rehabilitacja dłoni, rehabilitacja kciuka ćwiczenia39 Ćwiczeń rehabilitacyjnych po udarze mózgu z terapii dłoni do wypróbowania w domu.

Rehabilitacja pacjentów po przebytym udarze mózgu za każdym razem jest inna, dostosowana do stanu pacjenta i skutków udaru.
Ćwiczenia w terapii dłoni mogą pomóc poprawić siłę i zręczność dłoni i palców.

Są one szczególnie pomocne w poprawie umiejętności motorycznych po zdarzeniu neurologicznym, takim jak udar mózgu lub uszkodzenie mózgu. Z pewnością pamiętacie ćwiczenia, które pokazywali Wam rehabilitanci na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Pokażemy Wam jakie ćwiczenia z rehabilitacji domowej możecie bezpiecznie wykonywać.

Co więcej, takie ćwiczenia wzmacniające dłonie mogą również pomóc w zapobieganiu pogarszaniu się stanów, takich jak zapalenie stawów. Jeśli chcesz dodać kilka ćwiczeń terapeutycznych dłoni do swojego domowego programu ćwiczeń i "stanu pacjenta" czytaj dalej.
Ten przewodnik po ćwiczeniach terapii rąk zawiera ćwiczenia dla wszystkich poziomów możliwości pacjentów. Jest ułożony od prostych do złożonych ćwiczeń.

Ćwiczenia rozciągające dla wyjątkowo sztywnych lub sparaliżowanych dłoni.

Każdy program ćwiczeń terapeutycznych, każdy proces rehabilitacji w domu, powinien zaczynać się od rozgrzewki, a Twoje ręce nie różnią się od reszty ciała.

Osoby, które mają sparaliżowane ręce z powodu urazów neurologicznych, takich jak udar mózgu, powinny zacząć od ćwiczeń biernych. Oznacza to używanie nieuszkodzonej ręki, aby pomóc chorej ręce wykonać ćwiczenia. Pomoże to nie tylko zapobiec sztywności mięśni po udarze ( spastyczność ), ale może również pomóc wprowadzić ruch do dotkniętej chorobą ręki. To jest pierwszy etap rehabilitacji.
Dla tych, którzy mają pewną mobilność rąk, możesz aktywnie robić te ćwiczenia terapii ręki (co oznacza brak pomocy ze strony zdrowej ręki) jako dobrą rozgrzewkę.

1. Wyprost i zgięcie nadgarstka (rehabilitacji ręki).

ćwiczenia dłoni po udarze ruch nadgarstka

Aby wykonać to delikatne ćwiczenie zręcznościowe, zacznij od położenia przedramienia na stole. Niech twoja ręka zwisa z boku stołu z dłonią w dół. Następnie poruszaj ręką w górę iw dół, zginając się w nadgarstku. Kiedy skończysz, powtórz z dłonią skierowaną do góry.

2. Wyprost i zgięcie kciuka (rehabilitacja kciuka).

ćwiczenia dłoni po udarze - ruch kciuka

Aby wykonać kolejne delikatne ćwiczenie, zacznij z otwartą dłonią, tak jakbyś sygnalizował cyfrę 5.
Następnie poćwicz przesuwanie kciuka do małego palca, sygnalizując cyfrę 4.
Kontynuuj poruszanie kciukiem w przód iw tył między tymi dwoma pozycjami.

3. Rozciąganie ramion wewnętrznych.

Połóż dłonie na kolanach i spleć palce. Następnie rozciągnij dotknięte ramię dłonią do góry.
Powinieneś poczuć to rozciąganie w górę wewnętrznej części ramienia. Przytrzymaj ten ruch przez 20 sekund i opuść. Następnie powtórz po drugiej stronie.

4. Rozciąganie nadgarstka.

Z palcami nadal splecionymi, delikatnie zegnij dotknięty niedowładem nadgarstek do tyłu i ładnie się rozciągnij.
Przytrzymaj ten ruch przez 20 sekund i puść. Powtórz po drugiej stronie.
Osoby powracające do zdrowia po udarze lub urazie mózgu mogą uznać te cztery ćwiczenia za wystarczająco trudne. Możesz zatrzymać się tutaj i powtórzyć te 4 ćwiczenia z dużą liczbą powtórzeń.
Powtarzanie i ruch są ważne, ponieważ w ten sposób przebudowujesz mózg (poprzez  neuroplastyczność ) i poprawiasz funkcje rąk.
Osoby poszukujące dodatkowych wyzwań mogą przejść do kolejnych ćwiczeń terapii rąk.

Łatwe ćwiczenia domowej rehabilitacji rąk.

Osoby z pewnymi ruchami rąk mogą korzystać z typowych artykułów gospodarstwa domowego w ramach domowego programu ćwiczeń. Poniższe zadania to proste, ale terapeutyczne sposoby na wzmocnienie umiejętności motorycznych.

5. Układanie monet.

ćwiczenia dłoni: układanie monet

Weź garść drobnych i poćwicz układanie monet jedna na drugiej.
Pomoże to poprawić koordynację i zdolności motoryczne.
Staraj się układać monety według rozmiaru. Największe umieść na dole.

6. Ściskanie spinaczy do bielizny każdym palcem.

Aby nieco poprawić siłę palców, weź spinacz do bielizny i poćwicz szczypanie różnymi palcami.
Zacznij od kciuka i palca wskazującego, następnie przejdź na kciuk i palec środkowy, palec serdeczny, a następnie mały palec. Używanie kciuka, palca wskazującego i środkowego to taki fajny chwyt funkcjonalny.

7. Granie w gry planszowe.

Jeśli chcesz, aby ćwiczenia były trochę bardziej zabawne i interesujące, graj w gry planszowe, takie jak warcaby lub szachy, które wymagają ćwiczenia umiejętności motorycznych podczas przesuwania pionów i aktywują mózg do analizowania, podejmowania decyzji i zadań sekwencjonowania.

8. Układanie puzzli.

Puzzle są również zabawną czynnością, ponieważ pomagają również poprawić koordynację dłoni i palców.

9. Granie w aplikacji wirtualnego pianina.

Powrót do gry na instrumentach to świetne ćwiczenie rąk w terapii zajęciowej, ponieważ jest to czynność funkcjonalna.
Alternatywa, jeśli nie masz instrumentu. Aby pracować, poszukaj w Internecie i pobierz aplikację do wirtualnego grania na pianinie lub gitarze i ćwicz na telefonie.
Po wznowieniu aktywności, którą wykonywałeś przed udarem, mózg zapamiętuje schemat ruchu i naturalnie aktywuje normalny ruch mięśni.

Fizjoterapia. Ćwiczenia rąk po udarze.

10. Dłoń w górę i w dół.

Połóż dłoń na stole. Następnie użyj nie dotkniętej chorobą dłoni, aby obrócić ją o 180 stopni.
Pomaga to poprawić mobilność dłoni i nadgarstków.
Powtórz 10 razy.

11. Ruch zginania nadgarstka.

Delikatnie zegnij nadgarstek w górę i w dół, podpierając ramię na stole z ręką zwisającą za krawędź stołu.
Poprawia to elastyczność nadgarstka, która jest potrzebna do zwiększenia ruchu ręki i zakresu ruchu. Powtórz 10 ruchów.

12. Ruch boczny nadgarstka.

Połóż dotkniętą dłoń dłonią w dół na stole i drugą ręką zgiąć nadgarstek na boki.

13. Ruch toczenia.

Umieść butelkę wody lub puszkę zupy w dotkniętej chorobą dłoni dłonią do góry na stole. Poćwicz zwijanie palców, aby chwycić butelkę lub puszkę, a następnie zrelaksuj się. Działa to na siłę i zakres ruchu. Powtórz 10 razy.

14. Zwijanie nadgarstka.

Weź tę samą butelkę z wodą i trzymaj ją w chorej dłoni. Następnie poćwicz zginanie nadgarstka w górę iw dół, utrzymując łokieć stabilnie na stole. To będzie jak uginanie bicepsa, ale na nadgarstku. To doskonałe ćwiczenie budujące siłę.

15. Chwyć i puść.

Weź długopis i połóż go na stole. Poćwicz chwytanie pióra dotkniętą dłonią i przesuwaj go po stole. Zwolnij i powtórz, przenosząc pióro z powrotem na drugą stronę stołu.

16. Pióro.

Weź ten sam długopis i poćwicz obracanie nim kciukiem i palcem wskazującym. Jest to pomocne w izolowaniu ruchów palców w celu uzyskania umiejętności motorycznych.

17. Upuszczenie monet.

Umieść w dłoni 8 monet w rzędzie. Następnie poćwicz umieszczanie monet pojedynczo, używając kciuka i palca wskazującego, jednocześnie trzymając pozostałe monety w dłoni innymi palcami.

18. Zwijanie palców.

Ćwicz dotykanie kciukiem każdego z opuszków palców, zaczynając od palca wskazującego, aż dotrzesz do małego palca.
Jest to ten sam ruch, który stosuje się w  terapii ręki MusicGlove, który pomógł wielu pacjentom poprawić funkcję ręki po udarze lub TBI.

Ćwiczenia wzmacniające dłonie z piłką terapeutyczną.

W przypadku niedrogich i skutecznych ćwiczeń wzmacniających dłonie chwyć zestaw piłek do terapii dłoni, które są popularnym i niedrogim narzędziem do fizykoterapii. Zwykle występują w różnych grubościach, dzięki czemu możesz stale stawiać czoła wyzwaniom.
Opór pomaga budować siłę w dłoni poprzez wywieranie nacisku na mięśnie, co pomaga w rozwoju włókien mięśniowych. Użyj miękkiej piłki, jeśli chcesz skupić się na koordynacji rąk i zręczności, a twardej, jeśli skupiasz się na ćwiczeniach wzmacniających dłonie.

ćwiczenia dłoni19. "Uchwyt mocy".

Aby wykonać podstawowe ćwiczenia wzmacniające dłonie, ściśnij piłkę terapeutyczną palcami i kciukiem. Skoncentruj się na wciskaniu opuszek i czubków palców w piłkę. Wybierz kulkę o grubości, która sprawi, że poczujesz wyzwanie w tym ruchu.

20. Szczypta.

Złap piłkę palcami i wyciągniętym kciukiem. Wciśnij palce w górę piłki, a kciuk w górę na dole piłki. Podobnie jak w przypadku wszystkich tych ćwiczeń wzmacniających dłonie, powinno to sprawić, że poczujesz się wyzwaniem. Jeśli nie, spróbuj użyć twardszej piłki.

21. Przedłużenie kciuka.

Rzuć piłkę w górę iw dół dłoni, zginając (wyginając kciuk) i rozciągając (wyprostowując kciuk). Spowoduje to przesuwanie piłki w górę iw dół dłoni w nieco prostym ruchu.

22. Rolka.

Roluj piłkę od czubków palców do dłoni. To ćwiczenie terapii rąk koncentruje się bardziej na koordynacji niż na sile.

23. Zgięcie palca.

Trzymaj piłkę w dłoni i wciśnij palce w piłkę.
Różni się to od powyższego mocnego chwytu, ponieważ skupiasz się na ruchu do wewnątrz zamiast na globalnym ruchu chwytania. Wyobraź sobie, że wciskasz palce prosto w dłoń.

24. Rolka na kciuk.

Użyj kciuka, aby toczyć piłkę okrężnym ruchem na dłoni.
Mniej chodzi o budowanie siły, a bardziej o poprawę zręczności i umiejętności motorycznych.

25. Ściskanie palca.

Ściśnij piłkę dwoma dowolnymi palcami.
To ćwiczenie buduje siłę, a także zapewnia delikatne rozciąganie między palcami.

26. Opozycja kciuka.

Przekręć piłkę na boki na dłoni za pomocą kciuka.
To ćwiczenie jest dobre dla koordynacji palców i zręczności.

Ćwiczenia „gniotkiem” w  terapii rąk.

Jeśli szukasz dodatkowych kreatywnych ćwiczeń  dłoni, ćwiczenia z użyciem "gniotka" do terapii dłoni  są dobrą alternatywą i zapewniają dodatkowe, wymagające ruchy.

ćwiczenia dłoni z tzw. gniotkiem

Ćwiczenia te są podobne do ćwiczeń z piłką do ćwiczeń, ale „gniotek” jest bardziej giętki i ma różną intensywność do mięśni.

27. Nożyczki z palców.

Ściśnij „gniotka” dwoma palcami. Pomoże to rozwinąć siłę dłoni i palców, a także zapewni rozciągnięcie przestrzeni między palcami.

28. Szczypta palca.

Ściśnij „gniotka” za pomocą kciuka i opuszków palców.
Rozwija to również siłę i zręczność w palcach i dociera do małych mięśni dłoni.

29. Uchwyt mocy.

Wciśnij wszystkie palce w „gniotka”.
To wzmacniające ćwiczenie skierowane jest na całą rękę.

30. Płaskie szczypanie.

Wciśnij „gniotka” do kciuka wyprostowanymi palcami.
Chociaż jest podobny do jednego z wcześniejszych ćwiczeń, izoluje ruchy mięśni i zapewnia kompresję w stawie.

31. Rozsuwanie palców.

Rozsuń palce.
Pomaga to wzmocnić inne mięśnie rąk niż ruchy szczypiące.

32. Przedłużenie palca.

Owiń „gniotka” wokół zagiętego palca, a następnie wyprostuj palec, używając „gniotka” jako oporu.

33. Rozchylanie palców.

Owiń gniotka wokół dłoni, a następnie rozsuń palce, aby go naciągnąć, aby poprawić siłę i zręczność dłoni.

34. Pełna przyczepność.

Ściśnij „gniotka”, wciskając palce w dłoń.

Zaawansowane ćwiczenia terapii rąk.

Po opanowaniu złożonego ćwiczenia manipulacji dłońmi będziesz gotowy do pracy nad zaawansowanymi ćwiczeniami terapii dłoni. Dodaj je do swojego domowego programu ćwiczeń, gdy poczujesz się gotowy na wyzwanie.

35. Ćwiczenie zginania dłoni w dół nadgarstka (wzmacniające).

Oprzyj przedramię na stole z ręką i nadgarstkiem zwisającym z krawędzi. Trzymaj dłoń skierowaną w dół. Następnie podnieś wierzch dłoni do góry. (Jest to przeciwieństwo ruchu nadgarstka.)
Ten ruch jest trudniejszy, gdy dłoń jest skierowana w dół, a nie w górę. Wypróbuj najpierw bez wagi. Następnie, gdy jesteś gotowy na wyzwanie, trzymaj w dłoni butelkę z wodą lub lekki hantle, wykonując to ćwiczenie wzmacniające dłonie.

36. Ćwiczenie rotacyjne (zręczność i motoryka mała).

Weź pióro i spróbuj obrócić je wokół środkowego palca, używając kciuka, palca wskazującego i serdecznego, aby łatwiej manipulować piórem. Pomyśl o kręceniu piórem wokół palców.

37. Ćwiczenie zmiany biegów (zręczność i motoryka precyzyjna).

Przećwicz ruch przesuwania, trzymając pióro w pozycji do pisania (pomiędzy kciukiem, palcem wskazującym i środkowym) i przesuwając pióro do przodu, aż do przytrzymania końca pióra.
Następnie odsuń pióro do tyłu, aż ponownie przytrzymasz końcówkę. Pomyśl o przesuwaniu palcami wzdłuż pióra.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

38. Ćwiczenie ręki z groszkami (siła i zręczność).

Zbierz 10 małych przedmiotów (takich jak niegotowana fasola) i przećwicz podnoszenie ich palcami. Ale zamiast od razu je odkładać, spróbuj trzymać wszystkie przedmioty w dłoni, jednocześnie podnosząc ich więcej („manipulacja ręką”). Następnie, gdy wszystkie przedmioty znajdą się w twojej dłoni, poćwicz „miętolenie” ich jeden po drugim.

39. MusicGlove (siła, zręczność i umiejętności motoryczne).

MusicGlove to interaktywne, oparte na muzyce urządzenie, które poprawia funkcjonowanie dłoni po urazach neurologicznych, takich jak udar lub uraz mózgu. Działa poprzez motywowanie pacjentów do wykonywania setek terapeutycznych ruchów dłoni podczas interaktywnej gry.
MusicGlove jest nie tylko przyjemny w użyciu, ale również udowodniono klinicznie, że pomaga pacjentom po udarze poprawić funkcjonowanie rąk nawet w ciągu 2 tygodni.
Spróbuj:
MusicGlove

Możesz więcej przeczytać o rehabilitacji ręki tutaj.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja po udarze w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał niedokrwienny udar mózgu 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony i spowodował deficyty ruchowe i zaburzenia mowy. Dzięki FitMi   od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma pełniej władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że rehabilitant nam polecił i że zakupiliśmy dla niego ten  zestaw FitMi , aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które usłyszeliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten sprzęt i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program do leczenia po udarze niedokrwiennym. To naprawdę działa!

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu - Różnice...
wrz 6, 2022