osoba rozciągająca nogę ze spastycznościąRozciąganie mięśni spastycznych po udarze ma kluczowe znaczenie w dalszej rehabilitacji.

Spastyczność jest zaburzeniem ruchowym, które powoduje mimowolny skurcz mięśni.

Dzieje się tak, jeśli doszło do uszkodzenia mózgu (udaru mózgu lub wylewu) lub rdzenia kręgowego.

Może to utrudniać rehabilitację ruchową i trening chodu.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie nasilenia mimowolnych skurczów jest utrzymanie jak największej długości mięśnia. Jednym z najlepszych sposobów na to jest codzienne rozciąganie.

Dlaczego rozciąganie mięśni spastycznych jest ważne?
Nie raz w tygodniu, czy "trzy razy w tygodniu" (ulubiona recepta terapeutów na ćwiczenia). Co najmniej codziennie, a jeśli to możliwe, to nawet trzy razy dziennie.

Sam bandaż nie leczy rany.

Chociaż istnieje kilka bardzo skutecznych metod leczenia spastyczności, nie ma na nią lekarstwa. To znaczy, że te mimowolne skurcze zostaną z tobą na długo. Zanim pomyślicie, że jestem negatywnie nastawiony, istnieje "metoda na moje szaleństwo". Jeśli nie zajmiesz się rzeczywistą "raną" (poprzez rozciąganie mięśni), bo spastyczność będzie się pogarszać.

Mięśnie z czasem się adaptują
Mięśnie (prezentujące spastyczność) będą miały tendencję do kurczenia się (skracania) wiele razy dziennie.
W najlepszym przypadku, kiedy odpoczywasz, rozluźnią się. Jednak w wielu przypadkach po prostu pozostają skrócone przez cały dzień. Rzeczą charakterystyczną dla mięśni jest to, że się adaptują. Więc co się dzieje, gdy mięsień pozostaje skrócony przez dłuższy czas? Mięsień adaptuje się i dostosowuje do nowej, skróconej pozycji. A ponieważ mięsień się skraca, odruch rozciągania jest "wyzwalany" łatwiej.
Oznacza to więcej mimowolnych skurczów mięśni.
To, oczywiście, prowadzi do dalszego skracania... i tak dalej.

Jak zapobiegać pogłębianiu się spastyczności?
Jak więc zapobiegać adaptacyjnemu skracaniu się mięśni spastycznych? Rozciągaj. Nie raz, nie dwa, ale wiele razy dziennie. Chcesz, aby mięśnie zachowały swoją elastyczność, ponieważ zmniejsza to nasilenie i częstotliwość tych "mimowolnych skurczów mięśni".

Więc, co jest najlepszą metodą na rozciąganie spastycznych mięśni?

1. Bądź "delikatny"
Spastyczność jest tym, co nazywamy "zależnością od prędkości". Oznacza to, że im szybciej wydłuża się mięsień (prędkość, z jaką poruszamy ręką lub nogą w celu rozciągnięcia mięśnia), tym silniejszy i szybszy będzie jego skurcz. Lubię postrzegać to jako coś w rodzaju "budzenia śpiącego olbrzyma". Im bardziej go "zaskoczysz", tym bardziej będzie reagował "gniewnie" i agresywnie". Tak samo jest z mięśniami.

2. Uciskaj
Stosowanie głębokiego nacisku na mięsień brzucha jest czasami skuteczną metodą, aby "wyciszyć" mięsień, aby się zrelaksował. Pomaga to zapobiec "wściekaniu się" bicepsa i utrzymuje ramię prosto. Zapewnia również równomierny nacisk na mięśnie ramienia.

3. Zapewnij sobie wygodę
Im mniej "zestresowane" jest całe ciało, tym bardziej mięśnie mogą się rozluźnić i mogą nie być tak "reaktywne" na ruch.

4. Znajdź ciche miejsce
Wierzcie lub nie, ale hałas może "wyzwalać" skurcze. Dlatego postaraj się znaleźć ciche miejsce, aby wykonać swoje rutynę rozciągania.

5. Rozciągaj się podczas "happy hour"
Wybierz taką porę dnia, kiedy jesteś najbardziej zadowolona. Tak, silne emocje mogą też utrudniać rozluźnienie "spastycznych mięśni". Znajdź więc porę, kiedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz zestresowany lub zły.

Jak długo należy utrzymywać napięcie podczas rozciągania spastycznego mięśnia?

Aby osiągnąć prawdziwe wydłużenie mięśnia, powinieneś przytrzymać rozciąganie przez minimum jedną minutę. Ale powiedziałbym, że możesz trzymać te odcinki tak długo, jak jesteś w stanie tolerować. Im dłużej, tym lepiej. Pamiętaj, że jeśli masz umiarkowaną lub ciężką spastyczność, mięsień pozostaje "skrócony" przez kilka godzin w ciągu dnia. Tak więc, im więcej rozciągasz, tym mniej czasu mięsień pozostanie skrócony i tym mniejsza szansa, że doświadczysz "adaptacyjnego skrócenia".

Polecam szynę (ortezę) na noc, abyś mógł się rozciągać przez całą noc.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Jak leczyć podwinięte...
wrz 22, 2021