Przez wiele lat terapeuci nie wiedzieli, jak skutecznie rehabilitować podwinięte palce. 

Jak leczyć podwinięte palce po udarze mózgu (wylewie): przyczyny, leczenie i wskazówki.

Zamiast tego zalecali pacjentom separatory palców u nóg i wysyłali ich do domu. W dzisiejszych czasach lepiej rozumiemy, co powoduje podwijanie się palców, co pomaga terapeutom zalecać lepsze opcje leczenia.
Aby ułatwić ci prowadzenie świadomej rozmowy z terapeutą, oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o leczeniu podkręconych palców:

Rodzaje podwiniętych palców

Podwinięte palce u stóp charakteryzują się właśnie tym: palce podwijają się pod siebie. Twój lekarz lub terapeuta może przyjrzeć się stawom palców, aby pomóc zdiagnozować rodzaj podwiniętych palców, które masz.
Oto różne rodzaje podkręconych palców:
Palec młotkowaty - gdy palec zgina się w stawie środkowym, co powoduje, że staw jest skierowany ku górze, a koniec palca ku dołowi, przypominając młotek.
Paluch koślawy - gdy palce zginają się w stawie najbliższym czubka palca.
Palec szponiasty - gdy 4 najmniejsze palce zginają się w stawie najbliższym stopie, a następnie każdy kolejny staw zgina się w dół. Palce wydają się zwijać w dół, a w ciężkich przypadkach mogą zwijać się same w siebie.

Co powoduje zwijanie się palców u nóg?

Czasami podwinięte palce są spowodowane noszeniem zbyt ciasnych butów przez zbyt długi czas. Innym razem zwinięte palce są wynikiem urazu neurologicznego, takiego jak udar.
Kiedy neurologiczny wpływ udaru upośledza zdolność mózgu do wysyłania sygnałów motorycznych do palców stóp, mięśnie stopy i palców u nóg reagują napinaniem, co powoduje podwinięcie się palców u nóg. Nazywa się to spastycznością.
Zwinięte palce u nóg mogą sprawiać, że chodzenie jest niewygodne, a nawet bolesne. Na szczęście istnieją metody leczenia, które mogą pomóc naprawić ten stan.

Leczenie Podwiniętych Palców

Oto niektóre z najlepszych sposobów na naprawienie podkręconych palców:
1. Ćwiczenia rehabilitacyjne 

Ćwiczenia terapeutyczne na podwinięte palce stóp

Ćwiczenia terapeutyczne na podwinięte palce stóp to najskuteczniejsza, nieinwazyjna metoda leczenia. Działa najlepiej, gdy zwinięte palce są wynikiem urazu neurologicznego, takiego jak udar.
Ćwiczenia z zakręconymi palcami (takie jak te, które wymieniliśmy poniżej) pomagają przetorować mózg, aby prawidłowo wysyłać sygnały do ​​stóp i palców. Działa poprzez aktywację neuroplastyczności, naturalnej zdolności mózgu do „samoprzełączania” się poprzez powtarzające się ćwiczenia.
Im częściej używasz mięśni palców stóp i stóp, tym lepiej Twój mózg kontroluje i rozluźnia te mięśnie. Na początku leczenia podwiniętych palców najlepiej zacząć od ćwiczeń rehabilitacyjnych.

2. Botoks
Botox to oparty na dowodach sposób leczenia podkręconych palców po udarze. Pomaga złagodzić spastyczność, działając jako blokada nerwów, powodując rozluźnienie mięśni, co pomaga rozluźnić palce. Wszyscy pacjenci po udarze reagują inaczej na Botox. Porozmawiaj ze swoim terapeutą, aby sprawdzić, czy pasujesz.

3. Stymulacja elektryczna
Kiedy połączysz stymulację elektryczną z innymi zabiegami, takimi jak ćwiczenia palców stóp i Botox, możesz zobaczyć więcej wyników. Stymulacja elektryczna pomaga stymulować mózg i zachęcać do ponownego połączenia między mózgiem a mięśniami palców stóp. To leczenie jest najskuteczniejsze, gdy zwinięte palce są wynikiem urazu neurologicznego, takiego jak udar (wylew).
Spróbuj:
ELEKTROSTYMULATOR MIĘŚNI - KENTR0 PRO.


4. Ortezy i separatory palców

Ortezy i separatory palców

Jeśli obecnie pracujesz z terapeutą zajęciowym, mógł już zasugerować ortezę z grzebieniami na palcach, aby pomóc z podkręconymi palcami. Te ortezy pomagają wyrównać stopy i mogą pomóc złagodzić ból.
Ortezy są jednak techniką kompensacyjną. Chociaż może to pomóc poprawić stan w krótkim okresie, dalsze zaniedbanie mięśni stopy może pogorszyć stan.
Jeśli masz zamiar używać ortez – i jeśli Twój rehabilitant to zalecił, powinieneś ich posłuchać – pamiętaj, aby używać ich OPRÓCZ ćwiczeń na palcach. W ten sposób usuwasz również źródło problemu.
Spróbuj:
ORTEZĘ FLEX AFO
Spróbuj:
ORTEZA KORYGUJĄCA OPADANIE STOPY

5. Wygodne – możliwie luźne buty
Jeśli twoje podkręcone palce są spowodowane przez zbyt długie noszenie butów, które są zbyt ciasne, wtedy zakup butów z większymi palcami może bardzo pomóc. To zapewni palcom niezbędne „miejsce do poruszania się”. Pamiętaj też, aby unikać wysokich obcasów, ponieważ znacznie zwiększają nacisk na palce i mogą pogorszyć stan.

6. Chirurgia
Jeśli próbowałeś większości tych zabiegów bez powodzenia, lekarz może zalecić operację. W zależności od problemu lekarz może potrzebować rozluźnić niektóre ścięgna mięśniowe, aby rozluźnić palce.
Podobnie jak większość chirurgii inwazyjnej, procedury te wymagają długiego czasu rekonwalescencji i będą wymagały pozostawania bez stopy przez dłuższy czas. Najlepszą opcją jest wypróbowanie konserwatywnego leczenia zwiniętych palców u nóg przed rozważeniem jakiegokolwiek rodzaju zabiegu chirurgicznego.

Ćwiczenia na zwinięte palce u stóp

Najlepszym sposobem na leczenie podwiniętych palców u nóg jest przetorowanie mózgu za pomocą specjalnych ćwiczeń.
Poniższe ćwiczenia na zwinięte palce stóp pomogą – ale na początku mogą wydawać się dziwne. Niektóre z nich wymagają jeszcze większego podkręcenia palców u nóg, czego możesz nie chcieć robić.
Jednak użycie tych mięśni jest sposobem na odzyskanie nad nimi kontroli.
Oto kilka prostych ćwiczeń z podkręconymi palcami na początek:
1. Podnoszenie palców. Spróbuj podnieść wszystkie palce stóp z ziemi, a następnie połóż je z powrotem. Powtórz 10 razy. W porządku, jeśli nie możesz jeszcze zbyt mocno poruszać palcami. Próba ruchu zainicjuje ważne zmiany w mózgu.
2. Chwyty podłogi. Trzymając stopy płasko na podłodze, spróbuj chwycić podłogę, podwijając palce u nóg, a następnie zwolnij najlepiej, jak potrafisz. Powtórz 10 razy.
3. Ściskanie palca. Skrzyżuj stopę na kolanie i umieść palec między dużym i drugim palcem. Następnie ściśnij palce u nóg, aby uszczypnąć palec tak mocno, jak to tylko możliwe. Zwolnij i powtórz 10 razy.
4. Łapanie kulek palcami. Połóż tuzin kulek na podłodze i spróbuj podnieść je palcami stóp. Na początku może to być trudne i możesz potrzebować pomocy opiekuna.
5. Rolowanie ręcznika. Połóż ręcznik na podłodze i palcami u nóg go uszczypnij i podnieś. Następnie umieść go z powrotem, spłaszcz i powtórz. To trudne ćwiczenie, więc nie ma problemu, jeśli nie zrobisz tego na początku. Z biegiem czasu i ćwiczeń staniesz się lepszy.
6. Wzmocnienie prostownika palców. Krzyżuj stopę przez kolano, aby siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Następnie umieść opaskę oporową wokół czubka stopy, aby przyciągnąć palce stóp z powrotem do ciała.

Jeśli potrzebujesz wykonywać te ćwiczenia pasywnie z pomocą opiekuna, to jest świetne miejsce na rozpoczęcie.
Przetorowanie mózgu za pomocą ćwiczeń rehabilitacyjnych na zwinięte palce u nóg wymaga czasu, więc bądź cierpliwy. Dopóki wykonujesz powtórzenia, mózg będzie ciężko pracował, aby nagrodzić cię za ciężką pracę!

W międzyczasie oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:
• Rozciągnij palce, aby ścięgna były jak najdłuższe. Unikaj tego, jeśli jest to zbyt bolesne, ale gdy ścięgna się skrócą, trudno będzie to odwrócić.
• Wypróbuj separatory palców, gdy jesteś w domu. Tak, tanie piankowe narzędzia do salonu kosmetycznego, których używasz do oddzielania palców stóp podczas manicure. Używanie separatorów palców może pomóc zmniejszyć ból podkręconych palców.
• Używaj poduszek w butach, gdy jesteś poza domem. Poduszki na palce są jak małe poduszki na palce, które wygodnie wchodzą do butów i zmniejszają ból.
• Poproś swojego terapeutę zajęciowego (OT), aby pokazał ci, jak używać taśmy sportowej. Niektórzy terapeuci wiedzą, jak używać taśmy sportowej, aby pomóc wyrównać i podtrzymać podkręcone palce. Zapytaj swojego terapeutę czy może ci pokazać, jak to zrobić.
• Zdobądź parę magnetycznych wkładek żelowych. Jan, który przeszedł udar mózgu, twierdził, że pomogło to zmniejszyć jego zwinięte palce u nóg. Skoro jest to zabieg nieinwazyjny, dlaczego by nie spróbować? Możesz również przyciąć żelowe wkładki, aby chronić palce przed bolesnym ocieraniem się o buty.

Możliwe, że zwinięte palce u nóg mogą z czasem same zniknąć – zjawisko znane jako spontaniczne zdrowienie.
Możesz jednak odegrać aktywną rolę w swoim powrocie do zdrowia, eksperymentując z różnymi metodami leczenia podkręconych palców (oczywiście za zgodą terapeuty).
I... masz to! 
To najlepsze sposoby na naprawienie podkręconych palców ;)

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Rehabilitacja: Pisanie...
wrz 1, 2021