Jak poradzić sobie z 5 zmianami „zachowania” po udarze mózgu?

Dzisiaj omówimy 5 najczęstszych zmian zachowania po udarze.

Jeśli przeżyłeś udar lub jesteś opiekunem „udarka”, mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj wskazówki, których potrzebujesz w tym trudnym czasie.

Rodzaje zmian zachowania po udarze
Wiele zachowań zachodzi z powodu wpływu udaru na emocje. Udar jest traumatycznym wydarzeniem i może powodować depresję, lęk i inne nastroje. Często emocje uspokajają się, gdy osoba przynajmniej czasowo zaakceptuje nowe życie. Podczas tej fazy dostosowywania występują następujące typowe zmiany zachowania:

1. Nastrój waha się po udarze

Istnieje spektrum nastrojów, które mogą wpływać na zachowanie osoby po udarze mózgu.
Czasami nastrój jest po prostu wynikiem próby sprostania (często intensywnym) wyzwaniom powrotu do zdrowia po udarze. Innym razem nastrój wywoływany jest przez uszkodzenie centrum emocji mózgu, co powoduje stan zwany labilnością emocjonalną. Te nowe emocje mogą powodować zmiany w zachowaniu.
Sposoby radzenia sobie: psychologia "pozytywna”, medytacja, terapia rozmowa, leki, dłuższy odpoczynek i dobre odżywianie.


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
2. Niewłaściwe lub irracjonalne zachowanie po udarze mózgu

Niektórzy opiekunowie martwią się, gdy „udarek” po udarze zachowuje się niewłaściwie lub irracjonalnie. Zmiany te są spowodowane przez efekty uboczne udaru. Być może uszkodzona została część mózgu kontrolująca rozumowanie.
Po pewnym czasie to powinno przejść samoistnie. Innym razem może być konieczne uczestnictwo w terapii psychologicznej w celu uzyskania fachowej pomocy. Gdy nieodpowiednie lub irracjonalne zachowanie staje się „ciężkie „ po udarze, może to być oznaką „otępienia udarowego”. Formalnie jest to nazywane otępieniem naczyniowym i upośledza rozumowanie, planowanie, osąd i pamięć po udarze.
Gdy u osoby po udarze mózgu rozwija się demencja, może to wpływać na zachowanie. Na przykład brak pamięci krótkotrwałej może prowadzić do „zapomnienia”.
Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie zaburzenia poznawcze są oznaką demencji.
Sposoby radzenia sobie w tej sytuacji: Trening poznawczy, medytacja, leki i zdrowa dieta dla pacjentów po udarze.

3. Dziwne zachowanie po udarze mózgu

Czasami zdarza się dziwne zachowanie, ponieważ rekonwalescencja udaru pochłania dużo „soku mentalnego”.
„Normalne” czynności dnia codziennego zajmują dużo czasu, aby osoba po udarze (mózgu) przetworzyła je i właściwie zareagowała.
Normalny dzień może być dość wyczerpujący, co może prowadzić do dziwnych zachowań. Ważne jest posiadanie empatii dla ”udarków' w czasie powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że rzeczy, które są dla ciebie „normalne” (jeśli jesteś opiekunem), są tak naprawdę wyczerpujące, aby mózg „udarka” je przetworzył.
Sposoby radzenia sobie: Trening poznawczy, właściwy odpoczynek, medytacja i terapia rozmową.

4. Zapomnienie i zaniedbanie

Czasami udar mózgu wpływa na pamięć i uwagę. Może to spowodować, że osoba po udarze zapomina lub zaniedbuje pewne tematy. Zapomnienie jest często wynikiem upośledzenia funkcji poznawczych po udarze. Może poprawić się z czasem i ćwiczeniami. Zaniedbanie może być oznaką deficytów pola widzenia po udarze, gdy osoba po udarze nie zauważy rzeczy w swoim otoczeniu po dotkniętej stronie.
Na przykład, jeśli zbliżysz się do kogoś z zaniedbaniem lewej strony po lewej stronie, może nawet cię nie zauważyć.
Jednostronne zaniedbanie może również przejść z czasem i ćwiczeniami.
Sposoby radzenia sobie: Trening pamięci, trening uwagi i medytacja.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
5. Gniew, depresja i lęk

Wreszcie negatywne emocje, takie jak gniew, depresja i lęk, są niestety częste po udarze. Te emocje często zdarzają się, gdy osoba po udarze próbuje poradzić sobie z nowym życiem. Kiedy postawisz się w sytuacji osoby, która przeżyła udar, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego negatywne emocje mogą wybuchnąć. Zasadniczo uczysz się, jak wykonywać czynności codziennego życia, tak jak po raz pierwszy, i może to być bardzo frustrujące.
Ćwicz wyrozumiałość dla osób, które przeszły udar.

Sposoby radzenia sobie: Psychologia pozytywna, koncentracja, medytacja i leki.

Psychologia pozytywna może poprawić zmiany zachowania po udarze / wylewie itp.
Na koniec chcielibyśmy zauważyć, że nie wszystkie zmiany zachowania po udarze są złe.
Czasami udar wpływa na ludzi w dobry sposób. Być może mają zmianę perspektywy; a może część mózgu, która kiedyś wywołała ekstremalny niepokój, została naruszona - w dobry sposób.
Ponieważ każdy uda jest inny, każdy przeżyty udar wpłynie na „udarka” na inne sposoby. Niektóre wyrażają pozytywne zachowanie, inne wyrażają mniej korzystne zachowanie.
Na szczęście istnieją sposoby ponownego zaleczenia mózgu w celu uzdrowienia psychiki po udarze.

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

Udar mózgu co musisz...
lut 12, 2020