Rehabilitacja i ćwiczenia po udarze mózgu.
Rehabilitacja domowa13 porad dotyczących skutecznej rehabilitacji domowej.

Chcesz lepiej zrozumieć temat udaru mózgu i czym jest udar oraz poznać najlepsze metody ćwiczeń po udarze? Chcesz wiedzieć więcej o rehabilitacji poudarowa, niezależnie od przyczyny udaru?

Spis treści:

Domowa rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu.

Jesteś we właściwym miejscu, aby lepiej zrozumieć udar mózgu i dalszą rehabilitację - to na pewno przyda się w rehabilitacji domowej albo na oddziale dziennym jeśli pacjent jeszcze tam jest i pozwala na to stanu chorego.
Udar mózgu to poważne schorzenie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Aby zrozumieć udar mózgu, należy wiedzieć, że istnieją dwa główne rodzaje udarów: udary krwotoczne i udary niedokrwienne.

 1. Udar krwotoczny, czyli krwotoczny udar mózgu, to sytuacja, w której dochodzi do pęknięcia tętnicy mózgowej lub do powstania krwiaka w mózgu. Przyczyny udaru mózgu mogą być różne, ale najczęściej są związane z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.
 2. Drugim rodzajem udaru jest udar niedokrwienny, który stanowi najczęstszy typ udaru. Przyczyną jest zamknięcie tętnicy mózgowej przez zakrzep lub skrzepliny, przez co dochodzi do niedotlenienia mózgu.

Osoba, która przebyła udar, może mieć do czynienia z licznymi powikłaniami. W zależności od nasilenia udaru i obszaru mózgu, który został uszkodzony, mogą pojawić się trudności w mowie, utrata równowagi, trudności z chodzeniem, a nawet paraliż. W niektórych przypadkach udar mózgu ma również negatywny wpływ na zdolności poznawcze pacjenta.
Rehabilitacja domowa po udarze jest niezbędna, aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do normalnego funkcjonowania. Rehabilitacja neurologiczna pacjenta, który przebył udar, jest skierowana na przywracanie jego sprawności fizycznej i poznawczej.

Po pobycie w oddziale rehabilitacji neurologicznej w szpitalu (którą zajmują się specjaliści), przechodzi czas na rehabilitację domową.

Domowa rehabilitacja wtórna jest procesem, w którym pacjent który doznał udaru wykonuje ćwiczenia w domu, aby usprawnić swoje funkcje gdy miał miejsce udar niedokrwienny lub po wystąpieniu udaru krwotocznego. Rehabilitacja pozwala osobie która przebyła udar mózgu na powrót do pełnej aktywności i sprawności fizycznej. Ćwiczenia mogą obejmować ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia siłowe i kardio, ćwiczenia równowagi i koordynacji, ćwiczenia mięśni, ćwiczenia mięśni pomocniczych i ćwiczenia wzmacniające mięśnie kończyn dolnych. Ćwiczenia powinny być wykonywane według zaleceń które formułuje lekarz specjalista rehabilitacji lub fizjoterapeuty gdy tylko pozwala na to stan zdrowia pacjenta po przebytym udarze. Ważne jest, aby zrozumieć udar i regularnie monitorować postępy i zmiany w stanie zdrowia. Ponadto, pacjent musi przestrzegać zaleceń rehabilitacji, zarówno w domu (rehabilitacja wtórna), jak i w oddziałach wczesnej rehabilitacji. Udar mózgu zwykle jest traumatycznym przeżyciem, ale potrzeba zniwelowania skutków udaru wymusza konsekwencję w rehabilitacji oraz wsparcie otoczenia.
Za chwilę poznasz nasze najlepsze wskazówki dotyczące kontynuowania wczesnej rehabilitacji poudarowej - rehabilitacji neurologicznej po udarze niedokrwiennym mózgu (lub po wylewie) w zaciszu domowym. Nie tylko na oddziale dziennym szpitala lub specjalistycznym oddziale rehabilitacji.

Najpierw zaczniemy od listy 5 najlepszych opcji neurologicznej rehabilitacji po udarze mózgu, które możesz realizować w domu. dzięki temu efekty rehabilitacji na oddziale rehabilitacji neurologicznej będą szybsze i lepsze. I doprowadzą do poprawy stanu pacjenta - chorego po udarze.

1. Wykonuj codzienne ćwiczenia po udarze - ćwiczenia rehabilitacyjne - dotkniętej udarem mózgu części ciała.

ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze

W przeciwieństwie do tradycyjnych ćwiczeń, które koncentrują się na wzmacnianiu mięśni, ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze wzmacniają mózg.

Wynika to z faktu, że ćwiczenia rehabilitacyjne koncentrują się na wysokiej ilości powtórzeń w celu aktywacji neuroplastyczności i przetorowania nowych połączeń w mózgu w celu lepszego kontrolowania ruchu. Powtarzanie terapeutycznych ćwiczeń od samego rozpoczęcia rehabilitacji jest jedynym najlepszym sposobem na dalszą poprawę ruchu i sprawności po udarze. Ćwicz kilkukrotnie w tempie, zakresie możliwym do wykonania przez pacjenta. Ale codziennie.

2. Wypróbuj terapię ruchową z ograniczeniem dla sprawnej kończyny. W przypadku porażenia ręki lub nogi - ćwiczenia po udarze mózgu.

Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami (CIMT) polega na ograniczeniu ruchu „dobrego” ramienia przy jednoczesnym wymuszeniu użycia chorego ramienia: ręki czy dłoni zależnie jaki jest stan zdrowia pacjenta.

Udział w CIMT jest bardzo prosty. Musisz tylko wykonać 3 kroki:

 1. Ograniczanie sobie możliwości korzystania ze zdrowej kończyny (np. założenie grubej rękawiczki).
 2. Wymuszenie użycia mniej sprawnej kończyny zależnie jaki jest stan zdrowia pacjenta.
  oraz
 3. „Masowa praktyka”, która jest tylko fantazyjnym sposobem powiedzenia: „DUŻO powtórzeń”.

Nawet jeśli masz bardzo ograniczony ruch w mniej sprawnym ramieniu, warto wypróbować CIMT, ponieważ jest lub może okazać się dla Ciebie bardzo skutecznym sposobem rehabilitacji z powodu udaru mózgu.
Więcej informacji na dalszą rehabilitację uzyskasz np.:  tutaj  i  tutaj

3.  Spróbuj terapii lustrzanej do rehabilitacji dłoni.
Ćwiczenia kończyny z lustrem (rehabilitacja po udarze w domu).

terapia lustrzana do rehabilitacji dłoni

Lustro to świetna forma precyzyjnej terapii ruchowej. Polega ona na użyciu lustra do zasłonięcia sobie chorego ramienia odbiciem ramienia sprawnego, podczas wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych na stole.

Odbicie lustrzane „oszukuje” nieco mózg, że to Twoje niesprawne ramię porusza się jak twoje zdrowe ramię.
Chociaż TY wiesz, że poruszasz tylko jedną ręką, twój mózg myśli, że poruszasz obiema rękami. Pomaga to aktywować neuroplastyczność i poprawia zdolności motoryczne. A taki jest przecież cel rehabilitacji.
Terapia lustrzana jest szczególnie dobra dla osób po udarze mózgu z poważnym upośledzeniem ruchowym.
Spróbuj:
LUSTRO DO TERAPII LUSTRZANEJ

4. Użyj praktyki mentalnej, aby zwizualizować cel rehabilitacji i poprawić wyniki i dalszą rehabilitację. 

praktyka mentalna

Praktyka mentalna jest dokładnie taka, jak to brzmi: mentalne ćwiczenie czegoś.

Tak więc, w czymkolwiek chcesz być lepszy, spróbuj mentalnie to przećwiczyć. Na przykład, jeśli chcesz poprawić ruch nóg, zacznij mentalnie ćwiczyć ćwiczenia nóg. Jeśli chcesz ćwiczyć ręce, poświęcić chwile na ćwiczenia ręki po udarze.
Badania wykazały, że wizualizacja własnego ruchu pomaga aktywować neuroplastyczność w taki sam sposób, jak w rzeczywistości ruch!
A jeśli połączysz praktykę psychiczną i fizyczną, zobaczysz jeszcze lepsze wyniki i poprawę zdrowia pacjenta.
Bez względu na to, jaką formę terapii wybierzesz, poświęć trochę czasu każdego dnia, aby lepiej sobie wyobrazić, jak się poruszasz.

5. Nie zapomnij jaki jest cel rehabilitacji ani o  narzędziach do rehabilitacji domowej po udarze.

Narzędzia do terapii domowej rehabilitacji domowej po udarze mogą pomóc Ci zobaczyć wyniki szybciej podczas rehabilitacji i ćwiczeń po udarze w domu.

Szczególnie jeśli mogą zmotywować Cię do wykonania dużej liczby powtórzeń.
Ponieważ im więcej powtórzysz, tym lepiej.
Zacznij rozglądać się w Internecie za skutecznym sprzętem do ćwiczeń domowych do odzyskiwania po udarze. Jeśli znajdziesz narzędzie, które motywuje do wysokiej powtarzalności, takie jak nasze  FitMi  i  MusicGlove  pomoże Ci jeszcze szybciej poprawić mobilność w domu - nawet po opuszczeniu oddziału neurologicznego. Na pewno doradzi to każdy lekarz specjalista rehabilitacji.
Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI
Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

WSKAZÓWKI, JAK ZOPTYMALIZOWAĆ DOMOWĄ REHABILITACJĘ PO UDARZE.

Teraz, gdy wiesz, jakie są najlepsze zabiegi fizykoterapii, czas skupić się na pracy. Ponieważ znajomość najlepszych kroków różni się znacznie od ich podejmowania.
Oto 10 wskazówek, jak wdrożyć najlepszy schemat terapii w domu:

6. Wykorzystaj moc Kaizen.

moc Kaizen

Kaizen to japońska praktyka ciągłego doskonalenia poprzez małe, konsekwentne kroki. Brzmi prosto? Może zbyt prosto?

Cóż, prostota jest w rzeczywistości najtrudniejsza. Kaizen wymaga cierpliwości i wytrwałości, czego wielu z nas obecnie brakuje. Widać to w naszej obsesji na punkcie szybkich poprawek i radykalnych diet - chcemy naszych wyników i chcemy je teraz!
Ale prawda jest taka, że proces rehabilitacji po udarze działa tak samo jak Kaizen.
Nie możesz osiągnąć swoich wyników natychmiast - jest to fizycznie niemożliwe.
Zamiast tego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby osiągnąć sukces, jest zrobienie tego krok po kroku. To powolne, ale stałe tempo właśnie doprowadzi cię do zwycięstwa.
Żadnych sztuczek, żadnych magii, żadnych tricków.

Po prostu dobra ciężka praca, która w końcu się całkowicie opłaci. Więc powtarzaj dzień po dniu i będziesz mógł osiągnąć sukces.

7. Słuchaj swojego fizjoterapeuty. 

Jeden z naszych fizjoterapeutów doradził pacjentowi:

Porzuć mantrę „Zobaczmy, czy to może zadziałać” i zacznij mówić sobie: „Zrobię tę terapię, dopóki nie zadziała!”
Sukces zaczyna się od pozytywnego nastawienia. Jeśli podejmiesz terapię z niepewnym, sceptycznym spojrzeniem, będziesz gotowy na porażkę. Sceptyczne myśli nie mają miejsca w Twojej rehabilitacji.
Zamiast tego podchodź do każdej terapii - nowej i starej - z pozytywnym nastawieniem i otwartością. To naprawdę wpływa na twoją psychikę, co ma jeszcze większy wpływ na wyniki, które widzisz.

8. Wyłącz szum tła, aby WŁĄCZYĆ mózg.

Wyłącz szum tła, aby WŁĄCZYĆ mózg

Nasz dom może rozpraszać uwagę, a czasem nawet nie zauważamy zakłóceń, ponieważ przyzwyczailiśmy się do tych zakłóceń. Ale twój mózg to rozpoznaje.

A kiedy twój mózg jest rozproszony, nie czerpiesz pełnych korzyści z ćwiczeń rehabilitacyjnych. Upewnij się więc, że zaplanujesz ćwiczenia po udarze, kiedy otoczenie będzie najcichsze.
Wyłącz telewizor i powiedz członkom rodziny, żeby ci nie przeszkadzali, dopóki nie skończysz.
Twój mózg jest ciężko pracujący, przeorganizowując się, więc skup się na tym - i tylko na tym. Niepotrzebne zakłócenia nie są mile widziane w domowej przestrzeni rehabilitacyjnej.

9. Nie pozwól, by Plateau – „zastój / spowolnienie” Cię powstrzymał.

Po zakończeniu rehabilitacji w szpitalu i rozpoczęciu rehabilitacji w domu możesz zauważyć spowolnienie wyników.

Ważne jest, aby nie zniechęcić Cię. „Płaskowyż” to po prostu spowolnienie, a nie zatrzymanie.
Świetnym sposobem na pokonanie spowolnienia jest wstrząśnięcie i urozmaicenie reżimu. To daje mózgowi stymulację, której potrzebuje do "regeneracji utraconych połączeń".

10. Nie pozwól, by paraliż Cię powstrzymał.

Nie pozwól, by paraliż Cię powstrzymał

Porażenie po udarze może być zniechęcające, ale nie pozwól, aby cię to powstrzymało.

Istnieje mnóstwo opowieści o osobach, które przeżyły udar, które pokonały porażenie po udarze, nawet gdy lekarze twierdzą, że nie ma nadziei.

Szukaj wszystkich dostępnych opcji rehabilitacji po udarze i wypróbuj wszystko, co możesz, aż znajdziesz coś, co będzie dla ciebie odpowiednie. Co najważniejsze, nigdy nie rezygnuj z nadziei.

11. Oprzyj się efektowi Nocebo, aby uzyskać lepszy powrót do zdrowia i lepsze efekty rehabilitacji.

Nie pozwól, aby czyjaś opinia na temat twojego powrotu do zdrowia powstrzymała twoje wysiłki.

Kiedy ktoś mówi ci, że nie możesz czegoś zrobić, możesz wpaść w efekt "Nocebo", który jest przeciwieństwem efektu placebo. Zamiast wierzyć w pozytywne wyniki, zaczynasz wierzyć w negatywne wyniki, które niestety mogą przekształcić je w rzeczywistość.
Dlatego jeśli ktoś powie ci, że nie możesz osiągnąć pełnego powrotu do zdrowia, zignoruj go. Lepiej jest wierzyć w pozytywne efekty rehabilitacji niż zadowolić się ograniczającymi przekonaniami innej osoby.
Nie akceptuj tezy, że udar stanowi przeszkodę nie do pokonania w Twoim funkcjonowaniu.

12. Traktuj spastyczność w inteligentny sposób.

Traktuj Spastyczność w inteligentny sposób

Spastyczność w wyniku udaru jest częstym skutkiem ubocznym tego zdarzenia, który odstrasza wiele osóby dotkniętej udarem od powrotu do zdrowia w domu. Niech poprawianie sprawności będzie stałym i codziennym celem rehabilitacji w domu.

Nie daj się zwieść dezinformacji.

Chociaż spastyczność utrudnia poruszanie mięśniami, ruch pomaga odwrócić spastyczność!
Poprzez ponowne zaprogramowanie mózgu podczas ćwiczeń po udarze (ćwiczeń rehabilitacyjnych) spastyczność powoli ustępuje!
Nawet jeśli twoje mięśnie są sparaliżowane spastycznością, możesz odzyskać ruch poprzez pasywne ćwiczenia po udarze, które pomagają naprawić mózg.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

 1. Udar mózgu

 2. Rehabilitacja do udarze

 3. Rehabilitacja ręki po udarze

 4. Rehabilitacja chodu

 5. Rehabilitacja logopedyczna

 6. Rehabilitacja wzroku

 7. Emocje po udarze

 8. Dieta i witaminy po udarze

 9. Życie po udarze

 10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

13. Poświęć 30 dodatkowych sekund, aby zdopingować swój mózg.

Motywacja to największa walka, z którą zmagajmy się po rozpoczęciu rehabilitacji w domu.

Świetnym sposobem - popartym przez neuronaukę - aby trzymać się swojego schematu, jest wizualizacja siebie jako w pełni sprawnego. Wizualizacja może przyspieszyć powrót do zdrowia przez stymulację mózgu. A podjęcie dzisiejszej decyzji, aby ćwiczyć jutro, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że będziesz ćwiczyć.
Ponieważ jedynym sposobem na poprawę ruchu są ćwiczenia, zalecamy wizualizację siebie podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych każdej nocy - nawet jeśli to tylko przez 30 sekund!
Zobaczysz, jak 30 sekund dziennie może zmienić świat.

I na tym kończy się nasze 13 najlepszych wskazówek dotyczących fizykoterapii pacjentów po udarze w domu - pierwszy etap rehabilitacji poudarowej - dzięki wiedzy każdy kolejny etap i proces rehabilitacji będzie skuteczniejszy!

Ale pamiętaj: Nigdy się nie poddawaj!

MOŻESZ WIĘCEJ PRZECZYTAĆ O REHABILITACJI TUTAJ.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu -...
kwi 16, 2020