Jak pomóc komuś, kto miał udar mózgu? Rehabilitacja po udarze.

Zawsze dobrze jest wiedzieć, jak wesprzeć kogoś, kto miał udar mózgu.

Bez względu na to, czy jesteś przyjacielem, czy członkiem rodziny, Twoje wsparcie podczas powrotu do zdrowia po wylewie jest niezbędne dla powodzenia w rehabilitacji po udarze tej osoby.

Aby pomóc komuś po udarze, skorzystaj z tych 5 wskazówek, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie:

1. Pamiętaj, że każdy udar jest inny

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Ludzie po udarze mózgu

Jeśli nie wiesz, co to jest udar mózgu, edukacja jest pierwszym krokiem. Udar mózgu występuje, gdy tętnica doprowadzająca krew do mózgu zostaje całkowicie zablokowana przez skrzep (udar niedokrwienny) lub  nastąpi jej rozerwanie (udar krwotoczny), co powoduje uszkodzenie lub zniszczenie komórek mózgowych.
Każdy udar różni się w zależności od wielkości, czasu trwania i obszaru mózgu, którego dotyczyło. Oznacza to, że każdy po ew. udarze również będzie dochodził do zdrowia w innym tempie, inaczej.
Jeśli to możliwe, warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym taką osobę, aby zapytać o wielkość i lokalizację udaru. Pomoże Ci wybrać najlepsze metody leczenia po udarze po prawej stronie w porównaniu do udaru po lewej stronie.

2. Nie rób za dużo dla osoby po udarze – nie bądź nadopiekuńcza/y.

Nie rób za dużo dla osoby po udarze mózgu

Podczas powrotu do zdrowia po udarach opiekunowie często chcą opiekować się taką osobą na każdym kroku. Staraj się tego unikać, jeśli naprawdę chcesz pomóc komuś, kto miał udar. Aby „wyleczyć” mózg trzeba wykonywać trudne zadania w powtarzający się sposób (rehabilitacja neurologiczna po udarze). Na przykład, aby ponownie nauczyć się korzystać z rąk, pacjenci po udarze mózgu muszą wykonywać czynności przy użyciu rąk. Jeśli ciągle robisz dla nich / za nich różne rzeczy, ich mózg nie będzie miał optymalnej szansy na ponowne nauczenie się ruchu.
Możesz i powinieneś nadal pomagać im tam, gdzie potrzebują pomocy, ale przesada może utrudnić powrót do zdrowia.

3. Wspólnie pokonajcie bariery komunikacyjne (afazja)  

 Wspólnie pokonajcie bariery komunikacyjne - afazja

Czasami zaburzenie zwane afazją pojawia się po udarze, w którym doszło do upośledzenia mowy. W zależności od stopnia nasilenia afazji osoba po udarze może mieć trudności ze znalezieniem właściwych słów do powiedzenia lub zrozumienia, co próbujesz przekazać. Jeśli dana osoba ma problemy z mówieniem, możesz zalecić terapię śpiewem - jest to niedoceniana, ale bardzo skuteczna forma terapii mowy.

Należy pamiętać, że afazja nie oznacza, że osoba po udarze straciła inteligencję. Oznacza to po prostu, że straciła umiejętność znalezienia właściwych słów. Jeśli to pamiętasz, wchodź w interakcje z cierpliwością. Kiedy taka osoba ma problem ze zrozumieniem cię, nie musisz krzyczeć. Nie mają problemu z usłyszeniem cię, po prostu mają problemy z przetwarzaniem twoich słów tak szybko, jak wcześniej.
Po prostu powtórz to, co powiedziałeś normalnie, a obie strony poczują się szanowane.

4. Zrób miejsce dla procesu żałoby

Po takim przeżyciu jak udar mózgu wielu ocalałych ponosi ogromne straty, które mogą zagrozić ich poczuciu wolności. W rezultacie wiele osób, które przeżyły udar mózgu, przejdzie kilka etapów żalu. Aby zapewnić im potrzebne wsparcie, zrozum, że gniew, frustracja i depresja są raczej nieuniknioną częścią tego procesu. Pomóż im się leczyć, po prostu będąc tam i słuchając ich.
Staraj się rozwiązywać ich problemy tylko na ich prośbę. Czy nie wolałbyś tego, gdybyś to Ty przechodził niezwykle trudne czasy?

5. Utrzymuj więzi społeczne  

Utrzymuj połączenia społeczne

Osoby, które przeżyły udar mózgu, często mają do czynienia z izolacją, zarówno od unieruchomienia, jak i z powodu np. depresji po udarze. Ilekroć ktoś przeżywa ciężkie czasy, rzeczy są o wiele bardziej znośne dzięki obecności przyjaciół i rodziny. Wspieraj taką osobę tym co najcenniejsze: swoim związkiem. W twojej obecności jest moc. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć, po prostu nic nie mów. Słuchaj i bądź.

Czasami wszystko, co musisz zrobić, to po prostu tam być.
A czasami zachęcać i motywować do rehabilitacji neurologicznej po udarze - albo rehabilitacji domowej po udarze.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Rozległy udar mózgu....
mar 14, 2020