Podczas rehabilitacji po udarze mózgu bardzo ważne jest, aby pozostać aktywnym.

9 gier dla pacjentów po udarze, które rozwijają funkcje poznawcze

Chociaż aktywność fizyczna jest kluczowa, ważne jest również, aby umysł był zaangażowany. W tym przypadku pomocne staje się wykorzystanie gier dla pacjentów po udarze mózgu.

Im bardziej stymulujesz swój mózg, tym bardziej aktywujesz neuroplastyczność , naturalny mechanizm naprawy mózgu po udarze. Umożliwi to odzyskanie i utrzymanie funkcji poznawczych.
Jednym z najlepszych sposobów na stymulację mózgu po udarze są gry. W tym artykule pokażemy Ci kilka zabawnych i wymagających gier, które są idealne dla pacjentów po udarze.
Ponieważ każdy udar jest inny i może mieć różny stopień/rozległość, ułożyliśmy tę listę według trudności, zaczynając od najprostszych, a kończąc na najtrudniejszych. To pozwala nam uwzględnić coś dla prawie każdego pacjenta po udarze, bez względu na jego poziom funkcji poznawczych.

Oto nasza lista wybranych najlepszych gier dla pacjentów po udarze mózgu.

Najlepsze gry dla pacjentów po ciężkim udarze mózgu
Poniżej znajduje się kilka gier odpowiednich dla pacjentów po udarze z poważnymi trudnościami poznawczymi. Te gry stanowią lekkie wyzwanie dla pamięci lub koncentracji pacjenta, nie wyczerpując ich. Chociaż żadna z tych gier nie została zaprojektowana specjalnie z myślą o powrocie do zdrowia po udarze mózgu, wszystkie one angażują kluczowe umiejętności umysłowe, których możesz użyć, aby zwiększyć swoją niezależność.
Jeśli uważasz, że te gry są zbyt proste, przejdź do następnej sekcji, w której omawiamy bardziej złożone gry.

1. Karty jako terapia po udarze mózgu

funkcje poznawcze po udarze mózgu

Niektóre prostsze gry karciane, takie jak gry „dla dzieci”, są idealne dla pacjentów z ciężkim udarem, którzy muszą na nowo nauczyć się takich umiejętności, jak pamięć i rozpoznawanie wzorców. Celem gry jest np. zagranie wszystkich swoich kart, tworząc pary, albo dobierając nowe karty, albo pytając przeciwników, czy mają taką, której potrzebujesz. Pierwsza osoba, która pozbędzie się wszystkich swoich kart, wygrywa grę.
Ta gra wymaga pewnej strategii, ale nie tak bardzo, że stanie się frustrująca. Daje również pacjentom po udarze, którzy mają trudności z mową , szansę na ćwiczenie umiejętności mówienia.
Jeśli zdolności motoryczne są bardziej osłabione, a trzymanie kilku kart jest trudne, drugi gracz może pomóc.

2. Warcaby jako terapia po wylewie do mózgu.

udar mózgu rehabilitacja funkcji poznawczych
Warcaby to proste ruchy, które mogą pomóc po udarze pacjentom poprawić ich chwyt. Pozwala im również ćwiczyć rozwiązywanie problemów, aby wykonywać najlepsze ruchy na przeciwniku.
Ta gra planszowa jest idealna dla pacjentów, którzy chcą więcej wyzwań, ale których funkcja poznawcza nie jest jeszcze gotowa na bardziej złożoną grę, taką jak szachy.
Gry dla pacjentów z umiarkowanym i łagodnym udarem mózgu
Pozostałe gry z tej listy są trudniejsze niż te wymienione powyżej. Są odpowiednie dla pacjentów z udarem mózgu z jedynie łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych.

3. Scrabble w terapii neurologicznej po udarze mózgu

Funkcje poznawcze po udarze mózgu
Scrabble to klasyczna gra planszowa, która rzuca wyzwanie umiejętnościom wyszukiwania słów. Wymaga jednak nieco więcej wysiłku poznawczego. Nie tylko jesteś ograniczony przez kafelki w twojej ręce, ale musisz także użyć kafelków na planszy, aby zbudować z nich nowe słowa.
To angażuje jednocześnie kilka umiejętności poznawczych, w tym:
• Pamięć , aby znaleźć najlepsze słowo
• Rozwiązywanie problemów, aby zbudować słowo z dostępnych liter
• Elastyczność poznawcza , aby dostosować się, jeśli gracz przed tobą zabierze słowo, które miałeś zagrać
Jeśli granie w pełną grę w Scrabble jest zbyt trudne, każdy z graczy może wziąć 25 płytek i spróbować ułożyć jak najwięcej słów z posiadanych płytek. Kto pierwszy użyje wszystkich swoich płytek, wygrywa. To nadal wykorzystuje umiejętności rozwiązywania problemów i wyszukiwania słów.

4. Gra w statki po udarze mózgu

 Gra w statki zawiera sporo strategii, co czyni go kolejną doskonałą grą dla pacjentów po udarze.
Aby wygrać, musisz znaleźć pancerniki przeciwnika, odgadując ich współrzędne, zanim zatopią twoje. Ponieważ nie możesz zobaczyć planszy przeciwnika, wymaga to pamięci, koncentracji i innych umiejętności poznawczych, takich jak rozumowanie dedukcyjne. Może również poprawić zdolności motoryczne.

5. Szachy jako terapia funkcji poznawczych po udarze mózgu

szachy po udarze mózgu - funkcje poznawcze
Szachy angażują prawie każdy aspekt umiejętności poznawczych, dzięki czemu są niesamowitą grą dla pacjentów po udarze mózgu, którzy odzyskali częściowo funkcje poznawcze i chcą odzyskać więcej.
Szachy rzucają wyzwanie twojej pamięci, ponieważ musisz pamiętać, co robi każda figura. Zmusza cię do użycia logiki i kreatywności, aby znaleźć najlepszy ruch. I wreszcie uczy graczy, jak planować z wyprzedzeniem i dostosowywać się do nieoczekiwanych sytuacji.
Wszystkie te umiejętności mają kluczowe znaczenie dla przywrócenia pełnej niezależności po udarze.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

6. MusicGlove i FitMi w rehabilitacji po udarze mózgu

FitMi i MusicGlove to urządzenia rehabilitacyjne, które wykorzystują techniki gier, aby zachęcić pacjentów do wytrwałej terapii po udarze mózgu / po wylewie.
MusicGlove jest specjalnie zaprojektowany, aby pomóc pacjentom po głaskaniu funkcji rehabilitacji dłoni i rąk, podczas gdy FitMi jest skierowany do całego ciała gracza, w tym jego dłoni, ramion, nóg i tułowia.
Oba te urządzenia rehabilitacyjne koncentrują się na aktywacji neuroplastyczności, zdolności mózgu do reorganizacji neuronów. Angażując neuroplastyczność, mózg może się przebudować, aby umożliwić nieuszkodzonym obszarom mózgu przejęcie funkcji od uszkodzonych. Spowoduje to poprawę funkcjonowania.
Zwłaszcza MusicGlove wykazała oszałamiające wyniki w ostatnich badaniach. Na przykład w jednym badaniu klinicznym pacjenci po udarze, którzy używali MusicGlove przez 3 godziny tygodniowo, zauważyli znaczną poprawę funkcji ręki pod koniec 2 tygodni. To tylko 6 godzin terapii potrzebnej do odzyskania znacznych zdolności motorycznych.
Dlatego jeśli szukasz nowych sposobów na zaangażowanie się w terapię, zalecamy wypróbowanie FitMi i MusicGlove.

Znajdowanie najlepszych gier dla pacjentów po udarze mózgu
Gry oferują ekscytującą stymulację dla pacjentów po udarze i mogą pomóc w szybszym i pełniejszym powrocie do zdrowia po udarze mózgu.
Różne gry będą angażować różne części mózgu i skupiać się na różnych umiejętnościach poznawczych. Dlatego ważne jest, aby wybierać takie, które będą stanowić dobre wyzwanie, nie przytłaczając Cię.
Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspiruje Cię do wypróbowania niektórych z tych gier i przyśpieszenia powrotu do zdrowia po udarze.

Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI
Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu. Jak pomóc...
cze 19, 2022