COVID-19 i udar: nowe badania pokazują, że koronawirus może skutkować udarem mózgu u stosunkowo młodych osób.

Nowe dane sugerują, że COVID-19 może powodować udary nawet u stosunkowo młodych, zdrowych pacjentów.

W niedawno opublikowanym raporcie w New England Journal of Medicine naukowcy z Mount Sinai Health System na Manhattanie opisali pięciu pacjentów z ciężkim udarem mózgu w wieku poniżej 50 lat. Najmłodszy miał zaledwie 31 lat. U wszystkich pięciu stwierdzono obecność koronawirusa.
Chociaż pięć przypadków może nie brzmieć jak wiele, według dr Thomasa Oxleya, neurochirurga z Mount Sinai, stanowi to siedmiokrotny wzrost w stosunku do tego, czego zwykle oczekują u pacjentów w tym przedziale wiekowym. Zdecydowana większość udarów występuje u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Podobne przypadki odnotowano w szpitalach na całym świecie. Co bardziej niepokojące, wszyscy pacjenci po udarze mieli łagodne przypadki koronawirusa. Niektórzy nawet nie zdawali sobie sprawy, że są zarażeni.

Koronawirus może powodować ciężkie rodzaje udarów.

Raporty pokazują również, że pacjenci z koronawirusem w większości doświadczają najgroźniejszego typu udarów , znanego jako niedrożność dużych naczyń . Występują one w głównych tętnicach, takich jak środkowa tętnica mózgowa, które dostarczają krew do krytycznych obszarów mózgu.
Kiedy skrzep tworzy się w jednej z tych tętnic, może zdziesiątkować całe sekcje mózgu i zaburzać czynności, takie jak ruch, mowa i pamięć.
Niektóre skrzepy pojawiają się nawet podczas leczenia udaru, czego większość nigdy wcześniej nie widziała. Dr Oxley powiedział Washington Post, że podczas wyciągania jednego skrzepu u pacjenta, prawie natychmiast tworzyły się wokół niego nowe.
Wydaje się, że koronawirus powoduje zakrzepy krwi w całym ciele, a nie tylko w mózgu. Eksperci zgłaszali zakrzepy w różnych częściach ciała pacjentów, w tym w nogach i płucach. Nefrolodzy z Mount Sinai zauważyli nawet, że cewniki do dializy nerek zatykają się zakrzepami.
Jak wyjaśnił NPR dr Craig Coopersmith, profesor chirurgii w Emory University School of Medicine: „Pacjenci przebywający na oddziale intensywnej terapii są zawsze narażeni na ryzyko wystąpienia zakrzepów, ale nie ma to nic takiego jak poziom, który obserwujemy w przypadku COVID-19 ”. 

Dlaczego koronawirus powoduje zakrzepy krwi?

Te fakty doprowadziły lekarzy do wniosku, że nowy wirus atakuje nie tylko płuca, jak wcześniej sądzono. Może również atakować naczynia krwionośne. Inne teorie sugerują, że zakrzepy krwi mogą być wynikiem odpowiedzi immunologicznej organizmu.
„Kiedy w organizmie występuje bardzo aktywny i ciężki stan zapalny, powierzchnia naczyń krwionośnych może zostać zaburzona, a układ krzepnięcia może zostać aktywowany” – mówi dr Kathryn Hassell, hematolog z UCHealth University of Colorado, w wywiadzie dla Health. com. Mówi również, że znane są inne infekcje, które powodują podobne problemy z krzepnięciem.
Aktualne dane wskazują, że nowy koronawirus atakuje specyficzny receptor komórkowy zwany ACE2 . Receptor ten można znaleźć w całym ciele, w tym w jelitach, płucach, sercu i ścianach naczyń krwionośnych.
Według dr Oxley, jeśli wirus zwiąże się z receptorami ACE2 w naczyniach krwionośnych, może to spowodować ich stan zapalny, co prowadzi do powstania zakrzepów krwi.
Jednak nie wszystkie naczynia krwionośne mają taką samą ilość ACE2. Czynnik ten jest związany z genetyką danej osoby, a nie z jej wiekiem, co może wyjaśniać, dlaczego niektórzy młodzi ludzie doświadczają udarów.
To wyjaśnienie, choć przekonujące, jest jednak nadal teoretyczne. Obecnie prowadzone są badania nad związkiem między zapaleniem, koronawirusem i udarem. Miejmy nadzieję, że wraz z pojawieniem się większej ilości informacji wyłoni się prawdziwy obraz.

Poszukiwanie pomocy i leczenia udaru podczas koronawirusa.

Dobrą wiadomością jest to, że duże udary, takie jak te obserwowane u pacjentów z koronawirusem, są często uleczalne. Stosując leki przeciwzakrzepowe i inne techniki, lekarze mogą skutecznie leczyć udar i minimalizować trwałe uszkodzenie mózgu. Jednak musi to nastąpić do 6 godzin od wystąpienia objawów.
Niestety, wiele osób w tej chwili niechętnie szuka pomocy w nagłych wypadkach, z obawy przed narażeniem się na wirusa. W rzeczywistości, dwóch z pięciu pacjentów z Góry Synaj donosi o opóźnieniu leczenia o ponad 24 godziny właśnie z tego powodu. Ale to opóźnienie może mieć druzgocące konsekwencje.
Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie, gdy tylko pojawią się objawy udaru. Oznaki udaru to m.in.:

• Opadająca twarz
• Słabość/osłabienie
• Trudność w mowie

Przy takich objawach dzwoń natychmiast pod numer 112.
Inne typowe objawy to zawroty głowy, drętwienie, splątanie i nagły, silny ból głowy.
Jednym słowem liczy się każda minuta. Nie czekaj, aż te objawy ustąpią same. Nawet jeśli jesteś młody i zdrowy, objawy mogą sygnalizować niebezpieczny udar.

Koronawirus i udar mózgu.

Pacjenci z koronawirusem, nawet ci z pozornie łagodnymi objawami, wydają się być bardziej narażeni na udar.
Chociaż fakt ten jest alarmujący, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że rzeczywisty wskaźnik udarów u pacjentów z COVID-19 jest nadal dość mały, a związek z udarem jest wciąż wczesną spekulacją. Lekarze zauważyli niepokojący trend, ale zdecydowana większość pacjentów nie doznaje udaru mózgu.
Oznacza to, że jeśli wynik testu na COVID-19 jest pozytywny, prawdopodobnie nie dostaniesz udaru. Jednak ważne jest, aby zrozumieć ryzyko i nauczyć się rozpoznawać wczesne oznaki udaru. Szybka diagnoza i leczenie mogą oznaczać różnicę między życiem a śmiercią.
Wreszcie, wciąż wiele nie wiemy o COVID-19, a nasze zrozumienie stale się poprawia. Aby uzyskać aktualne informacje na temat koronawirusa oraz najnowsze wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, odwiedź witrynę CDC  lub https://pacjent.gov.pl/koronawirus.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Córka po udarze

5

FitMi jest super do rehabilitacji domowej po udarze niedokrwiennym

Podobnie jak niektórzy inni klienci, byłam sceptyczna jeśli chodzi o zakup tego przedmiotu ze względu na jego cenę. Dzięki dofinansowaniu z PCPR kupiłam  FitMi dla mojej 21-letniej córki, która prawie dwa lata temu doznała rozległego urazu mózgu. Ruch lewej ręki i lewej nogi był prawie niemożliwy od czasu, aż znalazłam ten Zestaw.
Jak dotąd jeszcze nie robiłyśmy ćwiczeń dla nogi, pracując głównie nad ramieniem, aby przywrócić jej zaczątki ruchu w ręku. Uważam też, że krążki są dla niej trochę za duże, ale dzięki takim silikonowym nakładkom dajemy radę. Z tego, co widzimy po ćwiczeniach, FitMi to niesamowita sprawa.
Dziękuję bardzo za pomoc w odzyskaniu zaczątków ruchu u mojej córki!

Renata i Mariola z Katowic (12.04.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.

Poprzedni

"Egocentryzm" osób po...
mar 8, 2022