Jak przezwyciężyć ruch synergiczny po udarze mózgu (gdy jeden ruch prowadzi do wielu innych – trudnych do kontrolowania)

Czy kiedy poruszasz ramieniem, podnosi się całe ramię lub cała ręka?

Nazywa się to ruchem synergicznym, a na wczesnych etapach rehabilitacji po udarze jest to bardzo powszechne.
Ruch synergiczny ma miejsce, gdy próbujesz wykonać jeden ruch po swojej stronie dotkniętej chorobą i ostatecznie wykonujesz wiele ruchów.
Na przykład próba poruszenia niedowładnej ręki może spowodować ruchy dłoni i ramion. Podczas gdy ruch jest doskonałym znakiem podczas powrotu do zdrowia, ruch synergiczny jest mniej niż idealny. Jeśli frustruje Cię to zjawisko, nie martw się. Ten artykuł poprowadzi Cię przez przyczynę ruchu synergicznego i tego jak się go pozbyć.
Zacznijmy.

Synergiczny ruch we wczesnych stadiach rehabilitacji pacjentów którzy przeszli udar mózgu.  

Synergiczny ruch (znany również jako synergia) występuje, gdy udar uszkadza część mózgu, która kontroluje dotknięte mięśnie. Kiedy twój mózg nie może poprawnie wysyłać sygnałów do strony z niedowładem po udarze mózgu, pojawiają się problemy, takie jak wiotkość (brak ruchu w mięśniach) lub ruch synergiczny. Chociaż ruch synergiczny może wydawać się frustrującym problemem, w rzeczywistości jest oznaką poprawy.

Ruch synergiczny jako zaskakujący znak postępu (!).  

Synergiczny ruch jest drugim etapem zdrowienia wg. Brunnstroma - po wiotkości.
Wiotkość występuje, gdy nie ma ruchu w dotkniętych mięśniach. Synergistyczny ruch występuje po tym, jak dotknięte mięśnie zaczynają się „budzić”. Chociaż synergia może być frustrująca, jest to znak, że postęp się dokonuje!
Porozmawiajmy teraz o tym, jak utrzymać postęp podczas rehabilitacji po udarze mózgu.

Odłączanie ruchu synergicznego.  

Kiedy twój mózg uczy się, jak kontrolować dotknięte mięśnie, proces nie jest płynny.
Początkowo występuje ruch synergiczny, ale poprzez fizykoterapię można przeprogramować mózg, aby prawidłowo poruszać mięśniami - bez wykonywania innych niepotrzebnych ruchów. Najlepszym sposobem na przetorowanie i „przeprogramowanie” mózgu jest masowe i wielokrotne powtarzanie terapeutycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych po udarze.

Powtarzalna praktyka.

Powtarzająca się praktyka (tj. Trening masowy) jest najlepszym sposobem leczenia problemów ruchowych po udarze. Ilekroć coś powtarzasz, wzmacniasz ścieżki neuronowe w mózgu odpowiedzialne za to zadanie. Dlatego nawyk  stają się drugą naturą - ścieżki neuronowe zostaną wzmocnione poprzez powtarzanie. Kiedy więc wykonujesz i powtarzasz ćwiczenia ramion, zaczynasz wzmacniać połączenia neuronowe, które kontrolują twoje mniej sprawne ramię.
Wykonywanie tych ćwiczeń może być jednak trudne, gdy ruch synergiczny powoduje ruch wszystkich mięśni.
Może to powodować obawy związane z nauką złych ruchów. Następnie omówimy, dlaczego nie musisz się tym martwić, gdy za każdym razem starasz się wykonywać ćwiczenia jak najlepiej.

Jak pozbyć się synergicznych wzorców ruchu.

Wielu terapeutów obawia się, że niewłaściwe ćwiczenia rehabilitacyjne doprowadzą do złych wzorców ruchowych.
Gdy poważna spastyczność i ruch synergiczny uniemożliwiają pacjentowi po udarze ruch w ogóle, jest oczywiste, że niewłaściwa praktyka jest lepsza niż brak praktyki, gdy starasz się jak najlepiej i koncentrujesz się na dobrej formie za każdym razem.
Niektórzy terapeuci twierdzą, że wykonywanie ćwiczeń w złej formie (od ruchu synergicznego) doprowadzi do złych wzorców ruchowych, ale nie zawsze tak jest. Tak długo, jak starasz się używać dobrej formy za każdym razem, gdy ćwiczysz, będziesz się poprawiał.

Podsumowanie: ruch synergiczny po udarze mózgu.

Synergiczne ruchy zdarzają się, gdy próbujesz poruszyć jedną część ciała (np. rękę), a ostatecznie poruszasz wiele części (np. rękę i ramię). Możesz pozbyć się synergicznych wzorców ruchowych, powtarzając właściwie dobrane terapeutyczne ćwiczenia rehabilitacyjne. Powtarzanie tych ruchów pomaga ponownie przetorować mózg i „wydzielić” ruchy mięśni.
Dzięki konsekwentnej praktyce powtarzania ćwiczeń w rehabilitacji neurologicznej będziesz w stanie poruszać ramieniem i poruszać tylko ramieniem (coraz lepiej kontrolować swój ruch).

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Jak pomóc komuś, kto...
mar 19, 2020