Spastyczność dłoni i ból po udarze można leczyć różnymi metodami.

Jak zmniejszyć ból i spastyczność ręki (dłoni) po udarze mózgu.

Chodzi o to, aby wiedzieć, jak połączyć odpowiednie zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki - a ten artykuł nauczy Cię, jak to zrobić.

Zacznijmy od zrozumienia pierwotnej przyczyny spastyczności dłoni.

Zrozumienie spastyczności dłoni.

Spastyczność mięśni dłoni jest częstym powikłaniem po udarze mózgu, który może powodować zaburzenia ruchowe i osłabienie siły. Spastyczność jest wynikiem zaburzenia komunikacji między mózgiem a mięśniami, co powoduje nadmierne skurcze i niekontrolowane ruchy. W konsekwencji może to prowadzić do trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak jedzenie i mycie się, a także ograniczać aktywność ruchową.

Zrozumienie spastyczności dłoni

Kiedy przekazy mózgowe do mięśni są w jakiś sposób zakłócone (często z powodu uszkodzenia kory), może to wpłynąć na równowagę sygnałów hamujących i pobudzających. W przypadku spastyczności niektóre mięśnie stają się nadmiernie aktywne i nie są w stanie rozluźnić się, pozostawiając w stanie przedłużonego skurczu.
Czasami spastyczność jest bolesna, zwłaszcza jeśli sztywność jest ciężka lub przekształciła się w przykurcze. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze leczenie spastyczności dłoni.
Najlepsze metody leczenia spastyczności dłoni rozwiązują problem od „korzeni”, przywracając połączenie mózg-mięśnie. Istnieją również inne metody leczenia, które mogą pomóc bez „angażowania mózgu”.

Leczenie spastyczności i bólu dłoni

Istnieje kilka metod leczenia spastyczności dłoni i często najlepiej jest połączyć kilka podejść. Oto najlepsze opcje:

 1. Botox

Botox
Aby tymczasowo złagodzić spastyczność dłoni po udarze, możesz spróbować zastrzyków z toksyny botulinowej (botoksu).
Botox to „blokada nerwów”, która zapobiega uwalnianiu substancji chemicznych, które sygnalizują napięcie mięśni. Jest to zatwierdzony lek na spastyczność np. kończyn górnych.
Jest to jednak leczenie tymczasowe, więc będzie wymagało powtórzenia zabiegów, gdy botox się "zużyje".
Jeśli jednak połączysz tę kurację z innymi, niektóre korzyści możesz zachować na dłuższą metę - więc czytaj dalej.

2. Ortezy dłoni.

Innym sposobem na zmniejszenie spastyczności dłoni jest stosowanie ortez do podtrzymywania dłoni. To rodzaj usztywniacza dłoni, który mocuje się do dłoni / nadgarstka, aby utrzymać dłoń otwartą. Twój terapeuta zajęciowy powinien być tym, który oceni i podpowie Ci odpowiednie ortezy stosować.
Jeśli nie masz dostępu do ortezy, niektórzy terapeuci zajęciowi sugerują układanie ręki np. na zwiniętej myjce lub małej ew. średniej wielkości piłeczce, w zależności od stopnia nasilenia spastyczności.
Chociaż rozciąganie może pomóc otworzyć dłoń po udarze, nie pomaga przywrócić ruchu w dłoni. Zamiast tego najlepszym sposobem na przywrócenie ruchu jest następujące podejście…

3. Ćwiczenia terapii rąk.   

Ćwiczenia terapii rąk
Ćwiczenia terapii rąk, w tym ćwiczenia z obciążeniem, mogą pomóc zmniejszyć spastyczność poprzez przywrócenie połączenia mózg-mięśnie poprzez neuroplastyczność. Ćwiczenia z obciążeniem polegają na przenoszeniu ciężaru przez otwartą dłoń, co można wykonać na stole terapeutycznym, blacie itp.
Być może Ty albo Twój terapeuta będziecie musieli spędzić trochę czasu na wyciągnięciu spastycznej ręki przed obciążeniem, aby pozwolić jej pozostać w bardziej otwartej pozycji. Jeśli jesteś w stanie obciążyć rękę, będziesz wysyłał prawidłowe sygnały do ​​mózgu, które mięśnie powinny się kurczyć, a które rozluźniające, skutecznie angażując neuroplastyczność.
Neuroplastyczność to proces, który mózg wykorzystuje do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Te nowe połączenia pomagają mózgowi ponownie wysyłać prawidłowe sygnały do ​​ręki.
Gdy ta komunikacja między umysłem a mięśniami poprawia się poprzez ćwiczenia, mięśnie dłoni mogą się rozluźnić i przestać się kurczyć. W rezultacie spastyczność dłoni jest zmniejszona, a mobilność dłoni poprawiona!
To rozwiązuje problem pierwotny, dlatego dlatego ręki i terapia dłoni jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie spastyczności dłoni.

Ale jeśli ćwiczenia są najlepszą opcją?

Połącz metody leczenia spastyczności dłoni, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Kiedy spastyczność dłoni jest ciężka - co często powoduje zaciśnięcie dłoni po udarze - czasami ćwiczenia rąk są niedostępne dla pacjenta. Jeśli dłoń jest zaciśnięta w pięść, otwarcie jej na tyle, aby ćwiczyć i ponownie podłączyć mózg, może być niemożliwe.
W tym miejscu mogą Ci pomóc botox lub szyny(ortezę) na dłonie.
Zabiegi te pomagają rozluźnić dłoń i stworzyć „okno okazji” do ćwiczenia ręki.
Chociaż Botox jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, możesz użyć krótkotrwałej mobilności po leczeniu, aby codziennie ćwiczyć rękę. W tym czasie możesz ciężko pracować, aby przeprogramować mózg i odzyskać kontrolę nad mięśniami dłoni.
Następnie, gdy botox się "zużyje", niektóre z tych korzyści pozostaną, ponieważ teraz mózg jest już nieco przetorowany.

Jak przyspieszyć rehabilitację rąk.

Jeśli chcesz przyspieszyć rehabilitację dłoni, kluczowe jest ćwiczenie dużej liczby powtórzeń .
Powtarzanie pomaga stymulować neuroplastyczność i wzmacniać nowe, pojawiające się połączenia nerwowe. Im więcej wykonasz powtórzeń, tym silniejsze stają się te nowe ścieżki.
Gdy mózg zacznie się „naprawiać”, spastyczność ustąpi. Układ nerwowy nie musi już mimowolnie skurczyć mięśni. Zamiast tego zaczniesz odzyskiwać kontrolę nad ruchami dłoni.
Im więcej ćwiczysz powtórzeń, tym lepiej Twój mózg będzie w stanie kontrolować Twoją rękę.
Świetnym sposobem na zmotywowanie się do osiągnięcia dużej liczby powtórzeń jest użycie MusicGlove. MusicGlove zamienia terapię dłoni w grę - „grywalizuje”, aby pomóc Ci osiągnąć setki powtórzeń na sesję.

Zmniejszenie spastyczności dłoni

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Jak przyspieszyć rehabilitację rąk
Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia terapeutyczne na dłonie są najlepszym sposobem leczenia sztywnych dłoni sztywności spowodowanej spastycznością. Ćwiczenia pomogą przetorować mózg i długoterminowo zmniejszyć spastyczność. Dodatkowe zabiegi, takie jak botoks czy ortezy dłoni, mogą pomóc przyspieszyć ten proces.
Bez względu na to, jakie opcje leczenia wybierzesz, skup się na ponownym połączeniu umysłu z mięśniami poprzez powtarzalne ćwiczenia.
Zacznij wielokrotne powtarzanie ćwiczeń, a będziesz na dobrej drodze w rehabilitacji.

Możesz więcej przeczytać więcej o niedowładzie ręki po udarze.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.