Udar móżdżku.

Jakie są skutki i jak osoby po takim udarze mogą wyzdrowieć?

Udar móżdżku jest rzadki. 
W rzeczywistości mniej niż 2% wszystkich udarów występuje w móżdżku.

Oznacza to, że osoby po udarze móżdżku muszą pilnie zadawać właściwe pytania podczas powrotu do zdrowia.
Aby pomóc Ci przygotować się na drogę do wyzdrowienia, poznasz tutaj wyjątkowe objawy i wtórne skutki, które mogą wystąpić po udarze móżdżku. Poznasz również najlepsze praktyki rehabilitacji wraz z przybliżonym harmonogramem, który pomoże Ci zadać lepsze pytania przy następnej wizycie u lekarza.

Spis treści:

 1. Objawy udaru móżdżku
 2. Efekty udaru móżdżku
 3. Prognozy dotyczące udaru w móżdżku
 4. Rehabilitacja i rekonwalescencja
 5. Oś czasu

Objawy udaru móżdżku

Udar występuje, gdy dopływ krwi do mózgu jest zagrożony przez zatkaną lub pękniętą tętnicę. Kiedy udar ma miejsce w móżdżku, nazywa się to udarem móżdżku.
Charakterystyczne objawy udaru obejmują opadanie twarzy, osłabienie jednej ręki i niewyraźną mowę. Jednak udar móżdżku często powoduje wiele różnych objawów, które należy traktować jako nagły przypadek medyczny.

Oznaki i  objawy udaru móżdżku obejmują:

 1. Zawrót głowy*
 2. Wymioty
 3. Zawroty głowy
 4. Letarg
 5. Ból głowy
 6. Osłabienie lub paraliż mięśni
 7. Problemy ze wzrokiem

*Około 3% osób, które zgłosiły się na pogotowie z powodu zawrotów głowy, ma w rzeczywistości udar móżdżku. Lekarze powinni być zachęcani do zlecania skanów mózgu, gdy pacjenci wykazują oznaki zawrotów głowy.

Wtórne skutki udaru mózgu w móżdżku

Ogólnie rzecz biorąc, móżdżek jest znany z kontrolowania koordynacji ruchów, utrzymania równowagi i postawy, uczenia się motoryki i niektórych aspektów języka.
Udar mózgu w móżdżku może uszkodzić niektóre lub wszystkie z tych funkcji.
Warto zauważyć, że udary móżdżku często prowadzą do upośledzenia kontroli motorycznej i postawy, ponieważ większość sygnałów wyjściowych z móżdżku trafia do części układu motorycznego.
Możliwe są jednak inne efekty. Oto najczęstsze wtórne skutki udaru móżdżku:
• Ostra ataksja móżdżkowa: brak kontroli nad dobrowolnymi ruchami
• Utrata koordynacji i równowagi : co zwykle wynika z ataksji
• Vertigo: uczucie, jakby świat się kręcił
• Nudności i wymioty : które mogą wynikać z innych efektów udaru móżdżku, takich jak zawroty głowy
• Afektywny zespół poznawczy móżdżku : obejmuje zaburzenia wykonawcze, językowe i wzrokowo-przestrzenne
• Upośledzona pamięć : udary móżdżku nie wymazują pamięci, ale mogą upośledzać zdolność przywoływania informacji
• Trudności z propriocepcją: brak wiedzy na temat położenia kończyn w stosunku do otaczającego świata
• Problemy z mową, takie jak afazja lub ataksja mowy
• Zaburzenia ruchu gałek ocznych, takie jak podwójne widzenie lub oczopląs (rytmiczne drżenie oka (oczu) z boku na bok, w górę iw dół lub okrężnymi ruchami)
Pacjenci po udarze móżdżku powinni ściśle współpracować ze swoim zespołem rehabilitacyjnym. Gdy terapia stacjonarna i ambulatoryjna jest niewystarczająca, pacjenci muszą również uczestniczyć w terapii w domu.
Zanim omówimy metody rehabilitacji powrotu do zdrowia po udarze móżdżku, przyjrzyjmy się prognozie.

Prognozy dotyczące udaru w móżdżku

W dziedzinie rehabilitacji udarowej jedno wiemy na pewno: każdy udar jest inny i każdy powrót do zdrowia będzie inny. Żaden udar nie jest taki sam. Mózg każdego z nas jest zbudowany nieco inaczej, a każdy udar ma inny wpływ na mózg.
Chociaż trudno jest przewidzieć wynik pojedynczego udaru, jest kilka głównych rzeczy, które będą miały wpływ na rokowanie:
• Rozmiar udaru : czy był to udar drobny, średni, czy może masywny?
• Obszar mózgu dotknięty udarem : czy dotyczył tylko móżdżek, czy też inne obszary?
• Adekwatność rehabilitacji: Czy wdrożono najlepsze praktyki? Czy wystarczająco dużo czasu i intensywności poświęciłeś na rehabilitację?
• Wcześniejszy poziom funkcji danej osoby: im bardziej aktywny i niezależny pacjent był przed udarem, tym lepsze rokowania na powrót do zdrowia.
Skontaktuj się z zespołem medycznym, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania. Na przykład, możesz uzyskać wgląd w rozmiar i ciężkość udaru, pytając, czy Twój wynik w skali udarowej NIH został zmierzony w szpitalu.
Nawet jeśli nie możesz uzyskać odpowiedzi na te pytania, nadal możesz w pełni wykorzystać rehabilitację, postępując zgodnie z najlepszymi praktykami, które omówimy dalej.

Metody rehabilitacji po udarze móżdżku

udar móżdżku rehabilitacja FitMi

Adekwatność i intensywność rehabilitacji ma duży wpływ na powrót do zdrowia. Podjęcie właściwych kroków może pomóc pacjentom zmaksymalizować ich wyniki.

Oto niektóre z najlepszych praktyk rehabilitacji po udarze móżdżku:

Fizjoterapia.
Kiedy udar móżdżku wpływa na ruchy dobrowolne, fizjoterapia może pomóc w przetorowaniu mózgu do kontrolowania tych mięśni.
„Zmasowana praktyka”
Oznacza to wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutycznych z dużą liczbą powtórzeń. Ta intensywność rehabilitacji pomaga stymulować mózg i pobudzać neuroplastyczność: mechanizm, którego mózg używa do reorganizacji i uczenia się nowych umiejętności.
Trening tułowia i równowagi.
Fizjoterapeuci mogą zalecić pacjentom po udarze móżdżku konkretne ćwiczenia podstawowe i dot. kontroli równowagi, które mogą ćwiczyć w domu. Te problematyczne obszary mogą ulec poprawie dzięki codziennym ćwiczeniom.
Terapia logopedyczna. 
Gdy pacjenci po udarze móżdżku cierpią na trudności językowe, takie jak ataksja mowy, pomocna może być terapia mowy. Patolog mowy i języka może pomóc zdiagnozować twój stan (stany) i stworzyć plan ćwiczeń dostosowany do twoich konkretnych potrzeb.
Trening poznawczy. 
Jeśli funkcja wykonawcza, taka jak pamięć, została naruszona, pomocne mogą być ćwiczenia poznawcze.  Skonsultuj z rehabilitantami w jaki sposób pracować nad tym oibszarem.
• Terapia zajęciowa. 
Jeśli słaba koordynacja, równowaga i/lub inne zaburzenia spowodowane udarem móżdżku wpłynęły na Twoją zdolność do wykonywania codziennych czynności, pomocna może być terapia zajęciowa. Podczas tego szkolenia ponownie nauczysz się, jak robić rzeczy, takie jak ubieranie się, prysznic, golenie itp., zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych zadań.
Trening widzenia. 
Kiedy wzrok został zaburzony, często możliwe jest przynajmniej częściowe odzyskanie wzroku po udarze poprzez trening wzroku. Obejmuje to ćwiczenie określonych ćwiczeń oczu, takich jak skanowanie wzrokowe. Celem jest stymulacja mózgu i poprawa zdolności mózgu do przetwarzania bodźców wzrokowych.

Jeśli to możliwe, skorzystaj z pomocy terapeuty lub innego wykwalifikowanego specjalisty. Jeśli Twoje zasoby są ograniczone, możesz skonsultować się z terapeutą przez ograniczony czas i samodzielnie kontynuować jego najlepsze praktyki w domu.

Świetnym sposobem na utrzymanie motywacji dzięki terapii w domu jest korzystanie z interaktywnych urządzeń do terapii domowej, takich jak FitMi . Zapewnia ćwiczenia oparte na Twoim unikalnym poziomie umiejętności i motywuje Cię do osiągania wysokich powtórzeń.

Zestaw do rehabilitacji po udarze FitMi

Zobacz, co niedawno o FitMi powiedział osoba po udarze móżdżku:
„Moja rodzina kupiła FitMi dla naszego brata, który doznał udaru móżdżku. Opisuje FitMi jako wymagający trening i cały czas doświadcza poprawy! Miał bardzo poważny rzadki udar z obu nóg i lewej ręki. FitMi dał mu możliwość codziennej pracy w domu, jednocześnie kontynuując terapię jako pacjent ambulatoryjny”.
Recenzja Sylwii dot. FitMi.

Spróbuj:
SPRAWDŹ FITMI

FitMi pomaga osiągnąć wysoką powtarzalność ćwiczeń terapeutycznych, co pomaga aktywować neuroplastyczność. Stosowane regularnie narzędzia rehabilitacyjne, takie jak FitMi, mogą pomóc uzupełnić terapię ambulatoryjną o ćwiczenia w domu, dzięki czemu osoby, które przeżyły, zobaczą szybszą poprawę mobilności.
Droga do wyzdrowienia może być krótka lub długa, w zależności od ciężkości udaru i intensywności rehabilitacji. Następnie omówimy bardziej szczegółowo oś czasu.

Czas rehabilitacji po udarze móżdżku

Rehabilitacja - FitMi

Nikt nie może z całą pewnością powiedzieć,  jak długo trwa powrót do zdrowia po udarze.
Każdy udar jest inny i każdy powrót do zdrowia jest inny. Różnica polega jednak na terminowości i intensywności rehabilitacji.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy po udarze mózg znajduje się w stanie podwyższonej plastyczności. W tym czasie szybciej się regeneruje, co wyjaśnia, dlaczego wielu pacjentów doświadcza plateau po 3 miesiącu.
Pacjenci po udarze również odnoszą korzyści z leczenia szpitalnego w ciągu pierwszych kilku miesięcy zdrowienia. Terapia stacjonarna jest intensywna i wymaga godzin terapii każdego dnia. To intensywne obciążenie pracą jest kolejnym powodem, dla którego pacjenci po udarze mają tendencję do szybkiego powrotu do zdrowia na początku.
Niestety brak odpowiedniej terapii domowej jest jednym z powodów, dla których wielu pacjentów po udarze jest na tym samym poziomie powrotu do zdrowia po 5 latach, co po 3 miesiącu.
Możesz uniknąć tego poważnego spowolnienia wyników, regularnie uczestnicząc w motywującym programie terapii w domu. Na przykład zestaw do terapii domowej FitMi zachęca do codziennych ćwiczeń fizycznych, co pomaga pacjentom widzieć szybsze rezultaty.
Inne programy mogą pomóc w rehabilitacji mowy lub funkcji poznawczych.
Eksperymentuj z różnymi metodami, aż znajdziesz to, co Ci odpowiada.

Powrót do zdrowia po udarze móżdżku

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

 1. Udar mózgu

 2. Rehabilitacja do udarze

 3. Rehabilitacja ręki po udarze

 4. Rehabilitacja chodu

 5. Rehabilitacja logopedyczna

 6. Rehabilitacja wzroku

 7. Emocje po udarze

 8. Dieta i witaminy po udarze

 9. Życie po udarze

 10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Najczęstsze wtórne skutki udaru móżdżku obejmują utratę równowagi i ataksję mowy. Na szczęście, odpowiednio, regularna fizjoterapia i terapia mowy mogą pomóc pacjentom w wyzdrowieniu po tych skutkach ubocznych.
Eksperci nie są pewni, w jakim stopniu pacjenci po udarze móżdżku mogą wyzdrowieć. Jednak mózg jest zdolny do niesamowitych rzeczy. Gdy móżdżek ulegnie uszkodzeniu, powrót do zdrowia jest możliwy dzięki zjawisku neuroplastyczności.

Neuroplastyczność wymaga „zmasowanej praktyki”, aby zacząć i kontynuować. Terapia stacjonarna nie wystarczy, aby pomóc pacjentom zmaksymalizować ich potencjał. Zamiast tego, w celu uzyskania optymalnych rezultatów, należy zastosować motywujący zestaw do terapii w domu. Rehabilitacja w domu jest możliwa z Zestawem FitMi albo MusicGlove

Spróbuj:
SPRAWDŹ MUSICGLOVE

Powodzenia.


Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja po udarze w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał niedokrwienny udar mózgu 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony i spowodował deficyty ruchowe i zaburzenia mowy. Dzięki FitMi   od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma pełniej władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że rehabilitant nam polecił i że zakupiliśmy dla niego ten  zestaw FitMi , aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które usłyszeliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten sprzęt i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program do leczenia po udarze niedokrwiennym. To naprawdę działa!

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

7 ratujących życie...
kwi 4, 2022