Dużo słyszymy i mówimy o technikach kompensacyjnych na blogu, głównie w odniesieniu do osiągnięcia pełnego wyzdrowienia. A dzisiaj chcielibyśmy zagłębić się w ten temat.
Dlaczego techniki kompensacyjne mają tak dużą rolę w zakresie twojego powrotu do zdrowia po udarze mózgu? I w jaki sposób możesz osiągnąć wyższy poziom samodzielności? Albo sprawności...

Zgłębimy ten temat.

Co to jest/są techniki kompensacyjne w rehabilitacji po udarze mózgu?

Techniki kompensacyjne to adaptacyjne skróty stosowane w celu obejścia skutków ubocznych np. udaru mózgu. Są przydatne, ponieważ pomagają bezpiecznie np. poruszać się, oszczędzając czas, energię i frustrację. Na przykład, jeśli nie możesz gotować lub trzymać otwartej książki, możesz skorzystać z technik kompensacyjnych, aby obejść upośledzone zdolności motoryczne. Może to obejmować gotowanie jedną ręką lub czytanie na Kindle.
Osiągają ten sam cel, tylko różnymi sposobami.

Przyspieszenie rehabilitacji neurologicznej / rehabilitacji po udarze - przez spowolnienie.

Techniki kompensacyjne są dobre, gdy nie można bez nich żyć.
W powyższym przykładzie, jeśli gotowanie obiema rękami jest niemożliwe, potrzebujesz technik kompensacyjnych, ponieważ musisz jeść. W ten sam sposób, jeśli można gotować z pomocą obu rąk, to należy - nawet jeśli jest to proces powolny i frustrujący - bo stymuluje część mózgu odpowiedzialna za kontrolowanie tych mięśni. Im bardziej stymulujesz mózg w ten sposób, tym szybciej odzyskasz kontrolę nad dotkniętymi mięśniami.
Unikanie wykorzystania dotkniętych mięśni spowoduje wolniejszy powrót do zdrowia, ponieważ mózg ma mniej stymulacji.
Aby wyjść poza potrzebę kompensacji, możesz robić rzeczy trudniejszym sposobem - a to oznacza, że jest wiele do zrobienia. Będziesz musiał zawrzeć pokój w wolnym tempie i stale podejmować decyzję o sumienności.

To duże wyzwanie, ale warto ze względu na rehabilitację.
(Więcej o tym później.)


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
Ciekawość jest lekarstwem

Aby prawidłowo pracować w przeszłości z technikami kompensacyjnymi, musisz stale kwestionować swoje metody. Każdego dnia lub tygodnia zadawaj sobie pytanie: „Co robię inaczej niż wcześniej i jak mogę wrócić do robienia takich rzeczy jak wcześniej?”
Twoje odpowiedzi nie zawsze muszą być proste.
Może nie zaczynasz od czytania na Kindle - czytanie e-książki. Może najczęściej czytasz na Kindle i przewracasz strony książki jako formę ćwiczeń rehabilitacyjnych.
W ten sposób robisz postępy w kierunku porzucania techniki kompensacji, unikając frustracji związanej z powolnym tempem robienia czegoś, co sprawia ci przyjemność. Dopóki jest ciekawość, nauczysz się rozpoznawać, kiedy nadszedł czas, na rzucenie sobie wyzwania.

Twoje najlepsze, najpełniejsze odzyskiwanie sprawności po udarze mózgu.

Techniki kompensacji odróżniają odzyskiwanie ograniczone od pełnego.
Ciekawe osoby, które rzucą wyzwanie swoim uszkodzonym mięśniom, zapewnią mózgowi stymulację potrzebną do szybkiego i skutecznego wyleczenia. Kwestionowanie technik kompensacji polega na wykorzystaniu swojego pełnego potencjału. I stawianiu sobie kolejno coraz większych WYZWAŃ.
Więc zadaj sobie pytanie: „Czy mogę porzucić tę technikę kompensacji?”
A jeśli nie, zapytaj: „Czy mam potencjał, aby to zrobić w niedalekiej przyszłości?
Bez względu na to, jak bardzo twój mózg po udarze próbuje się „kłócić/protestować”, zawsze odpowiedz „tak”.
Zabierze Cię o wiele dalej niż rezygnacja.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
Oświadczenie - Kochaj je wszystkie!

Nie jesteśmy tutaj, by demonizować techniki kompensacyjne.
Są absolutnie konieczne i powinny być porzucone tylko w razie potrzeby. Jeśli potrzebujesz użyć chodzika, nie próbuj chodzić bez niego, aby przyspieszyć powrót do zdrowia.
Bądź tak cierpliwy, jak jesteś ciekawy.

I wszystko się ułoży!!! 
Po prostu PRÓBUJ!!!

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

Udar mózgu - dieta,...
sty 13, 2020