Kierowanie pojazdem po urazie rdzenia kręgowego czy udarze.

Co należy wiedzieć i zrobić, zanim wsiądziesz za kierownicę?

Prowadzenie pojazdu po urazie rdzenia kręgowego może być realistycznym celem rehabilitacji, w zależności od stopnia i skutków urazu. Dzięki adaptacji samochodu  wiele osób z urazami rdzenia kręgowego może wrócić na drogę i zmaksymalizować swoją niezależność.

Aby pomóc Ci zrozumieć proces powrotu do ponownego prowadzenia pojazdu po urazie rdzenia kręgowego, w tym artykule omówimy:
• Wskazówki bezpieczeństwa
• Adaptacje samochodów
• Kroki, aby ponownie móc prowadzić pojazd

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa jazdy po urazie rdzenia kręgowego.

Prowadzenie pojazdu po urazie rdzenia kręgowego i udarze, oznacza na ogół ponowne nauczenie się jazdy. Jazda  samochodem z modyfikacjami w celu zrekompensowania ograniczonej mobilności to zupełnie inne doświadczenie, które wymaga przeszkolenia i praktyki.
Osoby muszą rozważyć, w jaki sposób uraz rdzenia kręgowego i związane z nim ew. powikłania mogą wpłynąć na ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych na drodze.
Na przykład, jeśli spastyczność nóg powoduje drżenie nóg, być może trzeba będzie znaleźć sposób na ich ustabilizowanie podczas jazdy. Może to obejmować przywiązanie nóg lub noszenie szyny, aby zminimalizować niepożądany ruch.
Specjalista ds. Rehabilitacji Kierowców potrafi ocenić Twoje umiejętności funkcjonalne i zaproponuje techniki oraz adaptacje samochodu, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. W dalszej części omówimy adaptacje samochodów dla osób z urazami rdzenia kręgowego.

Niezbędne modyfikacje samochodu w przypadku urazu rdzenia kręgowego

Dzięki odpowiednim adaptacjom samochodu i szkoleniu wiele osób z paraplegią (porażeniem dolnej części ciała) po urazie rdzenia kręgowego jest w stanie prowadzić samochód. Adaptacje samochodu mają na celu pomóc uczynić pojazd tak bezpiecznym i funkcjonalnym, jak to tylko możliwe.
Przykłady adaptacji samochodów dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego obejmują:
• ręczne sterowanie kierownicą, hamulcem lub gazem
• drzwi automatyczne
• dachy do kabrioletów
• System blokady EZ do blokowania wózka inwalidzkiego na miejscu
• zmniejszony wysiłek w kierowaniu
• podnośniki/podjazdy dla wózków inwalidzkich
• regulowane fotele we wszystkich kierunkach
Ponieważ każde uszkodzenie rdzenia kręgowego jest inne, każdej osobie zostaną zalecone różne rodzaje adaptacji samochodu w oparciu o ich specyficzne ograniczenia ruchowe.
Teraz, gdy znasz już niektóre adaptacje samochodów, które mogą pomóc osobom w prowadzeniu samochodu po urazie rdzenia kręgowego, omówmy proces uzyskiwania prawa jazdy.

Jak ponownie prowadzić pojazd po urazie rdzenia kręgowego?

Aby móc ponownie prowadzić pojazd po urazie rdzenia kręgowego, osoba musi być fizycznie i poznawczo przygotowana do zadania. Podobnie, pojazdy mogą wymagać modyfikacji, aby pomóc Ci być jak najbardziej funkcjonalnym podczas jazdy.
Oto ogólny przewodnik po jeździe po urazie rdzenia kręgowego. 
1. Znajdź specjalistę ds. rehabilitacji kierowców
Najpierw znajdź specjalistę rehabilitacji kierowców lub terapeutę zajęciowego ze specjalizacją w prowadzeniu pojazdów i mobilności w społeczności. Ta osoba poprowadzi Cię przez proces kwalifikacyjny do odnowienia Prawa Jazdy.
2. Uzyskaj ocenę kliniczną
Następnie specjalista ds. rehabilitacji kierowców oceni Twoje zdolności fizyczne, wzrokowe i poznawcze. Jeśli uważają, że możesz bezpiecznie prowadzić samochód, przejdziesz ocenę jazdy, aby określić, jakich adaptacji samochodu będziesz potrzebować.
Następnie Twój specjalista rehabilitacji kierowców zaleci niezbędne adaptacje i wyposażenie samochodu.
3. Wykonaj/zamów niezbędne adaptacje samochodu 

adaptacje samochodu
Następnym krokiem jest zmodyfikowanie samochodu, aby zapewnić Ci jak największą funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas jazdy.
W zależności od poziomu i ciężkości urazu rdzenia kręgowego, niektóre adaptacje samochodu mogą być bardziej niezbędne niż inne. Na przykład osoby z urazami rdzenia kręgowego T6 i niższych na ogół mają normalne funkcjonowanie górnej części ciała. W rezultacie powinni być w stanie wykonywać transfery/przesiadki do i z samochodu i prowadzić samochód za pomocą ręcznych urządzeń sterujących.
Jeśli ich uraz jest niekompletny i powoduje pewną ograniczoną kontrolę motoryczną górnej części ciała, osoby z urazami tak wysokimi jak C6 lub C7 mogą być w stanie samodzielnie wsiadać i wysiadać z samochodu i prowadzić samochód z adaptacjami.
Jak wspomniano powyżej, niektóre osoby po SCI będą mogły samodzielnie wsiadać i wysiadać z siedzenia samochodu, podczas gdy inne będą musiały pozostać na wózkach inwalidzkich podczas jazdy. W takich przypadkach idealnie jest mieć większy samochód, rampę dla wózków inwalidzkich i system blokujący wózek inwalidzki.
Należy pamiętać, że nie każdy samochód jest przystosowany do wózków inwalidzkich, a niektóre osoby mogą potrzebować całkowicie nowego samochodu. Niektórzy producenci pojazdów oferują pomoc finansową na pokrycie kosztów wyposażenia adaptacyjnego.
4. Naucz się jeździć z adaptacjami samochodu.
Po wykonaniu adaptacji Twojego samochodu, Twój specjalista rehabilitacji kierowców przeprowadzi spersonalizowane szkolenie i nauczy Cię ich obsługi.
Jazda z adaptacją samochodu po urazie rdzenia kręgowego może początkowo wydawać się niewygodna, ale po nabyciu praktyki stanie się łatwiejsza.
5. Zdaj egzamin na prawo jazdy! 
Ostatnim krokiem do prowadzenia pojazdu po urazie rdzenia kręgowego jest udanie się do Ośrodka Egzaminujcego dla osób niepełnosprawnch, zdanie egzaminu na prawo jazdy i uzyskanie prawa jazdy - ewentualnie odnowienie Prawa Jazdy z właściwym kodem. Wymagania i test są dokładnie takie same, jak w przypadku niepełnosprawnych kierowców.
Musisz udowodnić instruktorowi, że potrafisz biegle korzystać z modyfikacji samochodu i bezpiecznie jeździć.

ALE TO JEST DO ZROBIENIA! EGZAMIN JEST TEŻ DO ZDANIA!

Gdy zdasz test, możesz jechać!

Kierowanie pojazdem po urazie rdzenia kręgowego - kluczowe punkty.

Prowadzenie pojazdu po urazie rdzenia kręgowego może zwiększyć Twoją niezależność i pewność siebie. Mamy nadzieję, że możesz wrócić na drogę i do swoich codziennych zajęć. Jeśli nie możesz od razu zdać egzaminu na prawo jazdy, kontynuuj rehabilitację, aby zmaksymalizować swoje szanse.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak ponownie wyruszyć w trasę. W zależności od powagi obrażeń i stanu, w którym jesteś, proces może się różnić.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz po udarze

5

Bardzo dobra terapia „grahabilitacja”

Miałem udar 9 lat temu i wypróbowałem już wiele różnych terapii. Bardzo podoba mi się grywalizacja, którą zapewnia MusicGlove. Używam tego Zestawu dopiero od miesiąca, a już widzę postęp. Bardzo mi to pomaga w utrzymaniu motywacji. To naprawdę niesamowite...
Tak więc ogólnie mówiąc - bardzo podoba mi się MusicGlove.

Tomasz S. (04.03.2020)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE
Program Rehabilitacji Ręki

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Spastyczność po udarze...
paź 15, 2021