyjaśnia, dlaczego na przykład za pierwszym razem, gdy ktoś próbuje zagrać akord na gitarze, wydaje się on trudny, powolny i niezgrabny. Ale powtórzony po raz setny wydaje się już dużo, dużo łatwiejszy. To jest właśnie neuroplastyczność w działaniu.
Dlatego, aby np. ponownie nauczyć się mówić po udarze mózgu, będziesz musiał kilka razy dziennie powtarzać ćwiczenia z fizjoterapeutą, neuropsychologiem. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli chcesz poprawić chodzenie, równowagę, ruch ręki a nawet pamięć.
Bez względu na to, jaką zdolność chcesz poprawić, przy wystarczającej praktyce i powtarzaniu aktywujesz neuroplastyczność i pomagasz mózgowi wyleczyć się po udarze. W końcu powinieneś zacząć odzyskiwać tę funkcję.

Zapobieganie wyuczonemu nieużywaniu po udarze mózgu / po wylewie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Chociaż neuroplastyczność może pomóc wyleczyć się mózgowi po udarze, ma również wady, na które należy uważać. Terapeuci nazywają to zjawisko plastycznością dezadaptacyjną.
Plastyczność nieprzystosowawcza pojawia się, gdy konsekwentnie powtarzasz czynność w niewłaściwy sposób. Na przykład, jeśli nie możesz poruszyć prawą ręką, aby podnieść filiżankę, możesz zamiast tego zacząć używać lewej ręki.
Jeśli jednak będziesz nadal używać tylko lewej ręki, w końcu twój mózg „zapomni”, jak używać prawej ręki. Prowadzi to do stanu zwanego wyuczonym nieużywaniem i może prowadzić do trwałej utraty funkcji.
Dlatego terapeuci zalecają włączenie technik rehabilitacyjnych. Techniki rehabilitacyjne uczą, jak odzyskać utraconą funkcję, a nie tylko się przystosować.
Dlatego jeśli twoja prawa ręka jest słaba, postaraj się oprzeć pokusie robienia wszystkiego lewą ręką. Zamiast tego staraj się używać prawej ręki tak często, jak to tylko możliwe, nawet jeśli drugą ręką musisz jej trochę wspomóc.
Ponowne przetorowanie mózgu po udarze w celu przywrócenia tzw. funkcji kończyn.
Skupiając się na dużej liczbie powtórzeń podczas rehabilitacji po udarze mózgu / po wylewie krwi do mózgu, możesz aktywować neuroplastyczność i pomóc wyleczyć się mózgowi po udarze.

Kiedy aktywujesz neuroplastyczność poprzez ćwiczenia, pomagasz mózgowi naprawić utracone połączenia. To nie tylko pozwala ci na nowo nauczyć się pewnych czynności, ale także zapobiega rozpadowi neuronów i zapobiega pogorszeniu się twojego stanu.
Dlatego też, nawet jeśli doznałeś poważnego udaru mózgu, nadal możesz odzyskać sprawność funkcjonalną. 
Zachowaj samodyscyplinę, ćwicz i rehabilituj się właściwie dobranymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, a zobaczysz rezultaty.

Możesz więcej przeczytać o rehabilitacji ręki tutaj.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu -...
maj 11, 2022