Wyuczone nieużywanie ma miejsce wtedy, gdy dana osoba powstrzymuje używanie mniej sprawnej kończyny, tej która ma upośledzenie ruchu po danej stronie.

Wyuczone nieużywanie:

co się dzieje, gdy po udarze zaniedbujesz swoją mniej sprawną stronę.

Jeśli stan się utrzymuje, może prowadzić do zaniku mięśni oraz utraty funkcji motorycznych i czuciowych.
Ponieważ ten stan może stopniowo pogarszać funkcjonowanie, ważne jest, aby nauczyć się go unikać. Ten artykuł pomoże ci lepiej zrozumieć, czym jest wyuczone nieużywanie i jak temu zapobiegać.

Co to jest wyuczone nieużywanie?

Wyuczone nieużywanie zwykle występuje w wyniku niedowładu połowiczego, który obejmuje osłabienie jednej strony ciała. Aby to sobie zrekompensować, osoba, która przeszła udar, często używa swojej zdrowej strony podczas większości czynności.
Niestety, jeśli nie używa się ich dotkniętej strony, ich funkcja po tej stronie będzie się pogarszać, aż zostanie skutecznie sparaliżowana. Terapeuci nazywają to wyuczonym nieużywaniem. Stan też może nasilać niechęć do mniej sprawnej kończyny, wstyd spowodowany niepełnosprawnością oraz poczucie braku nadziei na poprawę funkcjonowania.
Jeśli niedowładna jest niedominująca strona osoby po udarze, wyuczone nieużywanie może stać się bardziej problematyczne. U większości ludzi dominuje prawa strona. Kiedy udar osłabia lewą (niedominującą) stronę ciała, pacjentom łatwiej jest podświadomie unikać używania lewej strony, wpadając w wzorce, które niestety wzmacniają wyuczone nieużywanie.
Wyuczone nieużywanie należy odróżniać od neuropsychologicznego zespołu jakim jest zespół pomijania stronnego. Odnosi się to do stanu, w którym osoba po udarze traci świadomość istnienia bodźców, lub je ignoruje po jednej stronie. Pomijanie stronne może wystąpić po prawej lub lewej stronie, ale zaniedbanie po lewej stronie jest bardziej powszechne. Z zaniedbaniem lewej strony osoba często nawet nie podejmuje świadomej decyzji, aby używać tylko prawej ręki, po prostu nie przypomina sobie nawet, że istnieje lewa strona.
Jednak bez względu na przyczynę wyuczonego nieużywania, efekt końcowy jest taki sam: zmniejszone funkcje motoryczne i sensoryczne.

Jak zapobiegać i leczyć wyuczone nieużywanie?

terapeuta pomaga pacjentowi stymulować neuroplastyczność – rehabilitacja po udarze mózgu

Najlepszym sposobem zapobiegania wyuczonemu nieużywaniu po udarze jest leczenie przyczyny. Możesz to zrobić, aktywując neuroplastyczność mózgu.
Neuroplastyczność odnosi się do zdolności mózgu do reorganizacji ścieżek nerwowych w odpowiedzi na powtarzane praktyki. Jednym z odkrytych mechanizmów neuroplastyczności  jest przenoszenie funkcji wcześniej kontrolowanych przez uszkodzone obszary do innych, zdrowych obszarów.
Po udarze połączenia nerwowe między mózgiem a mięśniami mogą ulec osłabieniu lub zniszczeniu. To wyjaśnia, dlaczego pacjent może stracić siłę w dłoni po udarze. Zaangażowanie neuroplastyczności mózgu pozwala osobie odbudować te połączenia nerwowe i odzyskać kontrolę nad mięśniami.
Jednak pacjenci po udarze mogą tu stanąć przed trudnym dylematem. Neuroplastyczność jest aktywowana głównie poprzez intensywne ćwiczenia, ale ćwiczenie chorej ręki jest prawie niemożliwe, jeśli nauczyłeś się nieużywania.
Na szczęście terapeuci opracowali skuteczną terapię, aby rozwiązać ten problem.
Korzystanie z terapii ruchowej wywołanej ograniczeniem w celu odwrócenia efektu nieużywania.

Terapia ruchowa

terapeuta uczy ćwiczeń pacjenta po udarze mózgu - stymulacja neuroplastyczności, rehabilitacja w domu, terapia z FitMi

Terapia ruchowa wywołana przez ograniczeni (z ang. CIMT) to terapia zaprojektowana w celu zapobiegania i leczenia wyuczonego nieużywania po udarze. Polega na zastosowaniu  technik behawioralno-analitycznych  do deficytów motorycznych. W szczególności działa poprzez zmuszanie osoby, która przeszła udar, do aktywowania zaniedbanej ręki poprzez krępowanie zdrowej ręki.
Istnieje nadzieja, że ​​ćwicząc chore ramię, włączy się neuroplastyczność i osoba odzyska większą sprawność. Aby więc stymulować mniej sprawne ramię, terapeuta może kazać ci nosić rękawicę, aby uniemożliwić ci używanie ręki. To zmusza cię do użycia słabszej ręki.
Aby CIMT przyniosło zamierzony efekt, pacjenci muszą ćwiczyć takie podejście częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Ponieważ celem jest aktywacja neuroplastyczności, będziesz musiał używać chorej ręki tak często, jak to możliwe. Dlatego wielu terapeutów instruuje swoich pacjentów, aby nadal nosili rękawicę na mocnym ramieniu nawet przez 90% godzin czuwania, nawet w domu.
Jednak noszenie samego pasa przez dłuższy czas nie poprawia wyników leczenia, zgodnie z jednym z badań pilotażowych. Pacjenci muszą raczej angażować się w funkcjonalne, intensywne ćwiczenia.
Należy pamiętać, że zjawisko neuroplastyczności jest największe zaraz po wystąpieniu incydentu neurologicznego. Rehabilitację należy podjąć jak najwcześniej.
Tutaj naprawdę polecamy zestawy do ćwiczeń domowych, taki jak FitMi. Zachęcamy pacjentów do regularnych ćwiczeń. Dzięki tym funkcjonalnym, intensywnym ćwiczeniom pacjenci z porażeniem połowiczym lub niedowładem połowiczym często są w stanie odzyskać mobilność.
Wszystko to pokazuje, że kiedy użyjesz strony dotkniętej chorobą, mózg zareaguje i poprawi stronę dotkniętą chorobą. Jak mówi powiedzenie o terapii: „użyj tego, aby to poprawić!”

Przezwyciężanie wyuczonego nieużywania po udarze

Wyuczone nieużywanie jest poważnym, ale powszechnym skutkiem wtórnym udaru. Na szczęście można to wyleczyć.
Kluczem do zapobiegania wyuczonemu nieużywaniu jest poruszanie się (i próba funkcjonalnego wykorzystania) chorej strony przynajmniej trochę każdego dnia. Zaangażuje to neuroplastyczność i pomoże odbudować połączenia nerwowe z mięśniami.
Jeśli wyuczone nieużywanie już się rozpoczęło, pomocna może być terapia ruchowa wywołana ograniczeniami. Porozmawiaj ze swoim fizjoterapeutą, aby uzyskać więcej informacji na temat CIMT i konkretnych ćwiczeń, które możesz wypróbować w domu.
Rehabilitacją wyuczonego nieużywania zajmują się fizjoterapeuci, natomiast zespołem pomijania stronnego- neuropsycholodzy. Rehabilitacja neuropsychologiczna służy także pomocą pacjentom nie radzącym sobie emocjonalnie ze skutkami niedowładu.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał poważny udar 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony. Dzięki FitMi od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że zakupiliśmy dla niego ten zestaw FitMi, aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które przeczytaliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten zestaw i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program.

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Czy wiesz, że PCPR dofinansowuje ten zestaw?

Chcesz wiedzieć, czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny zestawu?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Zrozumienie nadmiernej...
maj 3, 2022