Jak zmniejszyć spastyczność i ból dłoni po udarze

Spastyczność dłoni i ból po udarze można leczyć różnymi metodami.

Chodzi o to, aby wiedzieć, jak połączyć odpowiednie zabiegi, aby uzyskać najlepsze wyniki - a ten artykuł nauczy Cię, jak to zrobić.

Zacznijmy od zrozumienia pierwotnej przyczyny spastyczności dłoni.

Zrozumienie spastyczności dłoni

Spastyczność to stan charakteryzujący się napięciem i sztywnością mięśni po udarze lub urazie neurologicznym.
Zwykle jest to spowodowane przerwaniem połączenia między mózgiem a resztą układu nerwowego.

Zrozumienie spastyczności dłoni


Kiedy przekazy mózgowe do mięśni są w jakiś sposób zakłócone (często z powodu uszkodzenia kory), może to wpłynąć na równowagę sygnałów hamujących i pobudzających. W przypadku spastyczności niektóre mięśnie stają się nadmiernie aktywne i nie są w stanie rozluźnić się, pozostawiając w stanie przedłużonego skurczu.
Czasami spastyczność jest bolesna, zwłaszcza jeśli sztywność jest ciężka lub przekształciła się w przykurcze . Dlatego tak ważne jest jak najszybsze leczenie spastyczności dłoni.
Najlepsze metody leczenia spastyczności dłoni rozwiązują problem od „korzeni”, przywracając połączenie mózg-mięśnie. Istnieją również inne metody leczenia, które mogą pomóc bez „angażowania mózgu”.

Leczenie spastyczności i bólu dłoni

Istnieje kilka metod leczenia spastyczności dłoni i często najlepiej jest połączyć kilka podejść. Oto najlepsze opcje:

1. Botox

Botox
Aby tymczasowo złagodzić spastyczność dłoni po udarze, możesz spróbować zastrzyków z toksyny botulinowej (botoksu).
Botox to „blokada nerwów”, która zapobiega uwalnianiu substancji chemicznych, które sygnalizują napięcie mięśni. Jest to zatwierdzony lek na spastyczność np. kończyn górnych.
Jest to jednak leczenie tymczasowe, więc będzie wymagało powtórzenia zabiegów, gdy botox się "zużyje".
Jeśli jednak połączysz tę kurację z innymi, niektóre korzyści możesz zachować na dłuższą metę - więc czytaj dalej.


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
2. Ortezy dłoni

Innym sposobem na zmniejszenie spastyczności dłoni jest stosowanie ortez do podtrzymywania dłoni. To rodzaj usztywniacza dłoni, który mocuje się do dłoni / nadgarstka, aby utrzymać dłoń otwartą. Twój terapeuta zajęciowy powinien być tym, który oceni i podpowie Ci odpowiednie ortezy stosować.
Jeśli nie masz dostępu do ortezy, niektórzy terapeuci zajęciowi sugerują układanie ręki np. na zwiniętej myjce lub małej ew. średniej wielkości piłeczce, w zależności od stopnia nasilenia spastyczności.
Chociaż rozciąganie może pomóc otworzyć dłoń po udarze, nie pomaga przywrócić ruchu w dłoni. Zamiast tego najlepszym sposobem na przywrócenie ruchu jest następujące podejście…

3. Ćwiczenia terapii rąk  

Ćwiczenia terapii rąk
Ćwiczenia terapii rąk, w tym ćwiczenia z obciążeniem, mogą pomóc zmniejszyć spastyczność poprzez przywrócenie połączenia mózg-mięśnie poprzez neuroplastyczność. Ćwiczenia z obciążeniem polegają na przenoszeniu ciężaru przez otwartą dłoń, co można wykonać na stole terapeutycznym, blacie itp. Być może Ty albo Twój terapeuta będziecie musieli spędzić trochę czasu na wyciągnięciu spastycznej ręki przed obciążeniem, aby pozwolić jej pozostać w bardziej otwartej pozycji. Jeśli jesteś w stanie obciążyć rękę, będziesz wysyłał prawidłowe sygnały do ​​mózgu, które mięśnie powinny się kurczyć, a które rozluźniające, skutecznie angażując neuroplastyczność.
Neuroplastyczność to proces, który mózg wykorzystuje do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Te nowe połączenia pomagają mózgowi ponownie wysyłać prawidłowe sygnały do ​​ręki.
Gdy ta komunikacja między umysłem a mięśniami poprawia się poprzez ćwiczenia, mięśnie dłoni mogą się rozluźnić i przestać się kurczyć. W rezultacie spastyczność dłoni jest zmniejszona, a mobilność dłoni poprawiona!
To rozwiązuje problem pierwotny, dlatego terapia dłoni jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie spastyczności dłoni.

Ale jeśli ćwiczenia są najlepszą opcją?

Połącz metody leczenia spastyczności dłoni, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Kiedy spastyczność dłoni jest ciężka - co często powoduje zaciśnięcie dłoni po udarze - czasami ćwiczenia rąk są niedostępne dla pacjenta. Jeśli dłoń jest zaciśnięta w pięść, otwarcie jej na tyle, aby ćwiczyć i ponownie podłączyć mózg, może być niemożliwe.
W tym miejscu mogą Ci pomóc botox lub szyny(ortezę) na dłonie.
Zabiegi te pomagają rozluźnić dłoń i stworzyć „okno okazji” do ćwiczenia ręki.
Chociaż Botox jest tylko tymczasowym rozwiązaniem, możesz użyć krótkotrwałej mobilności po leczeniu, aby codziennie ćwiczyć rękę. W tym czasie możesz ciężko pracować, aby przeprogramować mózg i odzyskać kontrolę nad mięśniami dłoni.
Następnie, gdy botox się "zużyje", niektóre z tych korzyści pozostaną, ponieważ teraz mózg jest już nieco przetorowany.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
Jak przyspieszyć rehabilitację rąk

Jeśli chcesz przyspieszyć rehabilitację dłoni, kluczowe jest ćwiczenie dużej liczby powtórzeń .
Powtarzanie pomaga stymulować neuroplastyczność i wzmacniać nowe, pojawiające się połączenia nerwowe. Im więcej wykonasz powtórzeń, tym silniejsze stają się te nowe ścieżki.
Gdy mózg zacznie się „naprawiać”, spastyczność ustąpi. Układ nerwowy nie musi już mimowolnie skurczyć mięśni. Zamiast tego zaczniesz odzyskiwać kontrolę nad ruchami dłoni.
Im więcej ćwiczysz powtórzeń, tym lepiej Twój mózg będzie w stanie kontrolować Twoją rękę.
Świetnym sposobem na zmotywowanie się do osiągnięcia dużej liczby powtórzeń jest użycie MusicGlove. MusicGlove zamienia terapię dłoni w grę - „grywalizuje”, aby pomóc Ci osiągnąć setki powtórzeń na sesję.

Zmniejszenie spastyczności dłoni  

Jak przyspieszyć rehabilitację rąk
Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia terapeutyczne na dłonie są najlepszym sposobem leczenia sztywnych dłoni sztywności spowodowanej spastycznością. Ćwiczenia pomogą przetorować mózg i długoterminowo zmniejszyć spastyczność. Dodatkowe zabiegi, takie jak botoks czy ortezy dłoni, mogą pomóc przyspieszyć ten proces.
Bez względu na to, jakie opcje leczenia wybierzesz, skup się na ponownym połączeniu umysłu z mięśniami poprzez powtarzalne ćwiczenia.
Zacznij wielokrotne powtarzanie ćwiczeń, a będziesz na dobrej drodze w rehabilitacji.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI