Zrozumienie zaniedbania widzenia lewostronnego po udarze i jak go leczyć.

Zaniedbanie widzenia lewostronnego pozostałego po udarze jest osobliwym zaburzeniem, które może prowadzić do dziwnych zachowań. Na przykład pacjenci z zaniedbaniem lewostronnym mogą jeść tylko z prawej strony talerza. Nie dlatego, że nie są głodni, ale dlatego, że nie mają świadomości przestrzeni po lewej stronie, aby zauważyć resztę jedzenia. Aby pomóc Ci zrozumieć ten stan, poznasz przyczyny, objawy i leczenie zaniedbania lewostronnego po udarze. Na koniec znajdziesz kilka ćwiczeń, które pomogą zwiększyć świadomość po lewej stronie.

Przyczyny lewostronnego zaniedbania pola widzenia po udarze

Istnieją interesujące niuanse stanu pozostawionego zaniedbania po udarze. Na przykład powszechnie przyjmuje się , że zaniedbanie lewostronne jest bardziej powszechne niż zaniedbanie prawostronne. Aby zrozumieć, dlaczego występuje zaniedbanie lewe (i dlaczego występuje częściej niż prawa strona), przyjrzyjmy się różnicom między dwiema półkulami mózgu a funkcją płata ciemieniowego.

Po pierwsze wiemy, że każda półkula mózgu kontroluje przeciwną stronę ciała. Dlatego udar w prawej półkuli zwykle dotyka lewej strony ciała.
Ponadto płat ciemieniowy odgrywa rolę w świadomości przestrzennej; a prawa strona płata ciemieniowego odgrywa większą rolę w procesach uwagi. Polegamy na naszym prawym płacie ciemieniowym, aby pomóc nam dostrzec środowisko po lewej stronie naszego ciała.
Dlatego udar prawostronnego płata ciemieniowego prawdopodobnie spowoduje zaniedbanie lewej strony.
Jest to jeden z wielu powodów, dla których pacjenci po udarze są zachęcani do zapytania swojego lekarza lub neurologa o obszar mózgu dotknięty udarem. Ta informacja daje wskazówkę, jakie efekty wtórne mogą wystąpić po udarze.

Objawy zaniedbania lewego pola widzenia po udarze

Największym objawem zaniedbania lewostronnego po udarze jest trudność w zauważeniu rzeczy po lewej stronie ciała i otoczenia. 

Oto kilka przykładów tego, jak może wyglądać takie zaniedbanie po udarze:

• Wpadanie na przedmioty po lewej stronie ciała i trudności w poruszaniu się po otoczeniu
• Jedzenie tylko z prawej strony talerza
• Czytanie i pisanie tylko z prawej strony strony
• Zakładanie koszuli tylko na prawe ramię
• Ignorowanie opiekunów nieumyślnie, gdy podchodzi się z lewej strony, a często tylko odwraca głowę w prawo
Ważne jest, aby wiedzieć, że lewe zaniedbanie różni się od lewego pola widzenia . Zaniedbanie pozostawione to kwestia uwagi, podczas gdy wycinki na polu są kwestią wizualną. Oba warunki utrudniają jednak dostrzeżenie rzeczy po lewej stronie otoczenia.
Dlatego ważne jest, aby współpracować z neuropsychologiem, żeby dokładnie zdiagnozować swój stan.

Rehabilitacja zaburzeń wzroku z MusicGlovee

Neuropsycholog może zdiagnozować zaniedbanie, prosząc pacjenta o wpisanie cyfr na pustym zegarze. Pacjent po udarze z zaniedbaniem lewostronnym może wpisać tylko liczby po prawej stronie, jak na powyższym obrazku.

Leczenie lewostronnego zaniedbania pola widzenia

Teraz, gdy rozumiesz, co powoduje zaniedbanie pozostałe po udarze, omówmy leczenie.
Zawsze najlepiej rozpocząć leczenie wraz z wykwalifikowanym terapeutą/neuropsychologiem. Może pomóc Ci zacząć właściwą terapię i rozwiązać wszelkie powiązane komplikacje, które mogą utrudnić leczenie.
Szukając pomocy u neuropsychologa/ terapeuty, warto kontynuować rehabilitację również w domu. Pomaga to stymulować mózg i kontynuować regenerację.
Oto kilka metod opartych na dowodach, które terapeuci mogą zasugerować w leczeniu zaniedbania lewego po udarze:
• Szkolenie ze skanowania wizualnego . Pacjentowi po udarze przedstawiane są różne bodźce (takie jak litery i symbole) i proszone o wskazanie konkretnych, zachęcając ich do wizualnego skanowania w lewo. To przekwalifikowuje mózg do poprawy świadomości przestrzennej.
• Adaptacja pryzmatu . Okulary pryzmatyczne zawierają specjalne soczewki, które przeciągają przedmioty z lewej strony do centralnej przestrzeni wizualnej. Pomaga to pacjentom po udarze z zaniedbaniem lewostronnym zauważyć więcej otoczenia. Jest to technika kompensacyjna, która powinna być połączona z innymi zabiegami regeneracyjnymi, takimi jak trening skanowania wizualnego.
• Aktywacja kończyn . Lewa ręka i noga są aktywowane, aby stymulować przestrzenne i motoryczne ośrodki kontroli mózgu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy go połączyć z treningiem skanowania wizualnego.
• Zasłanianie oczu . Prawe oko (lub w niektórych przypadkach prawe pola obu oczu) można przesłonić, aby wymusić większą aktywność lewego oka. Jest to rodzaj terapii wywołanej ograniczeniami, która może być trudna do wykonania bez pomocy wykwalifikowanego terapeuty.
• Stymulacja sensoryczna . Stymulacja lewej strony za pomocą stymulacji elektrycznej może pomóc w poprawie zaniedbania lewego, chociaż potrzeba więcej badań, aby udowodnić skuteczność.
• Obrazy mentalne . Wizualizacja siebie zauważającego zarówno lewe, jak i prawe środowisko może pomóc, chociaż potrzebne są dalsze badania. Jest to jednak leczenie nieinwazyjne. Może to być trudne w przypadku poważnych przypadków pozostawionego zaniedbania, ponieważ osoby te zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że mają ten problem bez znaczącej pomocy terapeutów i opiekunów.
• Obrót tułowia. Po prostu obracając tułów w lewo, możesz pomóc wytrenować mózg w zauważaniu lewej strony. Jednak pamiętanie o obróceniu tułowia może być trudne.
Ze wszystkich metod leczenia pozostawionych zaniedbań wymienionych powyżej, trening skanowania wzrokowego jest najskuteczniejszy – i ma za nim najwięcej badań.
W następnej kolejności znajdziesz kilka ćwiczeń polegających na skanowaniu wzrokowym, które możesz wykonać w domu, aby poprawić lewe zaniedbanie po udarze.

Ćwiczenia na lewostronne zaniedbanie pola widzenia.

Najlepsze efekty uzyskasz z ćwiczeń rehabilitacyjnych, jeśli będziesz je ćwiczyć konsekwentnie. Mózg potrzebuje regularnej stymulacji, aby aktywować neuroplastyczność i odbudować umiejętności.
Oto kilka ćwiczeń z zaniedbania lewostronnego, które mogą pomóc przekwalifikować mózg, aby uświadomił sobie swoją lewą stronę ciała:
• Spójrz w obie strony . Zanim zaczniesz jakąkolwiek aktywność, wyrób sobie nawyk patrzenia w obie strony. Obracając głowę w lewo i w prawo, pomagasz wytrenować mózg, aby zauważył więcej miejsc/przestrzeni.
• Polowanie na litery . Wydrukuj wyszukiwanie słów i poluj na określone litery. Celem jest wytrenowanie mózgu w zauważaniu liter po prawej i lewej stronie. Jeśli jest to zbyt trudne, poproś opiekuna, aby zaznaczył każdą literę zakreślaczem, a następnie poinformuj, ile ich jest. Następnie możesz szukać dalej, aż dowiesz się, że znalazłeś je wszystkie.
• Techniki kotwienia . Użyj zakreślacza, aby narysować jasną linię po lewej stronie książki, a następnie poćwicz przesuwanie oczu maksymalnie w lewo, aż znajdziesz zakreślony obszar. Może to zapewnić, że widzisz/czytasz od skrajnego lewego punktu do prawej. Jest to popularna terapia zajęciowa dla zaniedbań pozostawionych. Warto poprosić opiekuna o narysowanie linii i sprawdzanie z tobą, aby upewnić się, że widzisz całą linię.
• Ispy - Szpiegowanie . Idź na spacer z opiekunem i zagraj w iSpy/szpiegowanie. Poproś opiekuna, aby znalazł rzeczy po lewej stronie. Twoim zadaniem jest znaleźć obiekt i wskazać go! Jeśli na dworze jest za zimno lub deszczowo, spróbuj zrobić to w pomieszczeniu.
• Labirynty . Wydrukuj kilka labiryntów i postaraj się je ukończyć. Gdy utkniesz, odwróć głowę w lewo, by dostrzec więcej ścieżek.
• Wymieszaj swoją rutynę . Poproś opiekuna, aby strategicznie umieścił rzeczy po lewej stronie podczas codziennej rutyny. Na przykład poproś ich, aby umieścili twoje ubrania po lewej stronie kredensu lub połóż sztućce po lewej stronie talerza. Jeśli na początku jest to zbyt frustrujące, zacznij od małych zadań, których nie będziesz miał nic przeciwko, aby zająć więcej czasu, takich jak umieszczenie szczoteczki do zębów po lewej stronie zlewu.
Możesz wykazać się kreatywnością w ćwiczeniach lewego zaniedbania, zwłaszcza jeśli obecnie pracujesz z terapeutą zajęciowym. Poproś swojego OT, aby odesłał cię do domu z kilkoma ćwiczeniami do wypróbowania i zaangażuj swoją rodzinę.

Historia sukcesu: jak Jerzy poprawia lewostronne zaniedbanie pola widzenia po udarze - ćwiczenia z MusicGlove.

Skanowanie wzrokowe jest popularnym ćwiczeniem dla zaniedbania lewego po udarze.
Często mamy przyjemność usłyszeć od osób, które przeżyły udar, którzy oboje poprawili pozostawione zaniedbanie dzięki skanowaniu wzrokowemu!
Stało się tak, często dzięki korzystaniu z naszego opartego na muzyce urządzenia do terapii dłoni o nazwie MusicGlove. W takiej rehabilitacji jest wymagane i ćwiczone skanowanie wzrokowe.

MusicGlove

Gdy nutki przesuwają się w dół ekranu, użytkownik musi wykonać terapeutyczny ruch palcami w synchronizacji z muzyką. Ponieważ wymaga to wizualnego skanowania ekranu, pomogło to dwóm ocalałym poprawić lewe zaniedbanie.

Oto, co powiedzieli pacjenci korzystający z MusicGlove:

„Mój mąż miał udar 2,5 roku temu. Przeszedł długą drogę z FitMi i MusicGlove! Jego zdolności motoryczne ogromnie się poprawiły!
Program składa się z 3 piłek schodzących po 3 ścieżkach. U Jerzego po udarze pozostało zaniedbanie, ale ten program nawet sporo  pomógł temu deficytowi, ponieważ musiał spojrzeć w lewo, aby zobaczyć nutki i ścieżki po lewej stronie. Tak się cieszę, że znalazłem ten zestaw!”
— Recenzja Moniki dot. MusicGlove 23.03.21

„Mój mąż miał wylew w listopadzie, który spowodował poważne zaniedbanie z lewej strony.
MusicGlove to wspaniała opcja, która pomogła mu nauczyć się pamiętać, aby „patrzeć w lewo” i używać lewej ręki, która również została dotknięta. Musi na nowo nauczyć się posługiwania ręką, a rękawica jest do tego wspaniałym narzędziem! Nawet lubię go używać!”
— MusicGlove recenzja Krystyny 27.04.21
Chociaż MusicGlove ma na celu poprawę funkcji dłoni, wspaniale jest widzieć, że pomaga również w przypadku lewostronnego zaniedbania pola widzenia!

Przezwyciężanie lewostronnego zaniedbania pola widzenia po udarze

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

  1. Udar mózgu

  2. Rehabilitacja do udarze

  3. Rehabilitacja ręki po udarze

  4. Rehabilitacja chodu

  5. Rehabilitacja logopedyczna

  6. Rehabilitacja wzroku

  7. Emocje po udarze

  8. Dieta i witaminy po udarze

  9. Życie po udarze

  10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Szkolenie ze skanowania wzrokowego jest najskuteczniejszym dostępnym sposobem leczenia pozostawionego zaniedbania, a dobrą wiadomością jest to, że możesz to zrobić w zaciszu domu.
Jeśli uważasz, że jest to zbyt trudne, na początek popracuj z terapeutą zajęciowym lub logopedą. Ważne jest, aby zaangażować zespół terapeutyczny, ponieważ pozostawione zaniedbanie może zostać później pomylone z innymi schorzeniami
Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył informacji, których potrzebujesz, aby przezwyciężyć pozostawione zaniedbanie pola widzenia po udarze.

Więcej materiałów do zobaczysz ciskając tag: WZROK

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Nikodem po udarze

5

Moja recenzja rękawic muzycznych MusicGlove

Oto moja krótka opinia - recenzja rękawicy muzycznej MusicGlove.
3 października 2020 r. miałem krwotoczny udar mózgu. Po przebytym udarze mózgu kupiłem MusicGlove po około 4 miesiącach pobytu w szpitalu na oddziale rehabilitacyjnym. Mogłem wtedy poruszyć palcami, ale - delikatnie mówiąc - "niezbyt" sprawnie. Naprawdę, nie mogłem podnieść małych przedmiotów, takich jak długopis lub drobiazgi i pisałem moją zdrową ręką. Dwa miesiące użytkowania. Mogę już nieco – krótko bo krótko - ale mogę już coś napisać niedowładną dłonią, co daje mi spokój umysłu i rosnącą nadzieję na powrót do pracy. Nie będzie to szybkie, ale myśl że powrót funkcji ręki jest możliwy mnie „trzyma” i teraz mam jasno określony i realny cel. Jedynym chyba  minusem jest ograniczona liczba piosenek. Więc muzyka się czasami powtarza. Aha!… Upewnij się, że masz dobrze dobraną rękawicę – rozmiar – nie może być zbyt duża ani zbyt mała! Ja zamówiłem taki rozmiar, który okazał się za duży, ale obsługa klienta była doskonała i szybka, więc sprawnie i szybko wymienili mi rozmiar. Zestaw jest łatwy w konfiguracji, dosłownie "plug and play".
Podsumowując: Brawo ja i Brawo UdarRehab. Z udaru można się wyleczyć!!!

Nikodem (24.02.2021)

MusicGlove

JAK DZIAŁA MUSICGLOVE
Program Rehabilitacji Ręki

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

Udar móżdżku: jakie są...
kwi 7, 2022