7 najlepszych witamin po udarze mózgu, polecanych przez naukę - nie tylko w okresie terapii neurologicznej.

Witaminy wspierające rehabilitację po udarze mózgu mogą pomóc poprawić zdrowie mózgu, ale uważaj na sprzedawców „cudów na kiju”, ponieważ nie ma jednej cudownej pigułki.

Niektóre suplementy, które pomagają poprawić zdrowienie u jednej osoby, mogą skończyć się pogorszeniem stanu zdrowia u innej osoby. Aby uniknąć tego błędu, dowiesz się, dlaczego niektóre suplementy udaru mogą być niebezpieczne.
Następnie udostępnimy zaktualizowaną listę najlepszych witamin do wspierania rehabilitacji po udarze mózgu.

Przyjmuj suplementy wspierające rehabilitację po udarze mózgu ze szczególną ostrożnością

Zanim zagłębimy się w listę wspieranych naukowo witamin i suplementów do wsparcia rehabilitacji i terapii po udarze mózgu, musisz zachować ostrożność. MUSISZ skonsultować się z lekarzem przed dodaniem nowych suplementów do swojej diety, ponieważ mogą one zakłócać działanie przyjmowanych leków. Co więcej, niektóre suplementy są mylące i mogą faktycznie pogorszyć twoje zdrowie.

Na przykład ginko biloba to zioło, które pomaga zapobiegać udarowi niedokrwiennemu (rodzaj udaru wywołanego przez skrzep), ponieważ jest naturalnym rozcieńczalnikiem krwi. Oznacza to jednak, że może również zwiększać ryzyko udaru u osób z udarem krwotocznym w wywiadzie (rodzaj udaru spowodowanego krwawieniem)!
Oznacza to również, że mogą pojawić się komplikacje, jeśli już przyjmujesz leki rozrzedzające krew.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich nowych suplementach, które chcesz zażywać przed ich wypróbowaniem.
Teraz zagłębimy się w listę najlepszych suplementów i witamin na okres zdrowienia po udarze mózgu.
Krótkie podsumowanie
Każdy udar jest inny, więc suplement, który przynosi korzyści jednej osobie, może nie być dla Ciebie korzystny.

Najlepsze witaminy wg. naukowców przy rehabilitacji udaru mózgu

Po przejrzeniu najnowszych badań klinicznych, oto najlepsze suplementy i witaminy do rehabilitacji po udarze:

1. Witamina D.

Witamina D jest jedną z najlepszych witamin po udarze, ponieważ badania są solidne. Niski poziom witaminy D wiąże się z gorszymi wynikami po udarze niedokrwiennym, co stanowi np. ok. 87% wszystkich udarów w niektórych rejonach świata.
Na szczęście po uzupełnieniu witaminą D „po 3 miesiącach nastąpiła znacząca poprawa wyników po udarze”. (Źródło: Journal of Clinical and Diagnostic Research )
Dostarczenie wystarczającej ilości witaminy D może również pomóc poprawić twoje zdrowie, zapewniając neuroprotekcyjne, nerwowo-mięśniowe i osteoprotekcyjne korzyści. Może to pomóc zmniejszyć upośledzenie funkcji poznawczych i funkcjonalnych u pacjentów po udarze. (Źródło: aktualne cele leków)
Ponadto niedobór witaminy D jest związany z czynnikami ryzyka udaru nadciśnienia, otyłości i cukrzycy. (Źródło: aktualna opinia na temat żywienia klinicznego i opieki metabolicznej)
Otrzymując codziennie witaminę D, możesz zmniejszyć ryzyko drugiego udaru mózgu i wspomóc regenerację mózgu.
Jak naturalnie uzyskać witaminę D:
Witamina D jest również znana jako witamina słoneczna. Twoje ciało może syntetyzować witaminę D po ekspozycji na słońce. Po prostu bądź aktywny i „pokazuj się Słońcu” w godzinach poza szczytem (przed 10 rano i po 16:00).
Jeśli nie możesz wystawić się na słońce z powodu innych ograniczeń medycznych (takich jak podwyższone ryzyko raka skóry), możesz to uzyskać ze źródeł dietetycznych, takich jak tłuste ryby, ser i żółtka jaj.
Szybkie podsumowanie
Niedobór witaminy D wiąże się z gorszymi wynikami rehabilitacji po udarze, a suplementacja wiąże się z lepszymi wynikami.

2. Probiotyki

Probiotyki nie są witaminą ani minerałem. Probiotyki to raczej „dobre” bakterie, które składają się na Twój mikrobiom, 100 bilionów mikrobów żyjących w jelitach. Bakterie żyjące w twoim ciele pełnią bardzo ważną rolę - mają nawet własny układ nerwowy zwany jelitowym układem nerwowym.
Poprzez ten wewnętrzny ekosystem bakterie w jelitach komunikują się z mózgiem poprzez oś jelito-mózg. To połączenie jest dwukierunkowe , co oznacza, że działa w obie strony. (Źródło: Annals of Gastroenerology)
Ponieważ zdrowie jelit odgrywa ważną rolę w zdrowiu mózgu, probiotyki znalazły się na liście najlepszych suplementów do leczenia skutków udaru mózgu.
Jak zdobyć probiotyki naturalnie:
Wielkie dietetyczne źródła probiotyków obejmują sfermentowane produkty spożywcze, takie jak jogurt, kefir.
Szybkie podsumowanie
Potrzebujesz „dobrych” bakterii, aby wesprzeć swój mikrobiom - florę bakteryjną, który wpływa na zdrowie i funkcjonowanie mózgu poprzez oś jelita-mózg.

3. Witamina B12

Witamina B12 może wspomagać leczenie skutków udaru mózgu, poprawiając prawidłowe funkcjonowanie i rozwój mózgu i komórek nerwowych. (Źródło: dr Viatcheslav Wlassoff)
Pomaga to w wyzdrowieniu po udarze, ponieważ rehabilitacja obraca się wokół neuroplastyczności - zdolności mózgu do reorganizacji, tworzenia nowych ścieżek i zmiany istniejących. Ponadto niedobór witaminy B12 jest związany z rodzajem stanu zapalnego, który uszkadza naczynia krwionośne. Kiedy naczynia krwionośne ulegną uszkodzeniu, nadmiar depozytów może się rozwijać i zakłócać przepływ krwi. Jeśli tak się stanie z tętnicą w mózgu, może to prowadzić do udaru mózgu. (Źródło: VeryWell Health)
Jak naturalnie uzyskać witaminę B12:
Witaminę B12 można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak ryby, mięso, drób, jaja i mleko. Jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka udaru, takie jak wysoki poziom cholesterolu lub miażdżyca, wypróbuj chude źródła pożywienia, takie jak ryby i drób.
Szybkie podsumowanie
Witamina B12 zapewnia b. ważne wsparcie zarówno dla zdrowia mózgu, jak i naczyń krwionośnych.

4. Witamina B3 (niacyna)

Witamina B3, znana również jako niacyna, może pomóc ludziom odzyskać funkcje mózgu w rehabilitacji po udarze. Są dwie przyczyny tej ogromnej korzyści.
Po pierwsze, niacyna bezpośrednio pomaga w neuroplastyczności, która jest głównym motorem powrotu do zdrowia po udarze. Po drugie, niacyna ma udokumentowane osiągnięcia w zakresie zwiększania „dobrego” poziomu cholesterolu, który jest statystycznie niski u osób po udarze mózgu. (Źródło: MedicineNet)
Chociaż lepszy poziom cholesterolu nie wpływa bezpośrednio na regenerację, pomaga zmniejszyć ryzyko drugiego lub nawracającego udaru, co jest ogromnym plusem.
Jak zdobyć niacynę naturalnie:
Możesz znaleźć witaminę B3 w tuńczyku, kurczaku, indyku i łososiu. W przypadku niektórych bezmięsnych składników można również znaleźć witaminę B3 w orzeszkach ziemnych i brązowym ryżu - tylko w mniejszych ilościach.
Szybkie podsumowanie
Witamina B3 bezpośrednio pomaga w neuroplastyczności, która napędza mechanizm powrotu do zdrowia po udarze.

5. DHA (kwas dokozaheksaenowy)

DHA to kwas tłuszczowy omega-3, który wspomaga zdrowie mózgu. Chociaż kwasy omega-3 nie są witaminami, znalazły się na naszej liście, ponieważ te składniki odżywcze mogą pomóc w wyzdrowieniu mózgu poprzez wspomaganie mózgu w rehabilitacji po udarze.
DHA jest niezbędny do wzrostu mózgu u niemowląt, a także jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu u dorosłych. Ponadto niektóre badania sugerują, że DHA ma pozytywny wpływ na czynniki ryzyka udaru, takie jak nadciśnienie i miażdżyca. (Źródło: badania farmakologiczne )
DHA jest niezbędnym kwasem tłuszczowym, co oznacza, że twoje ciało nie jest w stanie wyprodukować go samodzielnie - musisz otrzymać go z diety (lub suplementów).
Jak zdobyć DHA:
Omega-3 można znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś. Jeśli nie możesz jeść tłustych ryb z powodu czynników ryzyka udaru, takich jak miażdżyca, rozważ suplementy oleju z ryb, które zapewniają DHA.
Jeśli jednak stosujesz leki rozrzedzające krew, zachowaj szczególną ostrożność. Olej rybny jest przeciwwskazany w przypadku niektórych leków rozrzedzających krew.
To świetny przykład, dlaczego zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem nowych suplementów.
Szybkie podsumowanie
DHA pomaga w funkcjonowaniu mózgu i musisz przejść przez dietę lub suplementy, ponieważ mózg nie jest w stanie wyprodukować go samodzielnie.

6. Koenzym Q10 (CoQ10)

CoQ10 jest najbardziej znany z promowania zdrowia serca - ale jest również dobry dla mózgu.
Składnik odżywczy jest silnym przeciwutleniaczem zapewniającym ochronę przed wolnymi rodnikami, które są toksycznymi cząsteczkami związanymi z chorobą.
Uważa się, że wolne rodniki odgrywają rolę w chorobie sercowo-naczyniowej, która jest prekursorem udaru mózgu.
Suplementacja CoQ10 może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, a tym samym zmniejszyć ryzyko drugiego udaru mózgu.
Niskie poziomy CoQ10 są również związane z większym uszkodzeniem tkanek mózgu podczas udaru mózgu. (Źródło: Medical News Today)
Jak zdobyć CoQ10 naturalnie:
CoQ10 można znaleźć w większości narządów, takich jak serce, wątroba i nerki. Jednak mięso narządów ma również wysoką zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych, co zaostrza niektóre czynniki ryzyka udaru, takie jak wysoki poziom cholesterolu i otyłość.
Możesz uzyskać niewielkie ilości CoQ10 ze szpinaku, brokułów i kalafiora. Ze względu na niski poziom CoQ10 w beztłuszczowych źródłach diety suplementacja może być bardziej odpowiednia dla pacjentów po udarze.
Tylko najpierw skonsultuj się z lekarzem.
Szybkie podsumowanie
CoQ10 może przyspieszyć powrót do zdrowia po udarze, chroniąc cię przed szkodliwym działaniem wolnych rodników związanych z chorobami takimi jak udar.

7. Witamina C.

Niedobór witaminy C może być czynnikiem ryzyka udaru, szczególnie u osób z udarem krwotocznym w wywiadzie (rodzaj udaru spowodowanego pęknięciem tętnicy w mózgu).
W badaniu przeprowadzonym przez American Academy of Neurology 65 osób, które przeżyły udar krwotoczny, porównano z 65 zdrowymi ludźmi. Średnio ci, którzy doznali udaru, mieli w swojej diecie zbyt mały poziom witaminy C, podczas gdy zdrowi ludzie nie mieli deficytu tej witaminy.
Stephane Vannier, autor badania, stwierdził, że „niedobór witaminy C należy uznać za czynnik ryzyka tego ciężkiego udaru”.
Jak naturalnie uzyskać witaminę C:
Chociaż pomarańcze są najbardziej znanym źródłem witaminy C, istnieją jeszcze lepsze źródła, takie jak papaja, papryka, brokuły i truskawki.
Dr Stephane Vannier ze szpitala uniwersyteckiego Pontchaillou w Rennes nie zaleca uzupełniania witaminy C, jeśli nie ma niedoborów.
Szybkie podsumowanie
Osoby z udarem krwotocznym w wywiadzie powinny zwracać uwagę na poziom witaminy C, aby promować ogólny stan zdrowia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Jak zdobyć te suplementy udaru mózgu bez naruszania budżetu?

Zamiast biegać po aptekach czy w inne miejsca, aby kupować wszystkie te suplementy które mogą być dość drogie, jest jeszcze jedna alternatywa do rozważenia:
Codziennie spożywaj różnorodne „całe posiłki”, zwłaszcza te, które pomagają w wyzdrowieniu.
„Cała tajemnica” to spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych. Produkty te są w minimalnym stopniu zmieniane przez przetwarzanie, które może pozbawić żywność niezbędnych witamin i minerałów.
Aby upewnić się, że pokrywasz wszystkie swoje bazy odżywcze, najlepiej jeść różnorodne produkty. O wiele mniej prawdopodobne jest wystąpienie niedoboru składników odżywczych, ponieważ masz większą szansę spożywania pokarmów zawierających określone potrzebne składniki odżywcze.
Najpierw spójrz na swoją dietę, aby uzyskać wszystkie odpowiednie składniki odżywcze i witaminy potrzebne do powrotu do zdrowia po udarze / wylewie. Następnie skonsultuj się z lekarzem przed rozważeniem suplementacji.
No i regularnie ćwicz na naszych flagowych zestawach do rehabilitacji po udarze mózgu FitMi i MusicGlove. Polecamy je do każdej formy terapii neurologicznej m.in. do domowej rehabilitacji po udarze - do ćwiczeń dla osób na różnych etapach powrotu do zdrowia.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar mózgu jak...
lut 17, 2020