Nieumiejętność pisania po udarze nazywa się agrafią.

Ćwiczenia z pisania dla pacjentów po udarze mózgu, w celu rehabilitacji agrafii.

Agrafia to spowodowane głównie zaburzeniami motoryki ręki (agrafia obwodowa) lub zaburzeniami przetwarzania języka (agrafia centralna).

Ćwiczenia dla pacjentów po udarze mózgu, mogą pomóc rehabilitować agrafię poprzez przekwalifikowanie / przetorowanie umiejętności motorycznych i funkcji poznawczych. Ten artykuł zawiera najskuteczniejsze ćwiczenia pisania dla pacjentów po udarze z agrafią obwodową lub centralną.

Ćwiczenia pisania dla pacjentów po udarze mózgu z agrafią obwodową (osłabienie rąk)

Najpierw omówimy ćwiczenia pisania dla pacjentów po udarze mózgu z agrafią obwodową.
Pacjenci z agrafią obwodową wiedzą, co chcą pisać, ale z powodu siły, chwytu lub drżenia nie mają wystarczającej kontroli motorycznej, aby zarządzać umiejętnościami pisania.
Aby leczyć ten stan, ćwiczenia pisania powinny koncentrować się na poprawie funkcji ręki i pisma ręcznego.
Oto kilka ćwiczeń pisania dla pacjentów po udarze, które poprawiają siłę i zręczność dłoni:

1. Ćwiczenie chwytania i uwalniania

Odzyskanie umiejętności chwytania i trzymania ołówka jest podstawą do ponownego pisania po udarze mózgu. Ćwicząc chwytanie i puszczanie, możesz poprawić swoją zdolność trzymania ołówka.
Kluczem jest wykonywanie dużej liczby powtórzeń każdego ćwiczenia, aby pomóc w przeprogramowaniu / przetorowaniu mózgu. Szczególnie po udarze, wysoka liczba powtórzeń jest kluczem do odzyskania sprawności.
Ale trzeba też być świadomym zmęczenia mięśni. Im mniejszy mięsień, tym szybsze zmęczenie. Im dalej od tułowia, tym wolniejszy powrót do zdrowia. Na przykład z tego powodu poprawa funkcji dłoni często zajmuje więcej czasu niż funkcji ramion.
Dlatego rób częste, krótkie przerwy podczas pisania ćwiczeń, aby uniknąć frustracji lub negatywnej aktywacji większych mięśni do ukończenia ruchu.

2. Używanie uniwersalnej obejmy

Używanie uniwersalnej obejmy po udarze

Jeśli masz trudności z trzymaniem długopisu lub ołówka po udarze, użycie uniwersalnej obejmy może pomóc w utrzymaniu funkcjonalnego uchwytu pióra.
Wsuwając przybory do pisania w szczeliny uniwersalnej obejmy, tworzysz uchwyt, który zapewnia, że ​​przybory do pisania nie upadną, nawet jeśli stracisz na nich chwyt.
Istnieją dodatkowe urządzenia adaptacyjne, które mogą pomóc w pisaniu. Terapeuta zajęciowy może pomóc Ci zdecydować, który przedmiot najlepiej nadaje się do skutecznego pisania.

3. Naciskanie klawiszy fortepianu

Naciskanie klawiszy fortepianu to świetny sposób na rozwijanie siły palców, zręczności i koordynacji ręka-oko. Kiedy wykonujesz znajomą czynność, mózg może łatwiej i szybciej aktywować ruch mięśni.
Te umiejętności motoryczne są niezbędne do poprawy pisma ręcznego po udarze. Gra na pianinie jest zabawną i wciągającą czynnością, która ułatwia wykonywanie powtórek niezbędnych do promowania neuroplastyczności.

4. Śledzenie 

Śledzenie - agrafia do udarze mózgu

Niech ktoś napisze kilka słów na kartce papieru, aby można było użyć jej jako odniesienia do prześledzenia. Poproś, aby pisał dużymi literami i używał grubego markera, aby łatwiej było prześledzić słowa.
Możesz także wpisać słowa na komputerze, dostosować rozmiar i grubość czcionki potem wydrukować je, aby utworzyć własny arkusz referencyjny.
Posiadanie arkusza referencyjnego zachęci Cię do porównania i poprawienia błędów, aby uzyskać dokładniejsze pismo odręczne.

5. Korzystanie z technologii rehabilitacyjnej "Chwyć i Puść" 

 Korzystanie z technologii rehabilitacyjnej
Istnieje narzędzie rehabilitacyjne, które skupia się w szczególności na czynnościach chwytania i uwalniania o nazwie MusicGlove od Udarrehab.pl
MusicGlove łączy muzykę, gry i terapię dłoni, zapewniając wciągające doświadczenie rehabilitacyjne, które, jak udowodniono klinicznie, poprawia funkcję dłoni już w ciągu 2 tygodni.
Postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie i ściskając koniuszki palców, ćwiczysz w taki sam sposób, jak trzymasz pióro.

6. Połącz kropki 

Połącz kropki po udarze

Niech ktoś napisze litery w kropkach lub znajdzie arkusz roboczy np. taki jak ten w Internecie i wydrukuje go. Wizualizuj litery i połącz kropki. Ta aktywność poprowadzi twoje pisanie i zapozna twój mózg z odpowiednimi ruchami.

7. Trening oporu palców 

 Trening oporu palców po udarze

Włóż palce do gumki i rozdziel palce. Opór gumki pomoże wzmocnić mięśnie palców. Aby zwiększyć trudność, dodaj więcej gumek.

Ćwiczenia pisania dla pacjentów po udarze z agrafią centralną (trudności w przetwarzaniu języka)

W przypadku agrafii centralnej problemem jest poznanie liter i cyfr. Nawet jeśli fizycznie jesteś w stanie pisać, możesz mieć trudności z zapamiętaniem, jak przeliterować lub zapisać prawidłowe litery.
Centralna agrafia jest zwykle rehabilitowane przez pracę z neuro-logopedą albo neuro-psychologiem. Terapeuci są doskonale wyszkoleni w pomaganiu pacjentom po udarze mózgu w nauce pisania słów po udarze mózgu.

Wypróbuj te ćwiczenia z pisania, jeśli masz agrafię centralną:

8. Kopiowanie i usuwanie (CART)

Kopiowanie i usuwanie (CART) po udarze mózgu
Zabieg kopiowania i przypominania polega na wielokrotnym kopiowaniu i ponownym pisaniu, aby upewnić się, że dana osoba może przeliterować docelowe słowa. Im częściej pacjent pisze słowo, tym skuteczniej zapamiętuje się jego pisownię.
W terapii logopeda zapisuje to słowo i wypowiada je na głos. Następnie pacjent zostanie poproszony o wielokrotne przepisanie tego słowa. Następnie logopeda wyjmie lub zakryje wszystkie przykłady słowa pisanego i poprosi pacjenta o wielokrotne zapisanie go z pamięci.
Zestaw słów będzie stale ćwiczony, aż do opanowania pisowni.

9. Leczenie anagramem i kopiowaniem (ACT)

Leczenie anagramem i kopiowaniem polega na uczeniu pacjenta rozpoznawania liter składających się na słowo i układaniu ich we właściwej kolejności.
Logopeda wyświetli litery, które tworzą słowo w zaszyfrowanej kolejności, a następnie poprosi pacjenta o przeliterowanie docelowego słowa przy użyciu dostępnych liter.
Jeśli jest to prawidłowe, pacjent zostanie poproszony o zapisanie go kilka razy.
Jeśli jest niepoprawny, logopeda zapisze go pacjentowi, a następnie każe pacjentowi zapisywać go wiele razy. Litery zostaną ponownie zaszyfrowane, dopóki pacjent nie będzie mógł samodzielnie poprawnie napisać słowa.
Wreszcie logopeda usunie lub zakryje wszystkie formy pisane tego słowa i poprosi pacjenta o wielokrotne napisanie tego słowa.

Powrót do pisania po udarze mózgu.
Jeśli zmagasz się z agrafią po udarze mózgu, upewnij się, że otrzymasz dokładną diagnozę od swojego logopedy. Prawidłowa diagnoza pomoże Ci dobrać najbardziej odpowiednie ćwiczenia, aby poprawić pisanie po udarze.
Ważne jest, aby promować neuroplastyczność poprzez wykonywanie dużej liczby powtórzeń każdego ćwiczenia. Więcej powtórzeń oznacza większą stymulację mózgu, co pomaga mózgowi się przeprogramować i odzyskać kontrolę nad ręką.
Mamy nadzieję, że te ćwiczenia pomogą Ci wrócić do pisania po udarze!

JEŚLI ĆWICZYSZ REGULARNIE - NA PEWNO BĘDZIE LEPIEJ!

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Nikodem po udarze

5

Moja recenzja rękawic muzycznych MusicGlove

Oto moja krótka opinia - recenzja rękawicy muzycznej MusicGlove.
3 października 2020 r. miałem krwotoczny udar mózgu. Po przebytym udarze mózgu kupiłem MusicGlove po około 4 miesiącach pobytu w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym. Mogłem wtedy poruszyć palcami, ale - delikatnie mówiąc - "niezbyt" sprawnie. Naprawdę, nie mogłem podnieść małych przedmiotów, takich jak długopis lub drobiazgi i pisałem moją zdrową ręką. Dwa miesiące użytkowania. Mogę już nieco – krótko bo krótko - ale mogę już coś napisać niedowładną dłonią, co daje mi spokój umysłu i rosnącą nadzieję na powrót do pracy. Nie będzie to szybkie, ale myśl że powrót funkcji ręki jest możliwy mnie „trzyma” i teraz mam jasno określony i realny cel. Jedynym chyba  minusem jest ograniczona liczba piosenek. Więc muzyka się czasami powtarza. Aha!… Upewnij się, że masz dobrze dobraną rękawicę – rozmiar – nie może być zbyt duża ani zbyt mała! Ja zamówiłem taki rozmiar, który okazał się za duży, ale obsługa klienta była doskonała i szybka, więc sprawnie i szybko wymienili mi rozmiar. Zestaw jest łatwy w konfiguracji, dosłownie "plug and play".
Podsumowując: Brawo ja i Brawo UdarRehab. Z udaru można się wyleczyć!!!

Nikodem (24.02.2021)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE
Program Rehabilitacji Ręki

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.