Udar mózgu to jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych, które dotyka zarówno starszych, jak i młodszych pacjentów. Pomimo postępów medycznych w ostatnich latach, udar wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Większość pacjentów po udarze wymaga długiego okresu rehabilitacji, aby odzyskać utracone funkcje i wrócić do normalnego życia. W artykule omówimy, jak długo regeneruje się mózg po udarze oraz odpowiedzi na inne pytania dotyczące tego schorzenia

Czy udar mózgu można wyleczyć?

Regeneracja mózgu po udarze.

Krótka odpowiedź brzmi: tak, udar mózgu (wylew krwi do mózgu) można wyleczyć — ale dzieje się to w dwóch etapach.

W pierwszym etapie, lekarze stosują dedykowane leczenie, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi w mózgu.
Następnie pacjent uczestniczy w rehabilitacji w celu wyleczenia skutków wtórnych.
Chociaż nie można przywrócić uszkodzonej tkanki mózgowej, rehabilitacja uczy zdrowe części mózgu, jak zastąpić uszkodzone obszary.
Za chwilę dowiesz się, jak działa ten proces i jak leczyć następstwa udaru mózgu / wylewu krwi do mózgu.

Jak leczy się udar mózgu podczas pierwszej fazy leczenia

udar mózgu terapia neurologiczna
Udar mózgu jest uważany za „atak mózgu”. Występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zagrożony przez zatkaną tętnicę (udar mózgu niedokrwienny) lub pęknięcie tętnicy (udar mózgu krwotoczny).
Aby wyleczyć udar niedokrwienny, lekarze muszą rozpuścić skrzep krwi za pomocą leków lub operacji. Popularne leki stosowane w leczeniu udaru niedokrwiennego obejmują tPA lub aspirynę, które pomagają rozrzedzić krew i rozpuścić skrzep w mózgu.
Gdy nie można zastosować leków, lekarze mogą być zmuszeni do ręcznego usunięcia skrzepu poprzez operację. Jednak zamiast otwierać czaszkę, lekarze często mogą przejść przez tętnicę w nodze, aby dotrzeć do skrzepu w mózgu (rodzaj operacji zwanej embolektomią mechaniczną).
Udar krwotoczny często wymaga inwazyjnego zabiegu chirurgicznego w celu naprawy pękniętego naczynia krwionośnego w mózgu. Zwykle część czaszki jest usuwana, aby lekarze mogli uzyskać dostęp do pękniętej tętnicy (rodzaj operacji zwany kraniotomią). Operacje inwazyjne niosą ze sobą większe ryzyko, ale często są konieczne, aby zatrzymać udar krwotoczny.
Dopóki udar mózgu nie zostanie wyleczony, uszkodzenia spowodowane brakiem przepływu krwi nadal się pogarszają. Po zaleczeniu udaru mózgu życie chorego zostaje uratowane i czeka go droga do wyzdrowienia.

Jak leczyć wtórne skutki udaru mózgu?

rehabilitacja neurologiczna po udarze mózgu

Każdy udar mózgu jest inny, ponieważ może wpływać na różne obszary mózgu. W rezultacie każdy pacjent inaczej doświadcza wtórnych skutków udaru mózgu / wylewu krwi do mózgu.
Rehabilitacja po udarze pomaga pacjentom odzyskać funkcje, które zostały upośledzone przez udar mózgu. Na przykład wspólnym celem podczas rehabilitacji po udarze jest odzyskanie zdolności do chodzenia, mówienia i wykonywania codziennych zadań.
W wielu przypadkach częściowe lub nawet całkowite wyzdrowienie jest możliwe, gdy realizowany jest długoterminowy, intensywny program rehabilitacyjny. Dzieje się to poprzez przetorowanie mózgu. Chociaż martwych komórek mózgowych nie można odzyskać, mózg nadal może ratować się zdrowymi komórkami, aby zrekompensować sobie uszkodzone obszary.
Proces ten nazywa się neuroplastycznością, która jest naturalną zdolnością mózgu do przebudowywania się i wykorzystywania zdrowej tkanki mózgowej do przejmowania utraconych funkcji. Neuroplastyczność jest najważniejszą koncepcją leczenia udaru mózgu.
Neuroplastyczność aktywujemy wielokrotnym powtarzaniem ćwiczeń . Za każdym razem, gdy wykonywane jest zadanie, stymuluje to mózg i wzmacnia połączenia neuronowe odpowiedzialne za to zadanie. W ten sposób dzieci uczą się chodzić, pisać i mówić.
Ta sama koncepcja dotyczy rehabilitacji po udarze. Na przykład, gdy osoba po udarze zmaga się z niedowładem, może pracować nad odzyskaniem funkcji, regularnie ćwicząc ćwiczenia nóg. Pomaga to poprawić zdolność mózgu do wysyłania sygnałów do nogi, które mówią jej, kiedy i jak się ruszać.

Rehabilitacja po udarze mózgu /po wylewie koncentruje się na odzyskaniu  wszystkich umiejętności

udar mózgu terapia po wylewie krwi do mózgu

Wielokrotne powtarzanie ćwiczeń nie dotyczy jednak tylko ruchu.
Większość wtórnych skutków udaru można wyleczyć, ćwicząc powiązane umiejętności.

Na przykład pacjenci po udarze, którzy zmagają się z trudnościami w mowie, mogą współpracować z neuropsychologiem, aby poprawić komunikację. Ten specjalista pomaga pacjentowi odzyskać umiejętność posługiwania się językiem.
Wcześniej wspomnieliśmy, że odzyskanie zdolności do chodzenia jest wspólnym celem podczas rehabilitacji po udarze. Aby to osiągnąć, pacjenci po udarze mózgu współpracują z fizjoterapeutami, aby wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze.
„Lekarstwem” na odzyskanie zdolności do chodzenia nie jest pigułka ani lekarstwo. Leczenie wymaga raczej ciężkiej pracy i pobudzania zdolności adaptacyjnych mózgu.

Unikaj „cudownych leków” i „magicznych” recept na udar mózgu

Warto powtórzyć, że nie ma pigułki, która mogłaby wyleczyć wtórne skutki udaru.
Wszystkie dysfunkcje występujące po udarze są wynikiem neurologicznego uszkodzenia mózgu. Żadna pigułka ani chińskie lekarstwo ziołowe nie ożywią utraconej tkanki mózgowej. Tylko profesjonalny i dedykowany schemat rehabilitacji po udarze mózgu może wyleczyć skutki udaru / wylewu krwi do mózgu.
Jednak niektóre suplementy są warte rozważenia, zwłaszcza jeśli istnieją dowody kliniczne, które przemawiają za ich stosowaniem podczas powrotu do zdrowia po udarze mózgu.
Zanim jednak rozważysz dodanie suplementów do swojej diety, skonsultuj się z lekarzem. Twój lekarz zna Twoje wcześniejsze schorzenia i może ostrzec Cię przed niekorzystnymi skutkami ubocznymi.
Na przykład ziołowy suplement ginko biloba jest reklamowany ze względu na jego działanie wzmacniające pamięć. Jest to jednak naturalny środek rozrzedzający krew, co oznacza, że ​​każdy, kto przebył udar krwotoczny, powinien go unikać.
Uważaj na nowe suplementy. Zawsze sprawdzaj swoje źródła i upewnij się, że nie będzie on wchodzić w interakcje z obecnymi lekami ani nie zaostrzy istniejących wcześniej schorzeń.
Nie ma również cudownych metod terapii, które w 5 czy 10 spotkań wyleczą ze skutków udaru.

Rehabilitacja neurologiczna po udarze drogą do wyzdrowienia

rehabilitacja w domu po udarze mózgu

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał Cię, że nie ma cudownej pigułki do leczenia udaru mózgu. Zamiast tego rozwiązanie można znaleźć w konsekwentnym programie rehabilitacji, który jest realizowany długoterminowo. 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Podsumowanie.

Mózg regeneruje się po udarze poprzez neuroplastyczność, która jest aktywowana przez wielokrotne powtarzanie ćwiczeń. Pacjenci muszą ćwiczyć umiejętności, które chcą poprawić, aby przeprogramować mózg. Nie ma na to skrótu ani cudownej pigułki.
Na szczęście jest jednak dobra wiadomość. Pacjenci po udarze mózgu, którzy przestrzegają spójnych, długoterminowych planów profesjonalnej rehabilitacji, mogą znacznie sprawniej poprawić swój stan. Np. poprzez rehabilitację w domućwiczenia rehabilitacyjne w domu są bardzo istotne w rehabilitacji po udarze mózgu.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci zrozumieć, jak mózg goi się i leczy rany po udarze mózgu i co możesz zrobić, aby pomóc sobie w powrocie do zdrowia. Życzymy powodzenia na drodze do wyzdrowienia.
Pamiętaj aby jak najwięcej ćwiczyć bo to jest jedyna słuszna droga w procesie rehabilitacji neurologicznej / rehabilitacji po udarze.

Nigdy się nie poddawaj! 


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

Historia SUKCESU!

Robert, po udarze, korzysta z terapii domowej FitMi
„Mój mąż doznał udaru niedokrwiennego pod koniec zeszłego roku. Stracił 40% lewej półkuli mózgu, co spowodowało paraliż prawej strony. Jego mowa była nieco upośledzona, ale na szczęście doktorzy uważają, że jest rzadką leworęczną osobą z mową zlokalizowaną w prawej półkuli mózgu!
Robert był na OIOM przez tydzień, a następnie przez pięć tygodni w zwykłym oddziale rehabilitacyjnym szpitala. Wrócił do domu i od tego czasu trzy razy w tygodniu odbywa terapię dzienną w Ośrodku.
Jakieś trzy tygodnie temu zamówiłem FitMi , a w zeszłym tygodniu po raz pierwszy poruszył ramieniem!!! On i ja uważamy, że powtarzające się ruchy ramienia dały jego mózgowi sygnał, że jest tam i jest gotowy do ruchu!!! Będzie kontynuował zarówno FitMi , jak i inne terapie tak długo, jak długo zajmie powrót do zdrowia!!!”

Irena z Pabianic (21.11.2021)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Witamina B12 w...
cze 2, 2022