Droga do terapii po udarze mózgu i powrotu do zdrowia wygląda inaczej dla każdego, ponieważ każdy udar jest inny. Na szczęście istnieją sposoby na przygotowanie się do tej niełatwej drogi. Możesz zwiększyć szansę efektywną terapię po udarze i na powrót do zdrowia, rozumiejąc potencjalne skutki uboczne i najlepsze sposoby ich leczenia.

Czego można się spodziewać po rozległym udarze mózgu (niedokrwiennym i krwotocznym): rokowania, skutki uboczne, metody terapii po udarze - rehabilitacja.

Jeśli zastanawiasz się, czego się spodziewać po rozległym udarze mózgu, jesteś we właściwym miejscu.

Co to jest rozległy udar mózgu?

Udar występuje, gdy zakłócony jest dopływ krwi do mózgu.
Kiedy tętnica w mózgu zostaje zatkana przez skrzep krwi, nazywa się to udarem niedokrwiennym. Kiedy tętnica w mózgu pęka, często z powodu wysokiego ciśnienia krwi, nazywa się to udarem krwotocznym.

Jednym ze sposobów określenia nasilenia udaru jest użycie Skali udaru NIH.
U pacjentów z wynikiem od 21 do 42 (najwyższy możliwy wynik) uznaje się, że doznał "rozległego udaru mózgu".
Ważne jest, aby pamiętać, że gdy odpowiedni dopływ krwi nie dociera do części mózgu, uszkadza tkankę mózgową. Po udarze rozległym uszkodzenia mózgu mogą być i często są znaczne.
Na szczęście, jeśli udar został skutecznie wyleczony, proces terapii po udarze może zacząć leczyć utrzymujące się skutki uboczne.

Czy osoba może wyzdrowieć z rozległego udaru mózgu?

O tym co dzieje się po udarze - w ciągu 3 - 5 dni - pisaliśmy tutaj. Teraz nadszedł czas na rehabilitację.
Mózg ma wrodzoną zdolność do samoleczenia po urazie, nawet w przypadku dużych obrażeń, takich jak potężny, rozległy udar. Poprzez zjawisko neuroplastyczności zdrowe obszary mózgu mogą przejąć funkcje uszkodzone przez udar. Chociaż proces odzyskiwania wymaga czasu i ciężkiej pracy, nigdy nie trać nadziei. NIGDY!
Każdego dnia słyszymy historie osób po udarze mózgu, które odzyskują więcej funkcji, niż oczekiwali lekarze.
A my – Jarek i Tomek jesteśmy tego najlepszymi przykładami.
Jednym ze sposobów zmaksymalizowania szans na powrót do zdrowia jest eksperymentowanie z różnymi metodami rehabilitacji po udarze mózgu, które znajdziesz na końcu tego artykułu.
Kontynuuj takie poszukiwania, aż znajdziesz taką terapię po udarze, która Ci odpowiada.
Po zainwestowaniu swojego wysiłku i czasu na rehabilitację po udarze mózg zareaguje. Na pewno!
Teraz przejdźmy do efektów ubocznych.  

Skutki uboczne i rokowania w rozległym udarze mózgu. 

Lokalizacja udaru ma znaczący wpływ na występujące działania niepożądane.
Na przykład udar lewej półkuli bardziej rzutuje na trudności językowe niż udar prawej półkuli; ponieważ centrum językowe mózgu znajduje się na lewej półkuli.

Porozmawiaj z neurologiem, aby dowiedzieć się, gdzie wystąpił udar. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, czego można oczekiwać po rozległym udarze.
Oto najczęstsze skutki uboczne rozległego udaru mózgu:
Metody rehabilitacji po udarze rozległym – terapii neurologicznej po udarze rozległym.
Porażenie po udarze. Utrata funkcji (deficyty ruchowe) motorycznych jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych udaru mózgu. U osób, które przeżyły łagodny udar, utrata motoryczna może objawiać się osłabieniem po dotkniętej stronie (niedowład połowiczny). W przypadku osoby, która przeżyła masywny udar, utrata motoryczna może oznaczać porażenie po dotkniętej stronie (hemiplegia).
Śpiączka po udarze. Zapadanie w śpiączkę po udarze występuje częściej po rozległym udarze mózgu. Możliwe, że ktoś w śpiączce nadal Cię słyszy, więc rozmawiaj (!) z taką osobą i wypowiadaj słowa zachęty.
Poważne trudności z mową. Trudności z mową po udarze są często stanem zwanym afazją . Czasami utrudnia to mowę, a w niektórych przypadkach pacjenci z masywnym udarem nie mogą w ogóle mówić. Ale pamiętaj: jest nadzieja na powrót do zdrowia. JEST NADZIEJA!!!
Trudności w połykaniu. Choroba zwana dysfagią może utrudniać przełykanie pacjentom po udarze. Mogą wymagać rurki do karmienia podczas pobytu w szpitalu do czasu przywrócenia zdolności połykania.
Trudności w oddychaniu. Niektórzy pacjenci z rozległym udarem nie mogą samodzielnie oddychać i wymagają respiratora. Pacjenci ci wymagają intensywnej opieki w długoterminowym ostrym szpitalu.
Trudności poznawcze. Czasami udar może upośledzić umiejętności krytycznego myślenia lub pamięć. Ogólnie rzecz biorąc, ciężki udar mózgu może prowadzić do poważniejszych trudności poznawczych.
Zaniedbanie jednostronne. Stan zwany hemineglectem (ang.) może utrudniać pacjentowi po udarze zauważenie rzeczy w otoczeniu po jego dotkniętej stronie. Mogą zjeść tylko połowę (lewą lub prawą) zawartości talerza, ponieważ nie zauważają, że na drugiej połowie jest jedzenie.
Utrata czucia. Jeśli obszary mózgu przyczyniające się do utraty czucia zostaną naruszone, może to prowadzić do zaburzeń czucia po udarze. Typowym przykładem jest drętwienie po udarze. Może to również obejmować uczucie mrowienia, trudności z odczuwaniem gorąca / zimna i inne.
Problemy ze wzrokiem. Obraz z oczu jest również przetwarzany przez mózg. Jeśli kora wzroku została uszkodzona, może powodować problemy ze wzrokiem, takie jak częściowa ślepota.
Spastyczność i przykurcze. Spastyczność charakteryzuje się sztywnością mięśni, która występuje, gdy udar zakłóca sygnały wysyłane między mózgiem a ciałem. Gdy spastyczność jest ciężka, może powodować przykurcze, w których stawy stają się wyjątkowo sztywne (jak widać po zaciśniętych dłoniach po udarze).
To nie jest pełna lista, ponieważ każdy udar jest inny a niektóre rozległe udary będą się różnić od innych. Są to jednak najczęściej zgłaszane działania niepożądane.

Teraz omówimy metody terapii po rozległym udarze mózgu / rehabilitacji po udarze mózgu. Leczenie udaru mózgu.

Jak długo regeneruje się mózg po udarze? Rehabilitacja po udarze polega na wykorzystaniu naturalnej zdolności mózgu do samoleczenia po urazie poprzez neuroplastyczność.

Pozwala to zdrowym częściom mózgu przejąć funkcje obszarów uszkodzonych przez udar.
Oto najlepsze metody rehabilitacji osób po rozległym udarze / terapii po rozległym udarze mózgu:

1. Ćwiczenia po rozległym udarze mózgu / ćwiczenia ruchowe.

Ćwiczenia ruchowe po udarze mózgu
Po rozległym udarze ważne jest, aby utrzymać kończyny w ruchu i rozciągać je za pomocą ćwiczeń po udarze – choćby biernych / pasywnych. Pomoże to zapobiec pogorszeniu spastyczności i zapobiegnie odleżynom. 
Więcej o rehabilitacji w domu tutaj

2. Ćwiczenia z fizykoterapii.  

Fizjoterapia jest kluczowym składnikiem odzyskiwania ruchu po masywnym udarze.

Fizjoterapeuta poprowadzi cię przez ćwiczenia terapeutyczne, które pomogą przetorować mózg w celu poprawy kontrolowania mięśni. 

3. Ćwiczenie pasywne.

Jeśli zmagasz się z porażeniem po rozległym udarze, ćwiczenia fizykoterapeutyczne mogą być jeszcze niedostępne. Na szczęście możesz zacząć od pasywnych ćwiczeń po udarze mózgu.
Ćwiczenia pasywne obejmują poruszanie częściami ciała bez wysiłku. Na przykład możesz poruszyć ramię dotknięte chorobą ramieniem, na które udar nie miał wpływu. Chociaż nie „robisz tego sam”, ruch ten nadal pomaga wywołać neuroplastyczność.

4. Stymulacja elektryczna  po rozległym udarze mózgu.

Stymulacja elektryczna po udarze mózgu

Osoby, które przeżyły rozległy udar mózgu, które zmagają się z porażeniem, mogą znacznie skorzystać ze stymulacji elektrycznej. Kiedy prąd elektryczny jest przykładany do dotkniętych mięśni, dostarcza to mózgowi dużej ilości stymulacji. Pomaga to przyspieszyć proces ponownej „instalacji”. Połączenie stymulacji elektrycznej z ćwiczeniami fizykoterapeutycznymi jest jeszcze bardziej skuteczne.
Więcej o stymulacji elektrycznej dowiesz się tutaj.
Spróbuj:
Elektrostymulator

5. Szkolenie dwustronne.  

Pomocne może być wypróbowanie form ćwiczeń po udarze mózgu, w których strona - nie dotknięta chorobą - pomaga stronie dotkniętej chorobą (trening dwustronny).

Świetnym przykładem jest jazda na rowerze. Kiedy jedna ręka lub noga może pomóc osłabionej lub sparaliżowanej ręce lub nodze, rehabilitacja jest zwiększona.

6. Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami.

Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami może pomóc w przypadku porażenia ręki po rozległym udarze.

Polega ona na ograniczeniu nie dotkniętego ramienia przy jednoczesnym wymuszeniu użycia tego ramienia. Ten rodzaj terapii rehabilitacyjnej jest trudny, co może być frustrujące dla pacjenta, ale udowodniono klinicznie, że jest skuteczny.

7. Terapia lustrzana po rozległym udarze mózgu. 

Terapia lustrzana po udarze mózgu

Terapia lustrzana może pomóc w rehabilitacji przy paraliżu dłoni. Neuroplastyczność stymulujemy, używając lustra, aby „oszukać” mózg w myśleniu, że poruszasz niesprawną ręką. Więcej znajdziesz w artykule Terapia lustrzana - rehabilitacja ręki i dłoni po rozległym udarze mózgu.

Spróbuj:
Lustro do terapii

8. Praktyka mentalna. 

Innym doskonałym sposobem na wywołanie neuroplastyczności jest wizualizacja poruszających się kończyn.

W dziedzinie rehabilitacji po udarze nazywa się to praktyką umysłową lub obrazowaniem ruchowym. Co najlepsze, klinicznie udowodniono, że również taka forma terapii po udarze pomaga poprawić deficyty ruchowe po udarze.

9. Leki przeciwdepresyjne (poprawiające motorykę) po rozległym udarze mózgu.

Konwencjonalnie leki przeciwdepresyjne stosuje się w leczeniu depresji po udarze mózgu, ale teraz wiemy, że dają one również inne korzyści. Badania wykazały, że np. SSRI, rodzaj leku przeciwdepresyjnego, mogą poprawić umiejętności motoryczne u pacjentów po udarze.

10. Botox (dla poprawy motoryki).

Osoby, które przeżyły rozległy udar mózgu, a które zmagają się z ciężką spastycznością, mogą skorzystać z zastrzyków botoksu.

Ten lek pomaga tymczasowo zmniejszyć spastyczność. Chociaż wyniki są tymczasowe, pacjenci mogą korzystać z poprawionej mobilności, aby odbywać ćwiczenia rehabilitacyjne. To zajmie się podstawową przyczyną spastyczności, prowadząc do długoterminowych rezultatów.
Więcej o terapii Botoksem znajdziesz tutaj

11. Elektroakupunktura.

Elektroakupunktura po udarze mózgu
Elektroakupunktura to zabieg łączący stymulację elektryczną z akupunkturą. W jednym badaniu klinicznym stwierdzono, że pomaga złagodzić spastyczność po udarze w długim okresie.

12. Terapia muzyką i grami.

Terapeutyczne efekty muzyki i gier są również godne uwagi w rehabilitacji po udarze.

Niektóre narzędzia do rehabilitacji po udarze, takie jak MusicGlove i FitMi wykorzystują uzdrawiające efekty muzyki i gier, aby pomóc pacjentom szybciej wrócić do zdrowia. Udowodniono klinicznie, że MusicGlove i FitMi poprawia funkcję ręki po udarze już nawet po 2 tygodniach ćwiczeń.
Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI
Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

13. Terapia śpiewem.

Jeśli pacjent po udarze w ogóle nie może mówić, może być w stanie śpiewać swoje słowa.

To dlatego, że śpiew jest kontrolowany przez prawą półkulę, podczas gdy mówienie jest funkcją lewej półkuli. Terapia śpiewem wymaga ciężkiej pracy, ale daje nadzieję na odzyskanie głosu.

14. Terapia mowy.

Terapia mowy
Jeśli masz zdolność mówienia, ale potrzebujesz pomocy w poprawie mowy i zdolności poznawczych, regularna terapia mowy może pomóc. Współpraca z ekspertami (logopedą, neuropsychologiem) może również pomóc w odzyskaniu zdolności do połykania.

15. Reedukacja sensoryczna.

Jeśli zmagasz się ze zmianami czucia po rozległym udarze, takimi jak drętwienie lub mrowienie, ćwiczenia reedukacji sensorycznej mogą pomóc. Przekształcają mózg, jak przetwarzać dane sensoryczne, co może pomóc w rozwiązywaniu problemów sensorycznych, takich jak drętwienie.

16. Terapia przywracania wzroku.

Terapia przywracania wzroku może pomóc poprawić problemy ze wzrokiem u niektórych pacjentów po udarze.

Programy te wykorzystują ćwiczenia oczu, aby pomóc w ponownym szkoleniu mózgu w zakresie przetwarzania danych wizualnych. (więcej znajdziesz tutaj)

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Czas rehabilitacji neurologicznej po rozległym udarze mózgu.

Teraz lepiej rozumiesz różne skutki uboczne i metody rehabilitacji w przypadku rozległego udaru mózgu. W tym momencie możesz zastanawiać się, ile czasu może zająć powrót do zdrowia.
Jak długo regeneruje się mózg po udarze?
Warto powtórzyć, że każdy udar jest inny, więc każde zdrowienie będzie inne. Niektórzy pacjenci z rozległym udarem mogą wyzdrowieć dopiero po miesiącach, a innym może to zająć lata.
Ustalenie, jak długo może trwać powrót do zdrowia, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego zwróć uwagę na działania, które możesz podjąć dzisiaj, aby jutro było lepsze.
Pamiętaj, że mózg reaguje na bodźce.
Realizując rehabilitację, dostarczasz mózgowi stymulacji, której potrzebuje, aby sam się ponownie „okablować” i przetorować aby dojść do siebie.

Co najważniejsze, nigdy nie rezygnuj z nadziei i ćwiczeń.
Cuda zdarzają się codziennie. Nie poddawaj się!

Możesz więcej przeczytać o rehabilitacji tutaj, a o samym udarze tutaj.

    

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Jak naturalnie...
mar 7, 2020