Podwichnięcie stawu barkowego po udarze (po wylewie) mózgu może być bolesnym i ograniczającym schorzeniem, które upośledza ruchomość ramienia.

Aby pomóc Ci złagodzić ból i poprawić mobilność, ten artykuł omówi przyczyny i leczenie podwichnięcia stawu barkowego po udarze.

Zobaczysz, dlaczego ćwiczenia na podwichnięcie stawu barkowego są kluczem do powrotu do zdrowia, zwłaszcza po udarze. Zaczynajmy. 

Przyczyny podwichnięcia stawu ramiennego po udarze mózgu (wylewie)

Bark jest najbardziej ruchomym stawem w organizmie, co czyni go szczególnie podatnym na na problemy.
Do podwichnięcia stawu ramiennego dochodzi, gdy kość ramienna, zwana ramieniem (humerus), ulega częściowemu przemieszczeniu z panewki stawu ramiennego. Stan ten pojawia się, gdy mięśnie wokół barku stają się słabe lub sparaliżowane po udarze. Ze względu na grawitację ciągnącą ramię w dół, kość ramienna "wypada" z panewki, ponieważ mięśnie nie są w stanie utrzymać jej na miejscu.
Jeśli podwichnięcie stawu barkowego nie jest leczone, stan ten może się pogorszyć. Jeśli masz podwichnięcie stawu barkowego, bardzo ważne jest, aby udać się do terapeuty w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Poniżej przedstawiamy metody powszechnie stosowane w leczeniu podwichnięcia stawu barkowego po udarze mózgu i zapobiegania pogorszeniu się tego stanu.

Jak leczyć podwichnięcie stawu barkowego po udarze (wylewie)?

Do klasycznych metod leczenia podwichnięcia stawu barkowego należą: operacja, zawiesie barkowe, zamknięta redukcję (manipulowanie barkiem z powrotem do pozycji) i leki.
Jednakże, gdy podwichnięcie stawu barkowego jest spowodowane udarem, podstawowym sposobem leczenia są ćwiczenia rehabilitacyjne. Mogą być również stosowane aparaty na ramię i leki w celu złagodzenia objawów i/lub bólu podczas rehabilitacji.
W przypadku podwichnięcia stawu barkowego po udarze mózgu, lekarze i terapeuci preferują rehabilitację od operacji, ponieważ zajmuje się ona podstawową przyczyną problemu: komunikacją z mózgu.
Ruch jest kontrolowany przez mózg, ponieważ nerwy przenoszą wiadomości z mózgu do mięśni, powodując ruch.
Dlatego też problemy z poruszaniem się, takie jak podwichnięcie stawu barkowego po udarze mózgu są najlepiej leczone przez "przeprogramowanie" mózgu i ciała, jak skutecznie się komunikować.
Może to obejmować ćwiczenia na podwichnięcie stawu barkowego po udarze, aby ponownie nauczyć nauczyć ciało, jak się poruszać.
Pomoże to zachęcić kość ramienną, czyli humerus, do powrotu do gniazda gdzie powinna być, jednocześnie poprawiając ogólną ruchomość ramienia. 

 Wzmacniające ćwiczenia na podwichnięcie stawu ramiennego po udarze

Celem ćwiczeń na podwichnięcie stawu barkowego po udarze jest zarówno ponowne nauczenie mózgu jak używać mięśni otaczających bark, a także wzmocnienie tych mięśni.
Aby pomóc wzmocnić mięśnie barku po zwichnięciu, zobacz to wideo od Boba i Brada ("najsłynniejszych fizykoterapeutów w internecie").
Jak zawsze, przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy skonsultować się z terapeutą, aby aby upewnić się, że są one dla Ciebie bezpieczne! https://www.youtube.com/watch?v=yCRJNVRf6_0&t=16s
Niektóre wskazówki od Boba i Brada obejmują:
Unikaj rotacji zewnętrznej (ramię wędruje za głowę)
Unikaj abdukcji (podnoszenia ramienia do góry z boku)
Unikaj ciągnięcia za ramię (co może pogorszyć zwichnięcie).

Ćwiczenia rehabilitacyjne na stole przy podwichnięciu stawu barkowego.

Wzmacnianie mięśni barku i ramienia jest ważne, ale równie ważne (a może nawet bardziej) jest przeformułowanie mózgu za pomocą łagodnych ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Celem ćwiczeń rehabilitacyjnych jest w mniejszym stopniu wzmocnienie mięśni, a w większym ćwiczenie prawidłowego ruchu i mechaniki. Chodzi o połączenie umysłu z mięśniami.
Ćwiczenia rehabilitacyjne powinny być wykonywane z większą liczbą powtórzeń, ponieważ pomaga to stymulować mózg i zachęcać do procesu ponownego okablowania (neuroplastyczności).
Oto kilka świetnych ćwiczeń na podwichnięcie stawu barkowego po udarze od Barbary.
Ruch uderzania w stół.
Połóż przedramię na stole, wskazując prosto przed siebie na godzinie 12. Następnie, umieść butelkę z wodą tuż przed dłonią.
Ruch uderzania w stół.Ruch uderzania w stół.

Zaciśnij pięść, a następnie delikatnie "uderzaj" butelkę z wodą do przodu. Upewnij się, że robisz to delikatnie i powoli. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
Przyciągnij butelkę z wodą z powrotem do siebie, używając strony, która nie została dotknięta, i powtórz czynność 10 razy.
Jeśli ćwiczenie powoduje ból, natychmiast je przerwij.

Ruch przepychania ramion
Połóż przedramię na stole z ramieniem skierowanym na godzinę 12 i umieść butelkę z wodą blisko wewnętrznej strony nadgarstka.
Następnie popchnij butelkę z wodą w kierunku ciała, trzymając łokieć przyklejony do boku i przedramię na stole, podobnie jak ruch wycieraczki przedniej szyby. Zatrzymaj ćwiczenie tutaj i wykonaj 10 powtórzeń.
Natychmiast przerwij to ćwiczenie, jeśli powoduje ono ból.

Kinesio Taping

Inną techniką, która może okazać się skuteczna w rehabilitacji mózgu i mięśni w celu zmniejszenia podwichnięcia stawu barkowego jest kinesio taping. Polega ona na umieszczeniu delikatnie rozciągniętych kawałków taśmy kinesio na ramieniu i barku w celu stymulacji mięśni.
Taśma zapewnia lekkie podtrzymanie, które przypomina mięśniom, że mają pracować, aby przyciągnąć kości ramiennej z powrotem do stawu ramiennego. Może to również przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Zapytaj swojego terapeutę, która metoda kinesio tapingu będzie dla Ciebie odpowiednia.

Dodawanie stymulacji elektrycznej do rehabilitacji podwichnięcia barku.
stymulacja elektryczna

Gdy ramię jest całkowicie sparaliżowane, jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie ruchu jest  stymulacja elektryczna.
Twój mózg komunikuje się z mięśniami za pomocą impulsów elektrycznych, a e-stymulacja ułatwia ten proces.
Stymulacja elektryczna pomaga ponownie połączyć umysł z mięśniami, mówiąc mózgowi: „Hej! Tu jest ramię! Zbierzmy to razem!”
Stymulacja elektryczna pomaga „obudzić” mięśnie wokół barku, a z czasem ramię wróci do panewki.
Powinieneś skonsultować się z terapeutą, aby znaleźć najlepsze ustawienia i umiejscowienie elektrod. 
Ponadto, nawet jeśli twoja ręka nie jest sparaliżowana, stymulacja elektryczna może nadal pomóc.
Badania wykazały, że połączenie stymulacji elektrycznej z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi prowadzi do lepszych wyników niż same ćwiczenia rehabilitacyjne.

Przywrócenie sprawności barku

Wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych związanych z podwichnięciem stawu barkowego pomoże nauczyć mózg, jak kontrolować te mięśnie. Z czasem i delikatną praktyką, ramię może powoli wrócić do panewki.
Pamiętaj, aby skonsultować się ze swoim terapeutą, aby upewnić się, że wykonywanie tych ćwiczeń jest bezpieczne. Zapytaj również swojego terapeutę o stymulację elektryczną i kinesio taping.

I pamiętaj :)
NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ !

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz po udarze

5

Bardzo dobra terapia „grahabilitacja”

Miałem udar 9 lat temu i wypróbowałem już wiele różnych terapii. Bardzo podoba mi się grywalizacja, którą zapewnia MusicGlove. Używam tego Zestawu dopiero od miesiąca, a już widzę postęp. Bardzo mi to pomaga w utrzymaniu motywacji. To naprawdę niesamowite...
Tak więc ogólnie mówiąc - bardzo podoba mi się MusicGlove.

Tomasz S. (04.03.2020)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE
Program Rehabilitacji Ręki

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Kierowanie pojazdem po...
lis 5, 2021