Jeśli po udarze Twoja ukochana osoba wydaje się bardziej skoncentrowana na sobie, postaraj się nie brać wszystkiego do siebie.

Dlaczego osoby po udarze mogą stać się egocentryczne (po udarze to przeważnie nie jest nic osobistego).

Zazwyczaj egocentryczne zachowanie nie ma nic wspólnego z próżnością czy egoizmem. Jest to raczej często skutek neurologicznego wpływu udaru.
Aby pomóc ci poradzić sobie z tą zmianą zachowania, zaraz dowiesz się, dlaczego może wystąpić egocentryzm i jak sobie radzić w międzyczasie.

Co powoduje, że ktoś po udarze staje się egocentryczny?

mózg w głowie

Po udarze egocentryczne zachowanie może być spowodowane uszkodzeniem prawego zakrętu nadbrzeżnego.
Prawy zakręt nadbrzeżny to część mózgu odpowiedzialna za empatię. Daje nam zdolność poznawczą do postawienia się w sytuacji innej osoby i wyczucia jej.
Jeśli w tym obszarze mózgu wystąpi udar, ludzie mogą stracić zdolność współodczuwania z innymi i nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ich zachowania wpływają na otoczenie. Podobnie udar w płacie czołowym może również powodować zachowanie egocentryczne. Płat czołowy odgrywa rolę w regulowaniu emocji i kontrolowaniu impulsywności.
Czasami udary płata czołowego skutkują zachowaniem dziecinnym, które może być również zbieżne z zachowaniem egocentrycznym.
Postaraj się pamiętać, że bycie egocentrycznym po udarze nie jest sprawą osobistą. Zwykle to udar powoduje ten efekt.
To rodzi pytanie: jak długo to potrwa?

Czy egocentryczne zachowanie po udarze jest tymczasowe?

osoba po udarze i opiekun przytulają się

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie udary powodują zachowanie egocentryczne i że każdy radzi sobie inaczej. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre wtórne skutki udaru ustępują samoistnie — zjawisko znane jako spontaniczne wyzdrowienie. Po prostu daj mu czas. Jeśli nie chcesz czekać, aby zobaczyć, czy sytuacja się poprawi, możesz podjąć działania, pomagając ukochanej osobie uzyskać opiekę psychologiczną po udarze.
Dzięki różnym metodom, takim jak terapia, pacjenci po udarze mogą pracować nad odzyskaniem umiejętności empatii. Każdy udar jest inny - każdemu zajmuje to różną ilość czasu.
Na szczęście opieka psychologiczna działa zgodnie z cyklem: im więcej opieki szukasz, tym lepsze rzeczy dostaniesz. Wynika to z neuroplastyczności, zdolności mózgu do „samoleczenia się”.
Empatii można się nauczyć i rozwijać nawet w wieku dorosłym. Świadomym wysiłkiem możemy zmienić naszą osobowość i zwiększyć naszą zdolność do współczucia dla innych. To po prostu wymaga czasu i wysiłku.
Im więcej ćwiczysz skupianie uwagi na innych, tym silniejsze stają się ponownie połączenia neuronowe w mózgu - nowe ścieżki neuronowe empatii.
Wskazówki dotyczące radzenia sobie z egocentrycznym zachowaniem po udarze

Jeśli zmagasz się z egocentrycznym zachowaniem po udarze, oto kilka wskazówek:

1. W rozmowach ten temat poruszaj delikatnie.

dwie bliskie sobie osoby

Jeśli Twoja ukochana osoba jest skoncentrowana na sobie po udarze, zrozum, że przechodzi przez trudny okres, ale także uświadom jej, że zmiany osobowości po udarze są normalne.
Wiele razy, gdy ktoś zachowuje się egocentrycznie, nie zdaje sobie z tego sprawy.
Twoja ukochana osoba prawdopodobnie wie, że jej osobowość zmieniła się po udarze i potrzebuje tylko przypomnienia, gdy zachowuje się, aby pamiętać o swoim zachowaniu.
Aby uniknąć urazy danej osoby, poinformuj ją delikatnie.

2. Dbaj o siebie jako opiekun, aby uniknąć wypalenia.

Uwaga nie ryzykuj „wypalenia” opiekuna, więc nie zapomnij zadbać o siebie!
Postaraj się co tydzień wygospodarować trochę czasu na samoopiekę, w którym możesz się zrelaksować i robić rzeczy, które sprawiają Ci radość.
Poświęcanie czasu dla siebie nie jest samolubne. Im lepiej zadbasz o siebie, tym lepiej przygotujesz się i odświeżysz, aby zaopiekować się ukochaną osobą.

3. Nie bierz rzeczy do siebie.

Zachowanie egocentryczne może prezentować się w agresywny, lekceważący i wymagający sposób.
Jeśli twoja ukochana osoba wyładowuje się na tobie, nie jest to łatwe ale zrozum, że to nie na ciebie jest zła. Mogą nie być w stanie kontrolować tego zachowania lub mogą być zdenerwowani sobą i trudnościami w radzeniu sobie po udarze.
Po prostu zrób, co możesz, aby pomóc. Jeśli to nie jedna rzecz, prawdopodobnie będzie to coś innego.

4. Unikaj rozpieszczania udarowca.

Szczególnie w przypadku opiekunów opiekujących się osobami, które niedawno przeżyły udar, pozwól ukochanej osobie robić rzeczy samodzielnie, w jakimkolwiek stopniu jest to bezpieczne.
To całkowicie zrozumiałe, że chcesz jak najbardziej pomóc swojej ukochanej osobie, ale robienie dla niej wszystkiego nie jest dobre na dłuższą metę. W rzeczywistości możesz nieumyślnie podnieść ich oczekiwania i promować egocentryczne zachowanie.
Kiedy zaczniesz się o nie mniej troszczyć, mogą zacząć myśleć, że nie przejmujesz się tak bardzo, jak kiedyś. Zachęcanie ukochanej osoby do próbowania rzeczy na własną rękę jest zdrowe i pomoże jej uświadomić sobie, że jesteś po to, aby ją wesprzeć, jeśli tego potrzebuje, a nie robić za nią wszystko.

5. Poszukaj i dołącz do grupy wsparcia.

Ręce osób w kółku

Grupy wsparcia są nie tylko dla osób, które przeżyły udar.
Bycie opiekunem może być wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Rozmowa z innymi opiekunami lub osobami po udarze pomoże Ci zrozumieć, że nie jesteś sam.
Może to być również świetne źródło, w którym możesz zadawać pytania i uzyskiwać informacje o wszelkich wątpliwościach.
Nie musisz nawet wychodzić z domu! Istnieje wiele internetowych grup wsparcia (np. takich jak grupa Udar mózgu rehabilitacja w domu na Facebooku), do których możesz dołączyć, aby omówić doświadczenia związane z udarem.

Zrozumienie egocentrycznego zachowania po udarze mózgu.

Jeśli twoja ukochana osoba jest egocentryczna po udarze, zrozum, że może to być spowodowane uszkodzeniem mózgu i że niekoniecznie jest to jego wina.
Na szczęście empatii można się nauczyć, a mózg można przeprogramować, aby odzyskać tę umiejętność poznawczo-emocjonalną.
Zachowaniem egocentrycznym można zarządzać, więc nie trać nadziei! Twoja ukochana osoba może nie być tą samą osobą, którą była przed udarem, ale to nie znaczy, że nie może być lepsza.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja po udarze w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał niedokrwienny udar mózgu 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony i spowodował deficyty ruchowe i zaburzenia mowy. Dzięki FitMi   od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma pełniej władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że rehabilitant nam polecił i że zakupiliśmy dla niego ten  zestaw FitMi , aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które usłyszeliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten sprzęt i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program do leczenia po udarze niedokrwiennym. To naprawdę działa!

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

6 sposobów, w jakie...
lut 27, 2022