Terapia ruchem wymuszonym poprawia ruchomość kończyn górnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Terapia wymuszonym ruchem może pomóc pacjentom po udarze w poprawie ruchu - nawet po ciężkim, rozległym udarze.

Nie wiesz, co to jest terapia wymuszonego ruchu wywoływana ograniczeniami (z ang. constraint-induced movement therapy – CIMT)? Zaraz się dowiesz, wraz z kilkoma przydatnymi ćwiczeniami, które możesz zacząć robić już dziś!

Co to jest terapia wymuszonego ruchu?

Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami jest bardzo trudną formą rehabilitacji, w której strona zdrowa NIE MOŻE uczestniczyć. Wymusza to użycie dotkniętej strony ciała. Pacjenci potrzebują minimalnego ruchu, aby rozpocząć tę terapię. (Jeśli jesteś całkowicie sparaliżowany, zapoznaj się z naszymi innymi metodami leczenia porażenia udarowego)

Terapia wymuszonego ruchu działa w 3 krokach:

1. Krępowanie zdrowej kończyny
2. Zmuszanie do użycia chorej kończyny
3. Masowa praktyka* - np. z wykorzystaniem Zestawu do terapii FitMi.
*Masowa praktyka oznacza po prostu dużą liczbę powtórzeń i częste ćwiczenia. Zapewnia to mózgowi stymulację potrzebną do przeprogramowania się poprzez neuroplastyczność i poprawę kontroli motorycznej.
Chociaż te 3 kroki dla CIMT mogą wydawać się proste, mogą być frustrujące, gdy upośledzenia ruchowe są poważne, więc bądź cierpliwy dla siebie.
Zmuszanie do użycia chorej strony jest co najmniej trudne. Rób, co możesz i bądź cierpliwy, gdy postęp jest powolny. Będzie lepiej, jeśli konsekwentnie będziesz próbować dzień po dniu.

Przykładowe ćwiczenia terapii wymuszonego ruchu

Terapia wymuszonego ruchu działa najlepiej, gdy każdego dnia stopniowo zwiększasz poziom trudności ćwiczeń.
Mając to na uwadze, wypróbuj te ćwiczenia terapii wymuszonego ruchu, zaczynając od łatwiejszych i przechodząc do trudniejszych, gdy będziesz silniejszy:

1. Pchnięcie proste

Pchnięcie proste

Połóż butelkę z wodą na stole i przesuń dotkniętą chorobą ręką po stole i stuknij butelkę pięścią. Możesz użyć tułowia do zainicjowania tego ruchu, ale zwróć szczególną uwagę, aby nie wspinać się po ramieniu

2. Zagrywaj karty swoją dotkniętą ręką

Połóż dotkniętą chorobą rękę za plecami i spróbuj zagrać w grę karcianą, taką jak pasjans. Będzie to prawdopodobnie bardzo powolne i zajmie dużo czasu, więc nie skupiaj się na wygrywaniu gry. Skoncentruj się na swoich ruchach - i pamiętaj, aby oddychać ;)

3. Ćwiczenia rąk

Ćwiczenia rąk
Przejrzyj nasze ćwiczenia rąk dla pacjentów po udarze i wybierz te, które będą wykonywać tylko z chorą ręką. Pomocne może być założenie rękawicy kuchennej na zdrową dłoń, aby zapobiec jej zaangażowaniu. Na przykład spróbuj kilka razy obrócić długopisem dotkniętą ręką.

4. Przećwicz przewracanie stron w czasopiśmie

Przewracaj strony magazynu dotkniętą chorobą ręką, siedząc na zdrowej dłoni. Jeśli jest to zbyt trudne, możesz zgiąć rogi stron czasopisma zdrową ręką, aby łatwiej było je złapać.

5. Jednostronne rozciąganie

Jednostronne rozciąganie
Przejrzyj nasze ćwiczenia ramion i ramion dla pacjentów po udarze i spróbuj wykonać proste ćwiczenia z chorym ramieniem. Na przykład, możesz wykonać rozciąganie Cane Lean tylko z dotkniętą chorobą ręką. Zacznij od umieszczenia dotkniętej chorobą ręki na lasce i pochyl się do przodu. Zrób to kilka razy, aby stymulować dotkniętą stronę.
* Na powyższym zdjęciu Barbara kładzie obie ręce na lasce. W przypadku CIMT celem jest użycie tylko chorej ręki. Jeśli jednak terapeuta uważa, że ​​ten ruch nie jest bezpieczny, na początku zaleca się używanie obu rąk.

6. Kształty śledzenia i pismo odręczne

Narysuj różne kształty na kartce papieru i umieść ją pod kawałkiem szkła. Następnie użyj markera do ścierania na sucho, aby obrysować kształty ręką, na którą nie ma wpływu. Podobnie jak w przypadku wszystkich ćwiczeń terapii ruchowej z ograniczeniami, trzymaj zdrową dłoń za plecami. Gdy staniesz się lepszy, możesz śledzić bardziej skomplikowane projekty, takie jak Twój podpis.

Miej cierpliwość do ćwiczeń CIMT

Aby uzyskać maksymalne rezultaty, staraj się codziennie stosować terapię wymuszonego ruchu. Pamiętaj, że  masowa praktyka ma kluczowe znaczenie dla wyników.
Na początku masowa praktyka może oznaczać tylko kilka powtórzeń, ponieważ może być wyczerpująca i frustrująca - i to jest w porządku. Liczy się to, że starasz się stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń w miarę upływu czasu.
Rozpoczynając terapię wymuszonego ruchu, bądź dla siebie miły i cierpliwy. Dzięki konsekwentnej praktyce zobaczysz niesamowite rezultaty. 

Powodzenia na drodze do wyzdrowienia!

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu. Zespół...
lis 12, 2020