Czego można się spodziewać po udarze rozległym: skutki uboczne + metody terapii po udarze

Jeśli zastanawiasz się, czego się spodziewać po rozległym udarze mózgu, jesteś we właściwym miejscu.

Droga do terapii po udarze i powrotu do zdrowia wygląda inaczej dla każdego, ponieważ każdy udar jest inny. Na szczęście istnieją sposoby na przygotowanie się do tej niełatwej drogi.
Możesz zwiększyć szansę efektywną terapię po udarze i na powrót do zdrowia, rozumiejąc potencjalne skutki uboczne i najlepsze sposoby ich leczenia.
Ten artykuł poprowadzi Cię przez to wszystko.

Co to jest rozległy udar mózgu? 

Udar występuje, gdy zakłócony jest dopływ krwi do mózgu.
Kiedy tętnica w mózgu zostaje zatkana przez skrzep krwi, nazywa się to udarem niedokrwiennym. Kiedy tętnica w mózgu pęka, często z powodu wysokiego ciśnienia krwi, nazywa się to udarem krwotocznym.
Jednym ze sposobów określenia nasilenia udaru jest użycie Skali udaru NIH.
U pacjentów z wynikiem od 21 do 42 (najwyższy możliwy wynik) uznaje się, że doznał rozległego udaru mózgu.
Ważne jest, aby pamiętać, że gdy odpowiedni dopływ krwi nie dociera do części mózgu, uszkadza tkankę mózgową. Po udarze rozległym uszkodzenia mózgu mogą być i często są znaczne.
Na szczęście, jeśli udar został skutecznie wyleczony, proces terapii po udarze może zacząć leczyć utrzymujące się skutki uboczne.


MusicGlove pierwsze tak innowacyjne urządzenie do rehabilitacji neurologicznej w domu.
Zobacz co MusicGlove
może zrobić dla Ciebie.
musicglove z tablem
Czy osoba może wyzdrowieć z rozległego udaru mózgu?

Mózg ma wrodzoną zdolność do samoleczenia po urazie, nawet w przypadku dużych obrażeń, takich jak potężny udar.
Poprzez zjawisko neuroplastyczności zdrowe obszary mózgu mogą przejąć funkcje uszkodzone przez udar. Chociaż proces odzyskiwania wymaga czasu i ciężkiej pracy, nigdy nie trać nadziei. NIGDY!!!
Każdego dnia słyszymy historie osób po udarze mózgu, które odzyskują więcej funkcji, niż oczekiwali lekarze.
A my – Jarek i Tomek jesteśmy tego najlepszymi przykładami.
Jednym ze sposobów zmaksymalizowania szans na powrót do zdrowia jest eksperymentowanie z różnymi metodami rehabilitacji po udarze, które znajdziesz na końcu tego artykułu.
Kontynuuj takie poszukiwania, aż znajdziesz taką terapię po udarze, która Ci odpowiada. Po zainwestowaniu swojego wysiłku i czasu na rehabilitację po udarze mózg zareaguje. Na pewno!!! Teraz przejdźmy do efektów ubocznych.  

Skutki uboczne rozległego udaru mózgu

Lokalizacja udaru ma znaczący wpływ na występujące działania niepożądane.
Na przykład udar lewej półkuli bardziej rzutuje na trudności językowe niż udar prawej półkuli; ponieważ centrum językowe mózgu znajduje się na lewej półkuli.
Porozmawiaj z neurologiem, aby dowiedzieć się, gdzie wystąpił udar. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć, czego można oczekiwać po rozległym udarze.
Oto najczęstsze skutki uboczne rozległego udaru mózgu:
Metody rehabilitacji po udarze rozległym – terapii neurologicznej po udarze rozległym .
Porażenie po udarze. Utrata funkcji (deficyty ruchowe) motorycznych jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych udaru mózgu. U osób, które przeżyły łagodny udar, utrata motoryczna może objawiać się osłabieniem po dotkniętej stronie (niedowład połowiczny). W przypadku osoby, która przeżyła masywny udar, utrata motoryczna może oznaczać porażenie po dotkniętej stronie (hemiplegia).
Śpiączka po udarze. Zapadanie w śpiączkę po udarze występuje częściej po rozległym udarze mózgu. Możliwe, że ktoś w śpiączce nadal Cię słyszy, więc rozmawiaj (!) z taką osobą i wypowiadaj słowa zachęty.
Poważne trudności z mową. Trudności z mową po udarze są często stanem zwanym afazją . Czasami utrudnia to mowę, a w niektórych przypadkach pacjenci z masywnym udarem nie mogą w ogóle mówić. Ale pamiętaj: jest nadzieja na powrót do zdrowia. JEST NADZIEJA!!!
Trudności w połykaniu. Choroba zwana dysfagią może utrudniać przełykanie pacjentom po udarze. Mogą wymagać rurki do karmienia podczas pobytu w szpitalu do czasu przywrócenia zdolności połykania.
Trudności w oddychaniu. Niektórzy pacjenci z rozległym udarem nie mogą samodzielnie oddychać i wymagają respiratora. Pacjenci ci wymagają intensywnej opieki w długoterminowym ostrym szpitalu.
Trudności poznawcze. Czasami udar może upośledzić umiejętności krytycznego myślenia lub pamięć. Ogólnie rzecz biorąc, ciężki udar mózgu może prowadzić do poważniejszych trudności poznawczych.
Zaniedbanie jednostronne. Stan zwany hemineglectem (ang.) może utrudniać pacjentowi po udarze zauważenie rzeczy w otoczeniu po jego dotkniętej stronie. Mogą zjeść tylko połowę (lewą lub prawą) zawartości talerza, ponieważ nie zauważają, że na drugiej połowie jest jedzenie.
Utrata czucia. Jeśli obszary mózgu przyczyniające się do utraty czucia zostaną naruszone, może to prowadzić do zaburzeń czucia po udarze. Typowym przykładem jest drętwienie po udarze. Może to również obejmować uczucie mrowienia, trudności z odczuwaniem gorąca / zimna i inne.
Problemy ze wzrokiem. Obraz z oczu jest również przetwarzany przez mózg. Jeśli kora wzroku została uszkodzona, może powodować problemy ze wzrokiem, takie jak częściowa ślepota.
Spastyczność i przykurcze. Spastyczność charakteryzuje się sztywnością mięśni, która występuje, gdy udar zakłóca sygnały wysyłane między mózgiem a ciałem. Gdy spastyczność jest ciężka, może powodować przykurcze, w których stawy stają się wyjątkowo sztywne (jak widać po zaciśniętych dłoniach po udarze).
To nie jest pełna lista, ponieważ każdy udar jest inny a niektóre rozległe udary będą się różnić od innych. Są to jednak najczęściej zgłaszane działania niepożądane.

Teraz omówimy metody terapii po udarze / rehabilitacji po udarze.
Rehabilitacja po udarze polega na wykorzystaniu naturalnej zdolności mózgu do samoleczenia po urazie poprzez neuroplastyczność. Pozwala to zdrowym częściom mózgu przejąć funkcje obszarów uszkodzonych przez udar.

Oto najlepsze metody rehabilitacji osób po rozległym udarze / terapii po udarze:
1. Ćwiczenia po udarze mózgu / ruchowe.  

Ćwiczenia ruchowe po udarze mózgu
Po rozległym udarze ważne jest, aby utrzymać kończyny w ruchu i rozciągać je za pomocą ćwiczeń po udarze – choćby biernych / pasywnych. Pomoże to zapobiec pogorszeniu spastyczności i zapobiegnie odleżynom.

2. Ćwiczenia z fizykoterapii  
Fizjoterapia jest kluczowym składnikiem odzyskiwania ruchu po masywnym udarze. Fizjoterapeuta poprowadzi cię przez ćwiczenia terapeutyczne, które pomogą przetorować mózg w celu poprawy kontrolowania mięśni.

3. Ćwiczenie pasywne
Jeśli zmagasz się z porażeniem po rozległym udarze, ćwiczenia fizykoterapeutyczne mogą być jeszcze niedostępne. Na szczęście możesz zacząć od pasywnych ćwiczeń po udarze
Ćwiczenia pasywne obejmują poruszanie częściami ciała bez wysiłku. Na przykład możesz poruszyć ramię dotknięte chorobą ramieniem, na które udar nie miał wpływu. Chociaż nie „robisz tego sam”, ruch ten nadal pomaga wywołać neuroplastyczność.

4. Stymulacja elektryczna

Stymulacja elektryczna po udarze mózgu

Osoby, które przeżyły udar rozległy, które zmagają się z porażeniem, mogą znacznie skorzystać ze stymulacji elektrycznej. Kiedy prądy elektryczne są przykładane do dotkniętych mięśni, dostarcza to mózgowi dużej ilości stymulacji. Pomaga to przyspieszyć proces ponownej „instalacji”. Połączenie stymulacji elektrycznej z ćwiczeniami fizykoterapeutycznymi jest jeszcze bardziej skuteczne.

5. Szkolenie dwustronne
Pomocne może być wypróbowanie form ćwiczeń po udarze, w których strona nie dotknięta chorobą pomaga stronie dotkniętej chorobą (trening dwustronny). Świetnym przykładem jest jazda na rowerze. Kiedy jedna ręka lub noga może pomóc osłabionej lub sparaliżowanej ręce lub nodze, rehabilitacja jest zwiększona.

6. Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami
Terapia ruchowa wywołana ograniczeniami może pomóc w przypadku porażenia ręki po masywnym udarze. Polega ona na ograniczeniu nie dotkniętego ramienia przy jednoczesnym wymuszeniu użycia tego ramienia. Ten rodzaj terapii rehabilitacyjnej jest trudny, co może być frustrujące dla pacjenta, ale udowodniono klinicznie, że jest skuteczny.

7. Terapia lustrzana

Terapia lustrzana po udarze mózguTerapia lustrzana może pomóc w rehabilitacji przy paraliżu dłoni. Neuroplastyczność stymulujemy, używając lustra, aby „oszukać” mózg w myśleniu, że poruszasz niesprawną ręką.

8. Praktyka mentalna 
Innym doskonałym sposobem na wywołanie neuroplastyczności jest wizualizacja poruszających się kończyn. W dziedzinie rehabilitacji po udarze nazywa się to praktyką umysłową lub obrazowaniem ruchowym. Co najlepsze, klinicznie udowodniono, że również taka forma terapii po udarze pomaga poprawić deficyty ruchowe po udarze.

9. Leki przeciwdepresyjne (poprawiające motorykę)
Konwencjonalnie leki przeciwdepresyjne stosuje się w leczeniu depresji po udarze mózgu, ale teraz wiemy, że dają one również inne korzyści. Badania wykazały, że np. SSRI, rodzaj leku przeciwdepresyjnego, mogą poprawić umiejętności motoryczne u pacjentów po udarze.

10. Botox (dla poprawy motoryki)
Osoby, które przeżyły udar rozległy, a które zmagają się z ciężką spastycznością, mogą skorzystać z zastrzyków botoksu. Ten lek pomaga tymczasowo zmniejszyć spastyczność. Chociaż wyniki są tymczasowe, pacjenci mogą korzystać z poprawionej mobilności, aby odbywać ćwiczenia rehabilitacyjne. To zajmie się podstawową przyczyną spastyczności, prowadząc do długoterminowych rezultatów.

11. Elektroakupunktura

Elektroakupunktura po udarze mózgu
Elektroakupunktura to zabieg łączący stymulację elektryczną z akupunkturą. W jednym badaniu klinicznym stwierdzono, że pomaga złagodzić spastyczność po udarze w długim okresie.

12. Terapia muzyką i grami
Terapeutyczne efekty muzyki i gier są również godne uwagi w rehabilitacji po udarze. Niektóre narzędzia do rehabilitacji po udarze, takie jak MusicGlove, wykorzystują uzdrawiające efekty muzyki i gier, aby pomóc pacjentom szybciej wrócić do zdrowia. Udowodniono klinicznie, że MusicGlove poprawia funkcję ręki po udarze już nawet po 2 tygodniach ćwiczeń.
Dowiedz się więcej o MusicGlove »

13. Terapia śpiewem
Jeśli pacjent po udarze w ogóle nie może mówić , może być w stanie śpiewać swoje słowa. To dlatego, że śpiew jest kontrolowany przez prawą półkulę, podczas gdy mówienie jest funkcją lewej półkuli. Terapia śpiewem wymaga ciężkiej pracy, ale daje nadzieję na odzyskanie głosu.

14. Terapia mowy

Terapia mowy
Jeśli masz zdolność mówienia, ale potrzebujesz pomocy w poprawie mowy i zdolności poznawczych, regularna terapia mowy może pomóc. Współpraca z ekspertami (patologami mowy) może również pomóc w odzyskaniu zdolności do połykania.

15. Reedukacja sensoryczna
Jeśli zmagasz się ze zmianami czucia po rozległym udarze, takimi jak drętwienie lub mrowienie, ćwiczenia reedukacji sensorycznej mogą pomóc. Przekształcają mózg, jak przetwarzać dane sensoryczne, co może pomóc w rozwiązywaniu problemów sensorycznych, takich jak drętwienie.

16. Terapia przywracania wzroku
Terapia przywracania wzroku może pomóc poprawić problemy ze wzrokiem u niektórych pacjentów po udarze. Programy te wykorzystują ćwiczenia oczu, aby pomóc w ponownym szkoleniu mózgu w zakresie przetwarzania danych wizualnych.


FitMi to pierwszy tak innowacyjny zestaw do rehabilitacji neurologicznej po udarze mózgu.
Zobacz co FitMi może zrobić dla Ciebie.
Czas rehabilitacji neurologicznej po rozległym udarze mózgu

Teraz lepiej rozumiesz różne skutki uboczne i metody rehabilitacji w przypadku rozległego udaru mózgu. W tym momencie możesz zastanawiać się, ile czasu może zająć powrót do zdrowia.
Warto powtórzyć, że każdy udar jest inny, więc każde zdrowienie będzie inne. Niektórzy pacjenci z rozległym udarem mogą wyzdrowieć dopiero po miesiącach, a innym może to zająć lata.
Ustalenie, jak długo może trwać powrót do zdrowia, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Zamiast tego zwróć uwagę na działania, które możesz podjąć dzisiaj, aby jutro było lepsze.
Pamiętaj, że mózg reaguje na bodziec. Realizując rehabilitację, dostarczasz mózgowi stymulacji, której potrzebuje, aby sam się ponownie „okablować” i przetorować aby dojść do siebie.

Co najważniejsze, nigdy nie rezygnuj z nadziei i ćwiczeń.
Cuda zdarzają się codziennie. Nie poddawaj się!!!

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu

Tomasz S. po udarze5

Bardzo dobre narzędzie rehabilitacyjne

Po wyjściu z OIOM-u miałem tylko dwie sesje rehabilitacji zajęciowej. Narzędzie rehabilitacyjne FitMi zapewniło mi możliwość kontynuowania moich wysiłków rehabilitacyjnych bez dalszych zakłóceń. Aplikacja została zainstalowana na laptopie dotykowym z systemem Windows. Dlatego jest dla mnie po prostu łatwe, aby uruchomić aplikację i wybrać ćwiczenia – tułów / noga / ręka / dłoń.
Polecam innym potrzebującym skutecznej rehabilitacji np. w domu. Podsumowując: FitMi jest the Best!   Brawo UdarRehab.

Tomasz N. (21.06.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI

Poprzedni

Jak naturalnie...
mar 7, 2020