Ile się żyje po udarze mózgu.

Przegląd najnowszych badań.

Wstęp

Udar mózgu jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych, które wpływa na życie milionów ludzi na całym świecie. Chociaż przeżywalność po udarze znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, to jednak nie wszyscy pacjenci mogą liczyć na pełne wyzdrowienie. W tym artykule przeanalizujemy najnowsze badania dotyczące szans na przeżycie i jakości życia po udarze mózgu.Mózg człowieka w udarem

Spis treści:

 1. Co to jest udar mózgu?
 2. Przeżywalność po udarze mózgu
 3. Jakość życia po udarze mózgu
 4. Czynniki wpływające na przeżywalność i jakość życia po udarze mózgu
 5. Wczesne rozpoznanie i leczenie udaru
 6. Rehabilitacja
 7. Fizjoterapia
 8. Terapia logopedyczna
 9. Dieta i styl życia
 10. Wsparcie psychologiczne
 11. Podsumowanie
 12. FAQ

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu występuje, gdy krew przestaje płynąć do mózgu w sposób prawidłowy. Może to być spowodowane niedrożnością naczyń krwionośnych (udar niedokrwienny) lub pęknięciem naczyń krwionośnych (udar krwotoczny). Udar mózgu może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, takich jak utrata funkcji motorycznych, zaburzenia mowy i utrata pamięci.
Więcej informacji o udarze mózgu znajdziesz tutaj.

Przeżywalność po udarze mózgu - udar mózgu.

Według najnowszych badań, przeżywalność po udarze mózgu znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Według danych WHO, około 70% osób, które przeszły udar, jest w stanie przeżyć kolejne 10 lat. Jednakże, przewidywana długość życia po udarze zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, położenie i obszar objęty udarem oraz czas podjęcia reakcji medycznej po udarze.
W 2013 r. przeprowadzono badanie:
1. Długoterminowa śmiertelność po udarze wśród dorosłych w wieku od 18 do 50 lat
Loes C A Rutten-Jacobs, Renate M Arntz, Noortje A M Maaijwee, Henny C Schoonderwaldt, Lucille D Dorresteijn, Ewoud J van Dijk, Frank-Erik de Leeuw.
Pod koniec obserwacji zmarło 192 pacjentów (20,0%). Wśród pacjentów przeżywających 30 dni, kumulatywne ryzyko zgonu w ciągu 20 lat wynosiło odpowiednio: 24,9% (95% CI, 16,0% - 33,7%) dla TIA, 26,8% (95% CI, 21,9% - 31,8%) dla udaru niedokrwiennego i 13,7% (95% CI, 3,6% - 23,9%) dla krwotoku śródmózgowego. Obserwowana śmiertelność była wyższa niż spodziewana (stosunek standaryzowanej śmiertelności [SMR], 2,6 [95% CI, 1,8-3,7] dla TIA, 3,9 [95% CI, 3,2-4,7] dla udaru niedokrwiennego oraz 3,9 [95% CI, 1,9-7,2] dla krwotoku śródmózgowego). Dla udaru niedokrwiennego kumulatywna 20-letnia śmiertelność wśród pacjentów przeżywających 30 dni była wyższa u mężczyzn niż u kobiet (odpowiednio 33,7% [95% CI, 26,1% - 41,3%] vs. 19,8% [95% CI, 13,8% - 25,9%]). SMR wynosił 4,3 (95% CI, 3,2-5,6) dla kobiet i 3,6 (95% CI, 2,8-4,6) dla mężczyzn. Dla wszystkich etiologicznych podtypów udaru niedokrwiennego zaobserwowana śmiertelność przewyższała spodziewaną.

Jakość życia po udarze mózgu.

Jakość życia po udarze mózgu zależy od wielu czynników, takich jak stopień uszkodzenia mózgu, wiek pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Według badań, około 30% osób, które przeżyły udar, cierpi na poważne zaburzenia neuropsychologiczne, takie jak problemy z pamięcią, uwagą, myśleniem i emocjami.

Czynniki wpływające na przeżywalność i jakość życia po udarze mózgu.

Wczesne rozpoznanie i leczenie - udar mózgu.

Wczesne rozpoznanie i leczenie udaru mózgu jest kluczowe dla zwiększenia szans na przeżycie i poprawy jakości życia po udarze. Leczenie obejmuje podawanie leków rozrzedzających krew, które pomagają przywrócić przepływ krwi do mózgu.

Rehabilitacja - udar mózgu.

Rehabilitacja po udarze mózgu to proces leczenia, który ma na celu pomóc osobie w powrocie do jak największej samodzielności po przebytym udarze mózgu. Jest to proces wieloetapowy, który może obejmować terapię ruchową, mowę a także terapię zajęciową. Rehabilitacja po udarze mózgu wymaga wytrwałości, cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta oraz zespołu medycznego. Ostateczny efekt rehabilitacji zależy od stopnia uszkodzenia mózgu oraz indywidualnych warunków pacjenta.
Więcej informacji o rehabilitacjiznajdziesz tutaj.

Fizjoterapia - udar mózgu.

Fizjoterapia pomaga pacjentom po udarze mózgu odzyskać funkcje motoryczne i poprawić swoją jakość życia. W ramach fizjoterapii pacjenci uczą się, jak ćwiczyć mięśnie i koordynować ruchy, aby poprawić swoją równowagę i mobilność.

Terapia logopedyczna - udar mózgu.

Terapia logopedyczna jest ważna dla pacjentów, którzy doświadczyli zaburzeń mowy po udarze mózgu. Podczas terapii pacjenci uczą się poprawnie wymawiać słowa i zdania, a także poprawiać swoje umiejętności rozumienia mowy.
Więcej informacji o terapii logopedycznej znajdziesz tutaj.

Dieta i styl życia - udar mózgu.

Zmiana diety i stylu życia może pomóc w poprawie zdrowia pacjenta i zmniejszeniu ryzyka ponownego wystąpienia udaru mózgu. Zaleca się unikanie jedzenia tłustych i wysokokalorycznych potraw, palenia tytoniu oraz nadmiernej konsumpcji alkoholu.
Więcej informacji o diecie znajdziesz tutaj.

Wsparcie psychologiczne  - udar mózgu.

Pacjenci po udarze mózgu często doświadczają problemów emocjonalnych, takich jak depresja, niepokój i poczucie izolacji społecznej. Wsparcie psychologiczne może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z tymi trudnościami i poprawić ich jakość życia.
Więcej informacji o wsparciu psychologicznym znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, kliknij tutaj:

 1. Udar mózgu

 2. Rehabilitacja do udarze

 3. Rehabilitacja ręki po udarze

 4. Rehabilitacja chodu

 5. Rehabilitacja logopedyczna

 6. Rehabilitacja wzroku

 7. Emocje po udarze

 8. Dieta i witaminy po udarze

 9. Życie po udarze

 10. FitMi, MusicGlove i sprzęt rehabilitacyjny

Udar mózgu jest poważnym zaburzeniem neurologicznym, które może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu i znacząco wpłynąć na jakość życia pacjenta. Jednakże, dzięki postępowi medycyny i rehabilitacji oraz głównie własnemu wysiłkowi i wytężonej pracy z wielokrotnymi powtórzeniami zalecanych ćwiczeń (np. z zestawem FitMi), pacjenci mogą liczyć na poprawę swojego stanu zdrowia i jakości życia. Wczesne rozpoznanie i leczenie udaru mózgu, rehabilitacja, dieta i styl życia oraz wsparcie psychologiczne są kluczowe dla osiągnięcia dobrych wyników leczenia.
Więcej informacji czego się spodziewać po 5 latach rehabilitacji po udarze znajdziesz tutaj.

FAQ
Jakie są najczęstsze przyczyny udaru mózgu?
Czy istnieją jakieś sposoby na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu?
Jakie zaburzenia neuropsychologiczne mogą wystąpić po udarze mózgu?
Czy rehabilitacja po udarze mózgu jest skuteczna?
Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na jakość życia po udarze mózgu?

1. Źródło:
Data: 25.03.2013 / Rutten-Jacobs LCA, Arntz RM, Maaijwee NAM i wsp. Long-term Mortality After Stroke Among Adults Aged 18 to 50 Years. JAMA. 2013;309(11):1136-1144.

Odwiedź sklep:
UdarRehab.pl prowadzony przez udarowców dla udarowców.
"No bullshit" - Tylko sprawdzone przez nas urządzenia i pomoce do rehabilitacji po udarze mózgu (wylewie)

Zainspiruj się historią pewnej rehabilitacji po udarze mózgu


5

Rehabilitacja po udarze w domu na pełnych obrotach.

Mój mąż miał niedokrwienny udar mózgu 19 sierpnia 2020 roku, który sparaliżował go z prawej strony i spowodował deficyty ruchowe i zaburzenia mowy. Dzięki FitMi   od tego czasu poczynił olbrzymie postępy. JESZCZE nie ma pełniej władzy w prawym ręku, teraz może chodzić z laską, jego mowa znacznie się poprawiła, ale walczy i rehabilituje się pełną parą. Bardzo się cieszymy, że rehabilitant nam polecił i że zakupiliśmy dla niego ten  zestaw FitMi , aby mógł dalej pracować i ćwiczyć w domu. Jesteśmy zachęceni tym programem i pozytywnymi opiniami, które usłyszeliśmy od innych ludzi, którzy z niego skorzystali. Dziękujemy Bogu, że trafiliśmy na ten sprzęt i dziękujemy za wasze wsparcie. To wspaniały program do leczenia po udarze niedokrwiennym. To naprawdę działa!

Katarzyna  (08.09.2020)

FitMi w akcji

ZOBACZ JAK DZIAŁA FITMI
Program Rehabilitacji Całego Ciała

CZY WIESZ, ŻE PCPR DOFINANSOWUJE FitMi i MusicGlove DO REHABILITACJI PO UDARZE?

Czy kwalifikujesz się do dofinansowania nawet 95% ceny sprzętu do rehabilitacji?

Możesz sam się starać o dofinansowanie albo zlecić to nam bezpłatnie!
Nie zapominaj o podaniu swojego maila i telefonu.