Jak pomóc komuś, kto miał udar mózgu: przewodnik dla opiekunów i członków rodziny

Powrót do zdrowia po udarze mózgu może być trudnym procesem. Odzyskanie niezależności często wymaga stałej, ciężkiej pracy, która może być wyczerpująca fizycznie i emocjonalnie. Dlatego dla osób, które przeszły udar, posiadanie bliskiej osoby, która wesprze je w okresach powrotu do zdrowia, ma kluczowe znaczenie.
Jako członek rodziny lub przyjaciel możesz się zastanawiać, jak najlepiej pomóc komuś po udarze. W tym artykule pokażemy Ci kilka sposobów, dzięki którym możesz ułatwić proces zdrowienia swojej ukochanej osobie.

 Wskazówki, jak pomóc komuś, kto miał udar mózgu

Opieka nad osobą po udarze może być przytłaczająca, zwłaszcza na początku jej powrotu do zdrowia. Poniżej znajduje się 7 wskazówek, których możesz użyć, aby zapewnić dodatkowe wsparcie.

1. Dowiedz się więcej o udarach

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby pomóc osobie, która przeszła udar, jest dowiedzenie się więcej o ich konkretnym stanie.
Udar występuje, gdy tętnica dostarczająca krew do mózgu zostaje całkowicie zablokowana przez skrzep (udar niedokrwienny) lub pęknięcie (udar krwotoczny), co skutkuje uszkodzeniem lub zniszczeniem komórek mózgowych.
Ponieważ nie ma dwóch identycznych osób, żadne dwa udary nie będą takie same. Doświadczenie każdej osoby będzie wyjątkowe i nie będzie ona miała takich samych  skutków ubocznych udaru  jak u kogoś innego.
Lokalizacja, rozmiar i czas trwania udaru mogą nieco określać dalsze opcje rehabilitacji. Dlatego dobrze jest skontaktować się z lekarzem danej osoby, aby zapytać o wielkość i  lokalizację udaru . To pomoże Ci zapewnić najlepszą możliwą opiekę.

2. Nie rób wszystkiego – nie wyręczaj

wsparcie po udarze mózgu rehabilitacja

Chociaż dla opiekunów może być kuszące, aby pomóc osobie po udarze we wszystkim, może to spowolnić proces powrotu do zdrowia.
Podczas powrotu do zdrowia po udarze dana osoba pracuje nad odbudową ścieżek nerwowych w mózgu. Odbudowując te ścieżki, mogą odzyskać utracone umiejętności. Proces ten jest znany jako  neuroplastyczność i w ten sposób mózg leczy się z urazów, takich jak udar.
Jednak, aby aktywować neuroplastyczność, osoba musi zaangażować się w powtarzalne czynności. Na przykład, aby nauczyć się na nowo używać rąk, muszą wykonywać czynności za pomocą rąk.
Dlatego jeśli ciągle wyręczasz ją we wszystkim, mózg nie otrzyma wymaganej stymulacji, a  powrót do zdrowia może być spowolniony.

3. Zachęcaj do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Opiekunowie mogą potrzebować zachęcić daną osobę do udziału w terapii. Na przykład motywuj i zachęcaj, aby codziennie wykonywali ćwiczenia.
Osoby, które przeżyły udar, które doświadczyły udaru płata czołowego, często mają trudności z planowaniem z wyprzedzeniem i realizacją zadania. Może wystąpić adynamia, brak napędu, brak chęci do działania. W rezultacie mogą nie przejąć inicjatywy i nie chcieć podejmować terapii.
Przy wystarczającej zaangażowaniu i wsparciu bliskich osoba może nauczyć się inicjować działania, ale do tego czasu będzie potrzebować twojej pomocy.

4. Zrozum nieoczywistą stronę udaru mózgu

psychika po udarze mózgu

Kiedy większość ludzi myśli o skutkach ubocznych udaru, natychmiast przychodzą na myśl te fizyczne, takie jak paraliż lub niewyraźna mowa.
Jednak wiele objawów udaru nie jest tak łatwych do rozpoznania. W rezultacie kuszące może być myślenie, że dana osoba jest w porządku, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
Zmęczenie, depresja, lęk i deficyty poznawcze to skutki udaru, które mogą objawiać się w subtelny sposób. Może się wydawać, że osoba jest nierozważna, podczas gdy w rzeczywistości jest po prostu zdezorientowana.
Poznanie różnych poznawczych skutków ubocznych udaru może pomóc w zrozumieniu zachowań osoby, która przeszła udar.

5. Pokonuj bariery komunikacyjne

Czasami po udarze występują zaburzenia, takie jak afazja lub dyzartria, które upośledzają mowę. W zależności od nasilenia afazji osoba po udarze może mieć trudności ze znalezieniem właściwych słów lub zrozumieniem tego, co mówisz.
Afazja nie oznacza, że ​​osoba po udarze straciła inteligencję. Straciła raczej zdolność wyszukiwania słów, rozumienia wypowiedzi. Jeśli o tym pamiętasz, Twoje interakcje mogą być bardziej udane.
Bądź cierpliwy. Kiedy osoba ma problem ze zrozumieniem cię, nie ma potrzeby krzyczeć. Mogą cię słyszeć, mają tylko trudności z przetwarzaniem słów tak szybko, jak wcześniej.
Po prostu powtórz to, co powiedziałeś normalnie, a obie strony poczują się szanowane.

6. Zapewnij wsparcie emocjonalne

wsparcie po udarze mózgu - rehabilitacja neurologiczna

Wiele osób, które przeszły udar, doświadcza ogromnych „strat”, które mogą zagrozić ich poczuciu wolności. To może wyjaśniać, dlaczego ponad 50% ofiar udaru  doświadcza depresji  w ciągu roku od udaru.
Dana osoba może wyrażać swój smutek na różne sposoby. Na przykład mogą odsunąć się od innych lub stać się bardziej drażliwe i sfrustrowane. Aby zapewnić im wsparcie, którego potrzebują, zrozum, że te emocje są normalną częścią procesu leczenia. Nie oczekuj, że będą czuli się lub zachowywali jakby byli całkowicie szczęśliwi. Zamiast tego pomóż im, po prostu będąc tam słuchając i towarzysząc im.
Możesz rozważyć zabranie ich do  grupy wsparcia po udarze,  gdzie będą mogli porozmawiać z innymi ofiarami i dać upust swojej frustracji.
Grupy wsparcia dla opiekunów mogą być również dobrą opcją dla członków rodziny i przyjaciół. Możesz nie tylko znaleźć pomocne porady dotyczące opieki nad ofiarami udaru, ale także poznać podobnie myślących rówieśników, którzy mogą zaoferować Ci wskazówki i wsparcie emocjonalne w Twojej żałobie. Jest to ważny sposób na uniknięcie wypalenia zawodowego opiekuna.

7. Utrzymuj kontakty społeczne

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Osoby po udarze często spotykają się z izolacją, z powodu unieruchomienia lub depresji poudarowej. Ważne jest, aby pozostawać w kontakcie ze swoją społecznością. Zawsze, gdy ktoś przechodzi przez trudne chwile, obecność bliskich przyjaciół i rodziny może zapewnić potrzebne wsparcie.
Wesprzyj udarowca najlepszym prezentem, jaki możesz podarować: swoim związkiem. W twojej obecności jest moc.
Czasami wystarczy po prostu tam być.
Pomaganie osobom, które przeszyły udar, w drodze do wyzdrowienia.
Jak widać, niektóre kroki w celu powrotu do zdrowia po udarze nie są oczywiste. Czasami pomaganie komuś za bardzo może w rzeczywistości utrudnić jego powrót do zdrowia.

Ważne jest, aby jak najwięcej edukować się na temat udaru mózgu.

Możesz więcej przeczytać o rehabilitacji ręki tutaj.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze

5

Bardzo dobre narzędzie do rehabilitacji po udarze mózgu.

Po wyjściu z oddziału rehabilitacyjnego po udarze niedokrwiennym mózgu miałem tylko kilka zajęć rehabilitacji zajęciowej na oddziale dziennym. Ale ja chciałem leczyć udar. A przynajmniej tą część mózgu, która się udarowi poddała. Zestaw do domowej rehabilitacji  FitMi zapewnił mi możliwość kontynuowania rehabilitacji po udarze bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na tablecie z ekranem dotykowym. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – do wyboru tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji domowej.
Podsumowując:  FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Czy udar mózgu można...
cze 5, 2022