terapia lustrzanaSpecjalistka od ćwiczeń rehabilitacyjnych pomogła mężowi w rehabilitacji dłoni po udarze mózgu.

Jak rehabilitować niedowład ręki (niedowład dłoni) po udarze mózgu.

Kiedy lekarz powiedział, że już nigdy nie poruszy ręką - Małgorzata S. - specjalistka od rehabilitacji po udarze mózgu - udowodniła, że wszyscy - nawet lekarze - czasami się mylą. Przy wytrwałej rehabilitacji można osiągnąć pewien powrót funkcji ręki.

Udar mózgu pojawia się gdy nastąpi zaburzenie krążenia krwi do/w mózgu. Może to prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, ruchowych, zaburzeń równowagi i problemów z mową. Nie rzadko może dojść do zespołu zaniedbywania połowiczego lub pomijania stronnego. Udar mózgu należy do najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja najpierw szpitalna później domowa.
Najczęstszymi powodami dysfunkcji kończyny górnej po udarze są jej niedowład lub porażenie. Terapia lustrzana po udarze mózgu to metoda rehabilitacji pacjentów, która ma na celu przywrócenie lub poprawę sprawności fizycznej i umysłowej, a także pomóc pacjentowi w powrocie do codziennego życia. Terapia lustrzana polega na wykorzystaniu odbicia dłoni pacjenta w lustrze do ćwiczenia ruchów, które są trudne lub niemożliwe do wykonania bezpośrednio. Odbicie w lustrze pomaga pacjentowi zobaczyć swoje ruchy i uświadomić sobie, że są one nieprawidłowe, co może pomóc w ich poprawie. Terapia lustrzana jest często stosowana w połączeniu z innymi metodami na terapię kończyny górnej i ma na celu powrót funkcji ręki, takimi jak terapia ruchowa czy terapia zajęciowa.

Poniżej poznaj dokładne kroki, które w jego przypadku podjęła w celu rehabilitacji ręki.
Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię to do działania i rehabilitacji kończyny górnej.

Rehabilitacja przy niedowładzie kończyny górnej po udarze mózgu.

terapia lustrzana

Niedowład kończyny górnej po udarze jest bardzo częstym powikłaniem neurologicznym przy udarze niedokrwiennym i udarze krwotocznym. Rehabilitacji neurologicznej pacjent po udarze mózgu ma za zadanie (sam) wpływać na poprawę siły mięśni rąk i nóg.
Małgorzata nigdy nie przypuszczała, że jej kariera specjalisty w ćwiczeniach rehabilitacyjnych pomoże im w życiu osobistym. Tak więc po przebytym udarze mózgu u męża i różnymi skutkami udaru mózgu - w tym niedowładzie dłoni - szybko zabrała się do pracy. 

Jest wiele metod rehabilitacji ręki, a prognozy dla pacjentów z niedowładem ręki po udarze mózgu w zakresie powrotu funkcji ręki nie zawsze są dobre.
W rzeczywistości mężowi Małgorzaty powiedziano, że... nie ma nadziei na odzyskanie ruchów ręki. 

Małgorzata (która dopiero wróciła z kursu rehabilitacji) nie chciała jednak zaakceptować faktu, że jej mąż mógłby nie dojść do siebie i nie odzyskać powrotem sprawności ręki.

Zbadała opcje rehabilitacji dłoni, obmyśliła program rehabilitacji ręki, kupiła MusicGlove i zaczęła prowadzić ćwiczenia ręki po udarze w domu.
Następnie użyła MusicGlove, aby pomóc mu odzyskać funkcję dłoni, łącząc ją z terapią lustrzaną – ale... twórczo.
Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

Poniżej przedstawiamy jej metodę krok po kroku:
Jak rehabilitować niedowład dłoni.

1. Zrozumienie terapii lustrzanej (w tym przypadku rehabilitacji ręki) – o co tutaj chodzi?

Wykorzystuje się do niej specjalnie skonstruowane lustro z pudełkiem – w pudle tym „chowa” się porażoną w wyniku udaru rękę (ręka zajęta), zdrowa zaś jest umieszczana naprzeciw lustra (Zobacz zdjęcie). Ćwiczenie polega na tym, że pacjent zdrową ręką wykonuje ruch i stwarza to złudzenie, że obie ręce się poruszają. I powoduje to, że mózg myśli, że twoja ręka zajęta - mniej sprawna ręka się rusza.
Mimo iż wiesz, że to tylko odbicie, to wciąż pomaga to aktywować neuroplastyczność i zaczyna stymulować mózg przez proces neuroplastyczności.

2. Używaj terapii lustrzanej inaczej - twórczo. 

Małgorzata zastosowała zasady terapii lustrzanej do leczenia niedowładu dłoni, ale odstawiła lustro.
Zamiast tego zastosowała MusicGlove na „dobrej ręce” męża i namówiła męża aby ćwiczyć z MusicGlove. Tymczasem pomagała jego dotkniętej dłonią odzwierciedlać jego ruchy.
Pomagała delikatnie jego chorej ręce aby dokładnie pasowała do tego, co robiła jego druga ręka. Więc jeśli on przegapił nutkę, to i ona przegapiła nutkę.
To odzwierciedlenie pomogło mózgowi męża przeorganizować połączenia w mózgu.
W efekcie tej unikalnej terapii z całkowicie wiotkiej dłoni doszło do mikro-drgnięć!
Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

3. Wypróbuj różne ćwiczenia

Nie musisz używać tego trybu wspierania leczenia porażenia rąk w MusicGlove. Możesz spróbować z dowolnym właściwie dobranym ćwiczeniem terapii ręki, które ci się podoba. Liczy się tylko to, że jesteś konsekwentny i ćwiczysz codziennie.

4. Powtarzaj, powtarzaj... (ćwiczenia rehabilitacyjne pacjenta)
I powtórz jeszcze raz!

Mąż innej kobiety osiągnął niezłe wyniki z FitMi, ponieważ urządzenie wykorzystuje dużą liczbę powtórzeń (setki – SETKI - powtórzeń na sesję ćwiczeń!).
Aby skutecznie ponownie "uruchomić" połączenia mózgu z mięśniami ręki, potrzebujesz DUŻEJ liczby powtórzeń, ponieważ właśnie w ten sposób mózg się reorganizuje. Za każdym razem, gdy powtarzasz ruch, połączenia w mózgu stają się silniejsze.
Jeśli nie jesteś konsekwentny, połączenia szybko stają się słabsze i rehabilitacja może nie dawać oczekiwanych rezultatów.
Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI

5. Nie zniechęcaj się, neuroplastyczność mózgu daje nadzieję dla pacjentów neurologicznych nawet po rozległym udarze mózgu!

Rehabilitacja udaru skupia się najczęściej na powtarzaniu. 
Twoje wyniki mogą początkowo pojawiać się powoli – mogą być prawie niewidoczne.
Staraj się być jak najbardziej cierpliwy wobec siebie. W końcu reorganizujesz swój mózg. ROBISZ TO GŁÓWNIE DLA SIEBIE.
A to złożony proces, który wymaga czasu czasami wielu setek powtórzeń i ciężkiej regularnej pracy.
Zaufaj temu procesowi i wiedz, że nawet jeśli nie będzie od razu widocznych wyników, twój mózg ciężko pracuje, starając się, aby coś się poprawiło.

6. Ręka spastyczna

Spastyczność ręki jest częstym skutkiem udaru mózgu, szczególnie jeśli udar dotyczy płatów czołowych lub prawej półkuli mózgu. Spastyczność kończyny górnej to nadmierne napięcie mięśni, które utrudnia ruch i prowadzi do ograniczenia ruchomości kończyny górnej. Rehabilitacja ręki spastycznej (kończyny górnej po udarze mózgu z spastyką) skupia się na redukcji napięcia mięśniowego i poprawie ruchomości.
Terapia może obejmować farmakologiczne metody redukcji napięcia mięśniowego, takie jak leki rozluźniające mięśnie, a także fizjoterapeutyczne metody, takie jak masaż, terapia manualna, elektrostymulacja i terapia ruchowa.
Ćwiczenia rehabilitacyjne dla sprawności kończyny górnej skupiają się na przywróceniu ruchomości i poprawie koordynacji ręki. Może to obejmować ćwiczenia takie jak chwytanie i trzymanie przedmiotów, rzucanie piłki, przesuwanie przedmiotów, ćwiczenia ręki z małymi przedmiotami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

7. Oznaki powrotu do zdrowia przy niedowładzie ręki

Każdy udar mózgu jest inny, więc każdy zobaczy wyniki w swoim czasie.
Mąż Małgorzaty widział maluteńkie drgania już po kilku tygodniach terapii ręki i terapii dłoni. Podczas gdy drżenia są małymi ruchami, są wielką sprawą dla kogoś, kto wraca do zdrowia po porażeniu ręki - szczególnie po tym, jak jego terapeuta powiedział, że to niemożliwe.
Dowodzi to, że nawet gdy prognozy są ponure, zawsze istnieje nadzieja na rehabilitację.
Twój mózg może potrzebować NIECO WIĘCEJ CZASU lub np. terapii lustrzanej, aby rozpocząć proces ponownej „odbudowy”.

 Przy wykonywaniu setek powtórzeń zwiększa się szansa, że mózg zareaguje. 

Jak wyleczyć niedowład ręki po udarze mózgu? Ćwiczenia ręki i proces rehabilitacji to najlepszy i jedyny sposób. 
Oczywiście ten artykuł ledwie dotyka tematu rehabilitacji ręki po udarze. Nie wspomina o zespole zaniedbywania stronnego (zwanego również zespołem zaniedbywania połowiczego, nieuwagi połowiczej), spastyczności, ćwiczeń rehabilitacyjnych - ruchowych i wielu innych.
Część pacjentów osiąga efekty w tej terapii, część w innej. Efekty rehabilitacji stronnego są inni dla każdego pacjenta.
Jednak jednego możemy być pewni: im więcej pracujesz, tym Twoje szanse rosną.

Możesz więcej przeczytać więcej o niedowładzie ręki po udarze.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Nikodem po udarze

5

Moja recenzja rękawic muzycznych MusicGlove

Oto moja krótka opinia - recenzja rękawicy muzycznej MusicGlove.
3 października 2020 r. miałem krwotoczny udar mózgu. Po przebytym udarze mózgu kupiłem MusicGlove po około 4 miesiącach pobytu w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym. Mogłem wtedy poruszyć palcami, ale - delikatnie mówiąc - "niezbyt" sprawnie. Naprawdę, nie mogłem podnieść małych przedmiotów, takich jak długopis lub drobiazgi i pisałem moją zdrową ręką. Dwa miesiące użytkowania. Mogę już nieco – krótko bo krótko - ale mogę już coś napisać niedowładną dłonią, co daje mi spokój umysłu i rosnącą nadzieję na powrót do pracy. Nie będzie to szybkie, ale myśl że powrót funkcji ręki jest możliwy mnie „trzyma” i teraz mam jasno określony i realny cel. Jedynym chyba  minusem jest ograniczona liczba piosenek. Więc muzyka się czasami powtarza. Aha!… Upewnij się, że masz dobrze dobraną rękawicę – rozmiar – nie może być zbyt duża ani zbyt mała! Ja zamówiłem taki rozmiar, który okazał się za duży, ale obsługa klienta była doskonała i szybka, więc sprawnie i szybko wymienili mi rozmiar. Zestaw jest łatwy w konfiguracji, dosłownie "plug and play".
Podsumowując: Brawo ja i Brawo UdarRehab. Z udaru można się wyleczyć!!!

Nikodem (24.02.2021)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE
Program Rehabilitacji Ręki

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.