Różnice między porażeniem a niedowładem połowiczym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Hemiplegia i niedowład połowiczy to dwa najczęstsze fizyczne skutki udaru.
Ze względu na podobnie brzmiące nazwy pacjenci często mylą te dwa pojęcia. Jednak te dysfunkcje są w rzeczywistości zupełnie inne.

Tutaj dowiesz się, jaka jest różnica między porażeniem połowiczym a niedowładem połowiczym oraz jak leczyć obie dysfunkcje. Chociaż objawy są różne, zarówno niedowład połowiczy, jak i porażenie połowicze mają tę samą przyczynę, co oznacza, że ​​niektóre terapie będą podobne.

Spis treści:

- Definicja
- Skutki
- Rola neuroplastyczności
- Zabiegi / rehabilitacja

Definicja porażenia połowiczego a niedowład połowiczy.

Termin „hemi” zarówno w przypadku porażenia połowiczego, jak i niedowładu połowiczego odnosi się do objawów występujących na jednej połowie ciała . Dlatego oba te stany wpływają na lewą lub prawą stronę pacjenta, w zależności od miejsca wystąpienia udaru.
Termin „plegia” pochodzi od greckiego słowa, które pierwotnie oznaczało udar. We współczesnej medycynie słowo to jest najczęściej używane w odniesieniu do paraliżu. Dlatego hemiplegia oznacza paraliż jednej połowy ciała , zwykle w wyniku udaru. Jednak urazowe uszkodzenie mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego i inne schorzenia neurologiczne mogą również powodować hemiplegię.
Natomiast termin „niedowład” brzmi jak paraliż, ale w rzeczywistości oznacza słabość. Oznacza to, że niedowład połowiczy odnosi się do osłabienia jednej strony ciała.
Podsumowując definicje, niedowład połowiczy powoduje osłabienie jednej połowy ciała, natomiast porażenie połowicze powoduje paraliż. Na przykład osoba z niedowładem połowiczym może nadal poruszać ręką w mniejszym stopniu, ale osoba z porażeniem połowiczym w ogóle nie byłaby w stanie poruszać chorym bokiem.

Przyczyny porażenia połowiczego i niedowładu połowiczego

Lekarz pokazuje pacjentowi wyniki - udar mózgu

Zarówno hemiplegia, jak i niedowład połowiczy mają tę samą podstawową przyczynę: zmniejszoną komunikację między mózgiem a mięśniami. W rzeczywistości hemiplegia jest po prostu cięższą postacią niedowładu połowiczego. Aby lepiej to zrozumieć, pomocne będzie poznanie interakcji mózgu i mięśni.
Każda strona mózgu kontroluje ruch po przeciwnej stronie ciała. Niektóre części mózgu, takie jak pierwszorzędowa kora ruchowa , wysyłają do mięśni złożony zestaw sygnałów, co umożliwia poruszanie nimi zgodnie z wolą osoby.
Jednak gdy udar uszkodzi te obszary mózgu, sygnały te zostają zakłócone. W rezultacie mięśnie nie są w stanie reagować na polecenia z mózgu.
Jeśli uszkodzenie było nieco łagodniejsze, sygnał z mózgu może nadal docierać do mięśni, ale sygnały te będą słabsze. Dlatego chociaż osoba będzie miała trudności z poruszaniem ramieniem, nadal będzie można się poruszać. To jest niedowład połowiczy.
Jeśli natomiast pacjent doznał ciężkiego udaru mózgu , wówczas połączenia nerwowe zostaną całkowicie zerwane, a mięśnie sparaliżowane.
Na szczęście mózg posiada niezwykłą zdolność do odbudowy utraconej funkcji, znaną jako neuroplastyczność. Wykorzystanie tej zdolności może pomóc pacjentom z udarem przezwyciężyć zarówno niedowład połowiczy, jak i porażenie połowicze po udarze.

Jak neuroplastyczność pomaga w problemach motorycznych po udarze?

Neuroplastyczność odnosi się między innymi do zdolności mózgu do przeprogramowania się poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych w odpowiedzi na określone bodźce. Pozwala to mózgowi na ponowne przypisanie funkcji do różnych obszarów mózgu, gdy jest to konieczne.
Na przykład po udarze części mózgu, które normalnie kontrolują ruch, mogą ulec uszkodzeniu. Ale dzięki neuroplastyczności mózg może przenosić funkcje wcześniej kontrolowane przez uszkodzony obszar do innych, nieuszkodzonych obszarów.
Możesz aktywować neuroplastyczność poprzez masową praktykę terapeutycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Na przykład ćwiczenia nóg mogą pomóc wzmocnić połączenia nerwowe, które kontrolują ruch nóg, co z kolei poprawia zdolność chodzenia.
Jednak ćwiczenia mogą być trudne, gdy cierpisz na niedowład połowiczy lub porażenie połowicze po udarze. Mimo to istnieją skuteczne sposoby na aktywację neuroplastyczności, nawet gdy ledwo się poruszasz. Poniżej omówimy niektóre z tych metod rehabilitacji.

Zabiegi na niedowład połowiczy i porażenie połowicze

Podczas gdy pacjenci z porażeniem połowiczym będą musieli podjąć dodatkowe kroki w celu powrotu do zdrowia, zarówno osoby z niedowładem połowiczym, jak i porażeniem połowiczym mogą w pewnym stopniu odzyskać ruch i siłę.

Oto 3 sposoby leczenia porażenia połowiczego i niedowładu połowiczego po udarze:
1. Pasywne ćwiczenia rehabilitacyjne

Udar mózgu ćwiczenia pasywne

Osoby z porażeniem połowiczym mogą odzyskać ruch w sparaliżowanych mięśniach poprzez ćwiczenia bierne. Oznacza to po prostu pomoc stronie dotkniętej chorobą stroną nie dotkniętą chorobą. Możesz nawet skorzystać z pomocy opiekuna.
Chociaż nie poruszasz się sam, pasywne ćwiczenia nadal pomagają zaangażować zdolność mózgu do przebudowywania się. To powoli naprawi połączenia nerwowe w mózgu, dzięki czemu będziesz mógł poruszać tymi mięśniami w przyszłości.
Bądź jednak cierpliwy. Aby odzyskać mobilność, potrzebna jest konsekwentna, dedykowana praktyka ćwiczeń biernych. Ale jest to możliwe. Aby uzyskać zachętę do rehabilitacji, zapoznaj się z tymi historiami sukcesu w rehabilitacji z paraliżu udarowego, jeśli kiedykolwiek zaczniesz tracić nadzieję.
Pacjenci z niedowładem połowiczym mogą również skorzystać z biernych ćwiczeń rehabilitacyjnych, zwłaszcza jeśli ich osłabienie jest poważne.

2. Aktywna rehabilitacja

Dla osób z niedowładem połowiczym po udarze, aktywny wysiłek fizyczny może być najbardziej produktywną metodą leczenia. Poruszanie mięśniami nawet w niewielkiej ilości może bezpośrednio aktywować neuroplastyczność.
Pomaga to nie tylko aktywować neuroplastyczność, ale także pomaga wzmocnić dotknięte chorobą mięśnie, które mogły stracić siłę. Kiedy pacjenci po udarze przestają używać chorej strony w takim samym stopniu, mięśnie tracą część masy ( zanik mięśni ), a ćwiczenia jednak  pomagają.

3. Terapia lustrzana

udar mózgu terapia lustrzana

Wreszcie, terapia lustrzana to także świetny sposób na rehabilitację osłabienia dłoni lub paraliżu po udarze.
Polega na umieszczeniu lustra tak aby zasłoniło nam dłoń z niedowładem i wykonywaniu ćwiczeń terapii dłoni dłonią nie dotkniętą chorobą. Czyli oczy i mózg widzą nie niedowładną dłoń, ale odbicie w lustrze zdrowej dłoni. To „oszukuje” twój mózg, myśląc, że poruszasz dotkniętą niedowładem ręką i pomaga przeprogramować mózg.
Spróbuj:
 TERAPIA LUSTRZANA

Zrozumienie różnicy między porażeniem połowiczym a niedowładem połowiczym

Podsumowując, hemiplegia odnosi się do porażenia po jednej stronie ciała po udarze, podczas gdy niedowład połowiczy powoduje osłabienie po jednej stronie. Oba problemy są spowodowane uszkodzoną komunikacją między mózgiem a mięśniami.
Na szczęście możesz leczyć/rehabilitować oba, aktywując neuroplastyczność mózgu. Pacjenci z porażeniem połowiczym mogą aktywować swoją neuroplastyczność poprzez ćwiczenia pasywne. Osoby z niedowładem połowiczym powinny angażować się w aktywne ćwiczenia rehabilitacyjne.

Dzięki konsekwentnej rehabilitacji możesz przywrócić połączenia nerwowe mózgu z mięśniami, co doprowadzi do poprawy mobilności i lepszego powrotu do zdrowia po udarze.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Kawa i udar mózgu....
sie 11, 2022