Neuropatia po udarze mózgu może być trudna do zdiagnozowania, ale na szczęście istnieją sposoby jej leczenia.

Neuropatia po udarze mózgu (po wylewie): zrozumienie i leczenie bólu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

 1. Udar mózgu

 2. Rehabilitacja do udarze

 3. Rehabilitacja ręki po udarze

 4. Rehabilitacja chodu

 5. Rehabilitacja logopedyczna

 6. Rehabilitacja wzroku

 7. Emocje po udarze

 8. Dieta i witaminy po udarze

 9. Życie po udarze

 10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Zanim rozważysz leczenie, ważne jest, aby zrozumieć różne rodzaje neuropatii po udarze. Ten artykuł poprowadzi Cię przez wszystko, co musisz wiedzieć.

Czy udar mózgu może powodować neuropatię?

Neuropatia po udarze mózgu jest to zaburzenie układu nerwowego, które może wystąpić jako powikłanie po udarze mózgu. Polega ona na uszkodzeniu nerwów i może objawiać się różnymi symptomami, takimi jak drętwienie, mrowienie, ból, osłabienie lub utrata czucia w kończynach.
Jeśli to neuropatia obwodowa - pierwszy rodzaj neuropatii - to raczej nie została spowodowana udarem. Zamiast tego jest to współwystępujący stan, który wynika z zlokalizowanego uszkodzenia nerwów.
Jeśli masz neuropatię centralną, drugi rodzaj bólu neuropatycznego, mógł to spowodować udar mózgu. Dzieje się tak, ponieważ ten rodzaj neuropatii wynika z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu.
Ponieważ udar jest również znany jako „zawał mózgu”, możesz zobaczyć, jak te dwa stany mogą być powiązane.
Udar mózgu jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju neuropatii po udarze mózgu. Może ona wystąpić zarówno po udarze niedokrwiennym, jak i krwotocznym. W przypadku udaru niedokrwiennego, neuropatia po udarze mózgu może wynikać z niedokrwienia lub uszkodzenia tkanek mózgu, które są odpowiedzialne za funkcje nerwowe. Natomiast, w przypadku udaru krwotocznego, neuropatia po udarze mózgu może wynikać z uszkodzenia nerwów przez krew, która dostała się do mózgu.
Symptomy neuropatii po udarze mózgu mogą się różnić w zależności od lokalizacji uszkodzenia nerwów i mogą obejmować drętwienie, mrowienie, ból, osłabienie lub utratę czucia w kończynach. Może to prowadzić do trudności z poruszaniem się, utratą równowagi, trudnościami w chodzeniu i utratą zdolności do wykonywania codziennych czynności.

Przyczyny neuropatii po udarze (po wylewie)

Przyczyna neuropatii po udarze zależy (znowu) od rodzaju neuropatii. Spójrzmy więc na oba typy.

Neuropatia obwodowa
Neuropatia obwodowa jest odczuwana jako ból lub drętwienie w jednym obszarze ciała, zwykle w dłoniach i stopach, chociaż może wystąpić w innym miejscu. Ten stan jest spowodowany uszkodzeniem nerwów i zakończeń nerwowych.
Uszkodzenie nerwów, które powoduje neuropatię obwodową, jest często spowodowane miejscowym uszkodzeniem (czyli uszkodzeniem tego konkretnego obszaru), powtarzającym się stresem, chorobą autoimmunologiczną, cukrzycą, infekcjami lub toksynami środowiskowymi.

Neuropatia ośrodkowa 

neuropatia po udarze©iStock.com/Pornpak Khunatorn

Neuropatia ośrodkowa to uczucie pieczenia, uczucie mrowienia, intensywne odczucia kłucia lub pieczenia.
Może zwiększyć wrażliwość na stymulację dotykową. Na przykład delikatny powiew na skórze może przypominać rozdzieranie skóry przez żyletki. Ten rodzaj bólu ma charakter przewlekły.
Neuropatia ośrodkowa ma miejsce, gdy ośrodkowy układ nerwowy (tj. mózg i kręgosłup) zostają uszkodzone w wyniku tragicznego zdarzenia, takiego jak udar mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego.
Neuropatia ośrodkowa po udarze jest również znana jako ból poudarowy i występuje u około 8-10% osób, które przeżyły udar mózgu. Uważa się, że centralny ból po udarze występuje częściej po udarze w tzw. wzgórzu, który jest częścią mózgu przetwarzającą informacje czuciowe.

Diagnozowanie neuropatii ośrodkowej po udarze mózgu czy po wylewie.

Neuropatia ośrodkowa po udarze może być trudna do zdiagnozowania przez lekarza, ponieważ często rozwija się kilka miesięcy, a nawet lat po udarze.
Jeśli Twój lekarz nie jest dobrze zorientowany w leczeniu udaru mózgu, ten opóźniony początek może spowodować błędną diagnozę.
Dlatego dobrym pomysłem jest przechowywanie notatek o swoim zdrowieniu i historii swojej choroby po udarze w jednym dzienniku lub folderze i zabieranie go ze sobą na każdą wizytę u lekarza. Jeśli możesz dostarczyć pisemny zapis swoich objawów i zapis historii/plan postępów rehabilitacji do zdrowia po udarze, pomoże to zilustrować problem w celu dokładniejszej diagnozy. Po zdiagnozowaniu stanu możesz rozpocząć leczenie.

Leczenie neuropatii po udarze

Neuropatia obwodowa i neuropatia ośrodkowa po udarze są leczone odmiennie, ponieważ są spowodowane różnymi zdarzeniami.
Najpierw omówimy leczenie neuropatii obwodowej, a następnie przejdziemy do leczenia neuropatii ośrodkowej.

Leczenie neuropatii obwodowej
W przypadku neuropatii obwodowej po udarze, gdzie ból jest zlokalizowany w jednym obszarze ciała i spowodowany uszkodzeniem nerwów, lekarz może rozważyć następujące metody leczenia:

 1. Lek przeciwbólowy. Leki dostępne bez recepty mogą pomóc w łagodnych objawach.
 2. Leki przeciwbólowe. Jeśli ból jest silniejszy, lekarze mogą przepisać środki przeciwbólowe.
 3. Leki przeciwdrgawkowe. Są stosowane w leczeniu napadów padaczkowych i mogą być również stosowane do łagodzenia bólu nerwów. Mogą jednak powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak zawroty głowy i brak koordynacji.
 4. Miejscowe środki przeciwbólowe. Plastry z lidokainą nałożone na skórę mogą pomóc tymczasowo znieczulić obszar, aby złagodzić ból.
 5. Antydepresanty. W niektórych przypadkach stwierdzono, że pewne trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne pomagają złagodzić ból neuropatyczny.

Leczenie neuropatii ośrodkowej

neuropatia po udarze
Neuropatia ośrodkowa jest często leczona coraz bardziej agresywnymi metodami leczenia.
Oto kilka metod leczenia neuropatii ośrodkowej / centralnego bólu poudarowego:

 1. Leki przeciwdrgawkowe. Leki stosowane w leczeniu napadów mogą pomóc w neuropatii ośrodkowej po udarze.
 2. Antydepresanty. Jednak wysoka dawka nie jest powszechnie tolerowana u pacjentów z udarem.
 3. Kortykosteroidy. Niektóre kortykosteroidy mogą pomóc złagodzić ból po udarze. Można go również łączyć z lekami przeciwdrgawkowymi, aby zwiększyć ulgę w bólu.
 4. Ćwiczenie i rehabilitacja Ćwiczenia fizjoterapeutyczne po udarze mózgu i po wylewie, nie tylko poprawiają mobilność. W jednym badaniu 89,9% pacjentów z bólem po udarze zauważyło znaczną ulgę w bólu po udziale w 4 tygodniach ćwiczeń aerobowych kończyn górnych.
 5. Elektroakupunktura. Stwierdzono , że stymulacja elektryczna wprowadzanych do ciała igieł do akupunktury (elektroakupunktura) pomaga złagodzić centralną neuropatię po udarze.
 6. Głęboka stymulacja mózgu. Jest to inwazyjne, agresywne leczenie, które polega na umieszczeniu małych elektrod głęboko w mózgu, aby stymulować centralny układ nerwowy. Jedno z badań nazwało to doskonałą opcją leczenia centralnego bólu po udarze, chociaż prawdopodobnie byłaby to ostateczność.
 7. Powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. To najnowocześniejsze leczenie może pomóc w neuropatii ośrodkowej, szczególnie gdy uszkodzenie wzgórza jest źródłem bólu neuropatycznego.

Radzenie sobie z psychologicznymi skutkami neuropatii po udarze 

neuropatia po udarze
Kiedy będziesz badać opcje leczenia, staraj się być wspierany. Ból przewlekły jest stanem wymagającym i pomoże zbudować system wsparcia w tym czasie.
Zadzwoń do przyjaciół i rodziny, aby podnieść się na duchu i rozważ dołączenie do grup wsparcia, takich jak nasza grupa wsparcia udarów na Facebooku.
Oprócz psychologicznych skutków, jakie może mieć neuropatia, może również powodować inne obawy. Ponieważ neuropatia może zmienić czucie w dotkniętych obszarach, możesz być bardziej narażony na utratę równowagi (jeśli występuje w stopach) i bardziej podatny na kontuzje. Dlatego ważne jest, aby zająć się tymi problemami również ze swoim lekarzem lub terapeutami.

Kolejne kroki w leczeniu bólu

Jeśli cierpisz na neuropatię po udarze, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych opcjach. Pamiętaj, aby wspomnieć, że neuropatia centralna zwykle objawia się miesiące, a nawet lata po udarze, dzięki czemu możesz, miejmy nadzieję, uniknąć błędnej diagnozy.
Zacznij skromnie i przejdź do bardziej agresywnych metod leczenia, takich jak głęboka stymulacja mózgu, jeśli nie reagujesz na inne metody leczenia neuropatii po udarze.
W międzyczasie bądź w kontakcie, bądź zmotywowany i szukaj rozwiązań. 

Nigdy nie trać nadziei. NIGDY!!!

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Klonus po udarze...
cze 7, 2021